Test na prostatę PSA TEST
- Domowy test do wykrywania podwyższonego antygenu prostaty we krwi
Dostępność produktu w sklepach
Opis produktu
Test na prostatę PSA Test to narzędzie diagnostyczne do domowego użytku, przeznaczone do wykrywania podwyższonego antygenu prostaty, który towarzyszy zmianom chorobowym w odrębie gruczołu krokowego (strecza).
Systematyczne badanie gruczołu krokowego pozwala uniknąć wielu komplikacji zdrowotnych, w tym raka prostaty. Rozrost prostaty u mężczyzn może rozpocząć się już po ukończeniu 30 roku życia. Jeśli przebiega zbyt szybko, może z czasem blokować kanał moczowy, a także powodować problemy z erekcją.
Prostata PSA test pozwala na wykrycie specyficznych antyciał prostaty, których normalne stężenie jest niezwykle niskie. Wzrost PSA jest oznaką zachodzących zmian w obrębie gruczołu krokowego. Każda forma przerostu prostaty, nawet ta łagodna, powinna być monitorowana przez lekarza. Pozwoli to uniknąć groźnych dla zdrowia i życia komplikacji.
Test PSA przeprowadza się na próbce krwi pobranej z palca. W opakowaniu znajdziemy wszystkie potrzebne do badania narzędzia, takie jak lancet do nakłucia palca, plastikową pipetkę do pobrania próbki krwi, pojemnik z zakraplaczem zawierającym niezbędny do analizy odczynnik oraz płytkę testową.
W celu dokonania poprawnego testu należy dokładnie zapoznać się z dołączoną do niego instrukcją obsługi. Wyniki otrzymujemy po 10 minutach, ich wiarygodność utrzymuje się jeszcze 5 minut. Testu nie należy interpretować po upływie 15 minut.
Wraz z ukończeniem 45 roku życia każdy mężczyzna przynajmniej raz w roku powinien zbadać swoją prostatę! Test PSA pozwala zrobić to szybko i wygodnie w domowym zaciszu, dzięki czemu możemy monitorować zdrowie bez stresu i krępujących sytuacji.
Zdjęcie przedstawia opakowanie z 2018 roku, w sprzedaży mogą pojawiać się również starsze opakowania.
Skład opakowania:
Opakowanie zawiera wyposażenie niezbędne do wykonania jednego badania:
- 1 aluminiową szczelnie zamkniętą kopertkę, w której znajduje się: 1 płytka testowa, 1 plastikowa pipetka i 1 środek pochłaniający wilgoć
- 1 pojemnik z zakraplaczem zawierający 1 ml diluentu
- 1 sterylny nakłuwacz do nakłucia palca
- 1 instrukcję używania wyrobu
Materiał do badania: kropla krwi
Czas oczekiwania na wynik: Wynik otrzymujemy już po upływie 10 minut
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania
lub etykietą.
Badanie za pomocą PSA Test jest niezwykle proste i pozwala wykryć niepokojące zmiany chorobowe gruczołu prostaty. Z uwagi na przynależność do grup ryzyka, mężczyznom po 50. roku życia zaleca się jego regularne przeprowadzanie.
- Zanim rozpoczniesz badanie, wyjmij test z foliowanego opakowania
- Wyrzuć obecny w zestawie środek pochłaniający wilgoć
- Dokładnie umyj ręce wodą z mydłem i starannie wysusz
- Przygotuj nasączony alkoholem wacik i starannie zdezynfekuj całą powierzchnię opuszka palca serdecznego lub środkowego.
Przygotuj nakłuwacz do pracy. Wciśnij pomarańczowy element aż do usłyszenia charakterystycznego dźwięku, który sygnalizuje jego gotowość do pracy.
Po „aktywowaniu” nakłuwacza usuń pomarańczowy elementy, wykręcając go w prawo lub lewo.
Przyłóż nakłuwacz do opuszka palca i naciśnij przycisk zwalniający sprężynę. Ostrze jest w pełni bezpieczne, po wykonaniu zadania schowa się do obudowy.
Wykonaj lekki masaż opuszka, aby uformować dużą kroplę krwi.
Zbliż pionowo ustawioną pipetkę do kropli krwi i, nie wykonując żadnych naciśnięć, pobierz próbkę. Krew pod wpływem sił kapilarnych sama zacznie wpływać do zbiornika. Jeżeli jej ilość jest zbyt mała i nie sięga poziomu czarnej kreski, należy powtórzyć masaż opuszka i uzupełnić braki.
