Zioła, na zdrowie i urodę
Nic tak nie wspomaga codziennej pielęgnacji i dbania o zdrowie jak magiczna moc ziół. Ich niezwykłe właściwości lecznicze znane są już od czasów starożytności. Odpowiednie parzenie oraz regularne picie ziołowych herbat oraz naparów sprawi, że nasza skóra stanie się jędrniejsza, pełna blasku, a do tego gładsza. Co więcej, konkretne zioła wspomogą profilaktykę zdrowotną czy też wesprą nas w leczeniu konkretnych dolegliwości. Poznaj zatem zioła, które warto jest mieć w swojej kuchni. Natura ma przecież ogromną moc!
Skrzyp- na nerki, skórę, włosy i paznokcie.
Pierwszy na naszej liście- skrzyp. Roślina ta zawiera najwięcej łatwo przyswajalnej krzemionki pośród ziół leczniczych. To właśnie związki krzemu mają tak dobroczynny wpływ na młody wygląd naszej skóry, włosów, paznokci. Skrzyp ma działanie moczopędne, oczyszczające organizm ze szkodliwych produktów przemiany materii, dzięki czemu może być stosowany w niektórych schorzeniach nerek i zapaleniach dróg moczowych. Roślina uzupełnia niedobór mikroelementów, wpływa pozytywnie na stan tkanki łącznej i kości, wspomaga pracę wątroby. Działa także odtruwająco, pomaga przy nerwobólach i bólach artretycznych, zapobiega miażdżycy i obniża ciśnienie krwi. Skrzyp zmniejsza także potliwość stóp, a nawet pomaga zahamować krwawienie - dlatego polecany jest także przy obfitych miesiączkach!
Rumianek- na stres i cerę.
Kolejne ziółko to rumianek. Leczniczo działające ziele wykorzystuje się najczęściej jako środek uspokajający przy wysokim natężeniu stresu i napięciach nerwowych oraz jako okład do przemywania zainfekowanych ran, owrzodzeń oraz oparzeń. Działa antyseptycznie, łagodzi podrażnienia i stany zapalne, przyśpiesza regenerację skóry i gojenie ran. Rumianek stosuje się także w zaburzeniach układu moczowego oraz trawiennego, jako środek moczopędny i pobudzający wytwarzanie soków trawiennych. Aromatyczne ziółko działa także rozkurczowo, przeciwbakteryjnie i przeciwalergicznie. Dzięki zawartości antyalergicznego chamazulenu oraz łagodzącego alfa-bisabololu rumianek najlepiej sprawdza się także w pielęgnacji cery wrażliwej i skłonnej do podrażnień. Ekstrakt z rumianku pomaga zwalczać wolne rodniki, które przyczyniają się do starzenia skóry. Stosowany pod oczy łagodzi i rozjaśnia skórę, zapobiegając widocznym oznakom zmęczenia. Jest także skuteczną bronią w walce ze zmianami trądzikowymi skóry!
Pokrzywa- na choroby i figurę.
Kolejne zioło, w które warto się zaopatrzyć to siejąca postrach w dzieciństwie pokrzywa! Ze względu na swoje właściwości antybakteryjne zioło to bywa nazywane naturalnym antybiotykiem. Uważa się także, że oczyszcza organizm z toksyn, łagodzi stany zapalne i ból, działa moczopędnie, obniża ciśnienie i poziom cholesterolu. Pokrzywa reguluje poziom cukru we krwi, a nawet… łagodzi objawy przerostu prostaty. Roślinę stosuje się także przy takich dolegliwościach, jak: zatrucia, biegunka, reumatyzm, trądzik, infekcje wirusowe i bakteryjne (w tym przeziębienie, grypa, infekcje dróg moczowych), kamica nerkowa, bóle stawów, alergie, anemia, wypadanie włosów. Sporo? To jeszcze nie wszystkie właściwości tej nie zawsze dobrze kojarzonej rośliny. Ze względu na zawartość krzemu, pokrzywa świetnie wpływa na urodę, a dokładniej skórę, włosy i paznokcie. Moczopędne działanie pokrzywy oraz jej pozytywny wpływ na układ trawienny sprawiają, że osoby będące na dietach odchudzających i oczyszczających chętnie po nią sięgają. Warto jednak pamiętać, że nie jest to "cudowny środek", który zastąpi zdrową dietę i ćwiczenia, a jedynie może wzmocnić ich efekty.
Mięta- na żołądek i włosy.
Poczuj miętę do mięty, bo to także wartościowa roślina, choć najbardziej znana jako napar na ból żołądka. Nie bez powodu: mięta na ból brzucha i niestrawność jest stosowana od dziesiątek lat. Stosowanie tej rośliny jest także wskazane w leczeniu migren, nerwobólach, kolkach jelitowych, zaburzeniach menstruacyjnych i nadmiernej potliwości. To nie koniec! Ziele te dzięki swojemu składowi posiada działanie przeciwutleniające, które przekłada się na redukowanie ryzyka rozwoju chorób cywilizacyjnych, w tym otyłości, miażdżycy, nowotworów. Mięta pozwala nam także dbać o wygląd włosów. Dzięki działaniu odświeżającemu, oczyszczającemu i antybakteryjnemu, idealnie sprawdza się w letniej pielęgnacji włosów. Dodatkowo przyspiesza również ich wzrost.