Próbkę krwi z pipety ostrożnie wprowadź do okienka testowego.
Po całkowitym wchłonięciu kropli krwi, odkręć niebieską nakrętkę pojemnika z diluentem i zaaplikuj w to samo miejsce 4-5 pełnych kropli płynu. Wynik odczytaj po upłynięciu pełnych 10 minut.
Uwaga. Wyniki odczytane po czasie dłuższym niż 15 minut nie są wiarygodne i nie należy brać ich pod uwagę.
PSA Test pozwala na łatwą diagnostykę stanu prostaty, której przerost może prowadzić do przykrych konsekwencji zdrowotnych. Produkt stanowi kompletny zestaw do samodzielnego przeprowadzenia badania, który obejmuje – plastikową płytkę, pipetę, pojemnik z diluentem oraz poręczny nakłuwacz. Samą diagnostykę można przeprowadzić wygodnie w domu. Pozwala ona wykryć podwyższone stężenie antygenu PSA, a wynik jest komunikowany za pomocą łatwych do odczytania barwnych linii.
Wynik dodatni
Okienko wynikowe zostaje wypełnione dwoma barwnymi liniami – prążkami testowym T i kontrolnym C. Wynik oznacza, że poziom antygenu PSA jest podwyższony i należy skonsultować się z lekarzem w celu weryfikacji badania i podjęcia dalszych kroków postępowania.
Wynik ujemny
Pojawienie się jednej linii – prążka kontrolnego C oznacza ujemny wynik testu, który sygnalizuję poziom antygenu PSA zgodny z normą.
Wynik nieważny
Brak pojawienia się jakiejkolwiek linii lub uwidocznienie samego prążka testowego T oznacza nieważny wynik przeprowadzonego badania. Należy go powtórzyć, używając nowej próbki krwi i innego zestawu.
Nie należy zwracać uwagi na intensywność pojawiających się prążków. Natężenie barwy nie ma wpływu na ostateczny wynik badania.
Rękojmia do końca daty ważności testu
Badać nie należy się wyłącznie wtedy, gdy zaobserwuje się symptomy choroby, lecz regularnie dbać o swoje zdrowie. Nowotwór gruczołu krokowego może nawet przez kilka lat rozwijać się w ciele mężczyzny, nie dając żadnych objawów. Dlatego też zalecane jest wykonywanie badanie PSA u mężczyzn minimum raz w roku, szczególnie po ukończeniu przez nich 40 roku życia lub wcześniej, gdy u członków rodziny zdiagnozowano raka prostaty. Badanie antygenu prostaty stosowane jest więc w diagnostyce, leczeniu i monitorowaniu raka gruczołu krokowego jak również informuje lekarza o innych nieprawidłowościach w funkcjonowaniu tego organu, nawet gdy pacjent nie zaobserwował u siebie żadnych objawów.
Porady Farmaceuty
Podstawowe badania profilaktyczne, które trzeba wykonać każdego roku
Podstawowe badania profilaktyczne pozwalają na wczesne wykrycie i zapobieganie wielu chorób. Sprawdź listę podstawowych badań, które powinno wykonywać się regularnie.
więcejHIV/ AIDS - objawy, diagnostyka, leczenie i profilaktyka
1 grudnia obchodzony jest Światowy Dzień AIDS. W tym czasie trwa kampania, której celem jest zwrócenie uwagi na problem zakażeń HIV/AIDS, edukacja na temat profilaktyki, objawów i leczenia.
więcejListopad miesiąc świadomości raka prostaty i raka jąder. Objawy, diagnoza, leczenie
Męskie nowotwory gruczołu krokowego - rak jąder, rak prostaty. Objawy, diagnozowanie, leczenie i profilaktyka.
więcejKrew utajona w kale - przyczyny i diagnostyka
Krew utajona to krew wykrywana w badaniach stolca. Krew w stolcu nigdy nie jest objawem prawidłowym. Zwykle wskazuje na jedną z chorób układu pokarmowego.
więcejNasz przegląd prezentów na zdrowie
Wybór prezentu na święta dla bliskiej osoby bywa trudny. Jeśli nie wiesz co podarować, warto pomyśleć o czymś praktycznym, o czymś na zdrowie.