Szałwia lekarska- na infekcje i skórę.
Płukanka z szałwii na gardło. Brzmi znajomo? Tak, szałwia to doskonały sposób na chore gardło, zapalenie oskrzeli, nieżyt górnych dróg oddechowych, anginę, przeziębienie, krwawienie dziąseł, gorączkę i nocne poty, zapalenie krtani. Szałwia jest bardzo uniwersalną rośliną. Zioło to zawiera przeciwutleniacze, chroniące przed wieloma chorobami i starzeniem się. Ponadto ma działanie antybiotyczne, wiatropędne, przeciwgorączkowe, przeciwzapalne, antyskurczowe, antyseptyczne. Przeciwdziała też rozwojowi wielu mikroorganizmów. Szałwia pobudza także działanie estrogenów i ogólne funkcjonowanie macicy. Zatem każda kobieta powinna mieć ją w swojej herbacianej kolekcji! Co więcej, szałwia lekarska to środek, który bywa używany do pielęgnacji skóry i włosów. Ma właściwości odkażające, zwęża pory, ogranicza przetłuszczanie się i wypadanie włosów, a także łupież. Z ziela szałwii można także robić nasiadówki, brać kąpiele szałwiowe, pomagające na odleżyny, hemoroidy, pokrzywki i świąd.
Melisa – na uspokojenie i skórę głowy.
Meliska na stres? Nie tylko! Napar i inne przetwory z liści tej rośliny można stosować w stanach pobudzenia nerwowego, rozdrażnienia, stresu, w zespole przewlekłego zmęczenia, stanach lękowych i nerwicach wegetatywnych. Ponadto melisa przynosi ukojenie w bólach głowy, także tych migrenowych. Może być stosowana również przy nerwicy serca, w stanach depresyjnych i melancholii. Sprawdzi się także przy problemach z zasypianiem. Napary z melisy zwiększają wydzielanie soku żołądkowego i żółci, a co za tym idzie – ułatwiają trawienie i pobudzają apetyt. Picie herbaty z melisy przyczynia się do zmniejszenia stężenia cholesterolu we krwi i zapobiega miażdżycy! Ponadto melisa jest doskonała na naszą wątrobę- hamuje proces utleniania lipidów, zapobiegając jej stłuszczeniu oraz innym schorzeniom. Niektórzy naukowcy twierdzą nawet, że melisa poprawia pamięć i koncentrację. Płukanki z melisy poleca się osobom zmagającym się z włosami przetłuszczającymi się czy stanami zapalnymi skóry głowy. Ekstrakty z melisy są składnikami szamponów do włosów, a także kremów silnie nawilżających do cery wrażliwej i płynów do kąpieli.
Czystek- na oczyszczenie organizmu i na kleszcze.
Ostatni, choć równie ważny jak pozostałe zioła: czystek! Roślina zawiera wyjątkowo dużo polifenoli, czyli substancji neutralizujących wolne rodniki (zwanych też antyoksydantami). Dzięki temu hamuje rozwój stanów zapalnych i zwalcza drobnoustroje chorobotwórcze. Doskonale sprawdza się zatem w okresie przeziębień. Pomaga oczyszczać ciało z toksyn i metali ciężkich. Dzięki temu poprawia kondycję skóry, zapobiega pojawianiu się zmarszczek i pomaga pozbyć się trądziku. Czystek przeciwdziała powstawaniu miażdżycy, blokując utlenianie się złego cholesterolu we krwi. Dodatkowo rozpuszcza zatory i zakrzepy w naczyniach krwionośnych, dzięki czemu zapobiega chorobie niedokrwiennej serca. Co ciekawe, czystek pomaga także chronić ludzi i zwierzęta domowe przed kleszczami i komarami! Przez skórę osób, regularnie pijących czystek, wydzielają się zapachy odstraszające te owady.
Natura hojnie obdarzyła nasze pola, łąki i lasy. Zioła wspierają odporność, urodę i regulują pracę naszego organizmu. Należy jednak pamiętać! Przyjmowanie preparatów ziołowych najlepiej skonsultować z lekarzem lub farmaceutą. Tego typu preparaty mogą wchodzić w interakcje z przyjmowanymi lekami, stanowiąc zagrożenie dla naszego zdrowia. Picie ziół jest zdrowe i powinno się do swojej codziennej diety wprowadzić je na stałe. Jednak jak ze wszystkim trzeba zachować umiar, spożywać w odpowiednich, nieprzesadzonych dawkach, a na pewno wyjdzie nam to na zdrowie.