więcejProfilaktyka zdrowotna mężczyzny w każdym wieku
Brak profilaktyki zdrowotnej to krótsze życie. Dowiedz się jakie badania regularnie powinien wykonywać mężczyzna w 20 r.ż., 30 r.ż., 40 r.ż. i 50+
więcej
Prostata – wszystko, co powinno się o niej wiedzieć
Prostata to inaczej gruczoł krokowy, który pełni w organizmie mężczyzny ważne funkcje. Mimo swoich niewielkich rozmiarów, prostata potrafi dać się mocno we znaki. Dzieje się tak gdy zaczyna chorować. Rak prostaty, przerost prostaty czy zapalenie prostaty to poważne choroby, które mogą być bardzo uciążliwe, a nawet śmiertelne.
więcejPrzyczyny śmierci w młodym wieku. Młodzi ludzie za rzadko się badają
Tylko 7 proc. Polaków robi sobie badania profilaktyczne, kiedy nic im nie dolega. Wg. WHO z powodu nowotworów, cukrzycy oraz chorób układu krążenia i układu oddechowego na świecie umiera 41 mln osób rocznie. Wg. GUS-u, w Polsce te choroby są najczęstszą przyczyną przedwczesnych śmierci.
więcejSposoby na wiosenne przesilenie
Twoja cera jest szara, przesuszona, podrażniona? Brak Ci energii, masz problem z koncentracją, odczuwasz ciągłe zmęczenie? To może być wiosenne przesilenie. Jest kilka sposobów aby sobie z nim poradzić.
więcejZdrowie psychiczne Polaków
Powołujemy się na rzetelne dane i statystyki. Na jakie choroby psychiczne najczęściej zapadają Polacy, jaki % osób podejmuje leczenie, jak wygląda leczenie farmakologiczne, oraz jaki jest w PL dostęp do leczenia zaburzeń psychicznych dla dzieci i dorosłych
więcejZioła, na zdrowie i urodę
Natura hojnie nas obdarzyła w to co dla zdrowia i urody niezbędne. Skrzyp, rumianek, pokrzywka, mięta, szałwia, melisa, czystek - poznaj je wszystkie.
więcejSEKS – na zdrowie i urodę!
Poznaj 10 nieoczywistych zalet seksu. To nie tylko przyjemność. To także korzyści dla zdrowia i urody.
więcej10 zasad zdrowego stylu życia
Zastanawiasz się jak prowadzić zdrowy tryb życia, jednocześnie się nim ciesząc a nie umartwiając? Poznaj nasze TOP 10 zdrowych reguł, które warto przekuć w nawyk.
więcejJak to jest z tą profilaktyką - czyli jak się badają Polacy? Najświeższe dane z 2021 roku.
Wiele chorób wykrytych w początkowym stadium jest do wyleczenia albo zaleczenia. Jeśli swemu samochodowi robisz co roku przegląd techniczny, a skończyłaś/eś 40 lat, zrób to samo dla siebie.
więcejPrawdziwie męski bilans
Niezależnie od wieku, mężczyźni interesują się zdecydowanie mniej profilaktyką zdrowia niż kobiety. A badaniom poddają się dopiero wtedy, gdy pojawia się pierwszy problem, niestety czasem w zaawansowanym stadium. Ale nawet wtedy, badania wykonywane są pod wpływem płci pięknej… Czyżby dbanie o zdrowie było niemęskie?
więcejPostanowienia noworoczne
Haaa nowy rok! Cóż za wspaniały moment na „zresetowanie liczników do zera”. Data 1 stycznia to dzień, w którym staramy się stawiać pierwsze kroki w naszych noworocznych postanowieniach. Jakie noworoczne postanowienia w sylwestra robić będą Polacy?
więcejBadania na jesień
Wszyscy doskonale pamiętamy o tym, że raz do roku należy wykonać przegląd techniczny swojego samochodu. Za jego brak, grożą nam poważne konsekwencje. Czy z równie rzetelnie dbamy o własny organizm? Czy badamygo regularnie?
więcejJak szybko zbadać prostatę?
PSA, z angielskiego Prostate Specific Antygen to antygen prostaty, uzywany we wczesnej diagnozie raka prostaty, gdy nowotwór nie daje żadnych objawów. Badanie krwi pod kątem antygenu PSA powinni wykonywac mężczyźni po 40 roku życia. Po 50 roku zycia badanie powinno się wykonywać regularnie, co roku.
więcej