10 zasad zdrowego stylu życia
1. Woda zdrowia doda.
Ciało składa się w 70% z wody, dlatego codziennie potrzebujesz około 2,5 l wody. Sama woda nie neutralizuje toksyn, ale wspomaga pracę nerek, które przyczyniają się do oczyszczania naszego organizmu z odpadów. Woda odgrywa ważną rolę w procesie odchudzania. Wypełnia żołądek, na długi czas dając uczucie sytości, w związku z tym tracisz apetyt na podjadanie niezdrowych przekąsek metabolicznych. Co więcej-brak wystarczającej ilości wody w Twoim organizmie wpływa na samopoczucie. Jeśli nie wypijesz min. 1,5 litra wody w ciągu dnia, możesz się poczuć znużona i osłabiona. W niektórych przypadkach mogą wystąpić zawroty głowy i drżenie rąk. Oznacza to, że poziom elektrolitów w twoim organizmie drastycznie się obniżył. W takiej sytuacji najlepiej sięgnąć po wodę wysoko zmineralizowaną.
2. Nie stresuj się!
Łatwo powiedzieć, czasem trudniej wdrożyć. Każdego dnia stawiasz czoła mniej lub bardziej stresującym sytuacjom. Zbyt duży i długoterminowy stres ma negatywny wpływ na nasze codzienne zdrowie, zarówno emocjonalnie, intelektualnie, jak i fizjologicznie. Badania wykazują, że stres bywa też katalizatorem nadciśnienia. Napięte mięśnie karku i ramion, bóle brzucha, zaciśnięte w pięść dłonie i zaciśnięta żuchwa czy zgrzytanie zębami to tylko niektóre z reakcji naszego organizmu na stresującą sytuację. Radzenia z emicjami można się nauczyć. Spróbuj medytacji, jogi lub tai-chi. Poznaj techniki relaksacyjne. Zaakceptuj, że istnieją zdarzenia, których nie możesz kontrolować. Znajdź czas na hobby, zainteresowania i relaks.
3. Błonnik-najlepszy przyjaciel Twoich jelit.
Błonnik w diecie ma szerokie spektrum korzyści. M.in. reguluje poziom cukru we krwi, spowalnia wchłanianie tłuszczu, obniża poziom cholesterolu. Ma drogocenny wkład w kondycję układu trawiennego: wspomaga regularność wypróżnień i zapobiega rakowi jelita grubego. Dlatego sięgaj po produkty z błonnikiem: niech warzywa, owoce, nasiona, orzechy i produkty pełnoziarniste na stałe zagoszczą na Twoim talerzu.
4. Badaj się regularnie!
Badania profilaktyczne służą utrzymaniu dobrego zdrowia. Do podstawowych badań weryfikujących ogólny stan organizmu należy pomiar ciśnienia, sprawdzanie poziomu cholesterolu, morfologia, badanie ogólne moczu czy cukru we krwi. Pacjenci przychodzą do lekarza najczęściej wtedy, gdy coś już rzeczywiście im dolega. Często zmagają się z bólem kilka tygodni licząc na to, że w końcu kiedyś przejdzie. Kiedy decydują się na konsultację, choroba jest już często w zaawansowanym stadium. Ministerstwo Zdrowia rekomenduje i udostępnia pacjentom profilaktyczne badania w pakiecie 40 Plus, a w laboratoriach i prywatnych klinikach od ręki zdiagnozujesz stan swojego zdrowia. Możesz korzystać także z testów do użytku domowego. Wykonanie zarówno testu na ogólne badanie moczu, na prostatę czy na krew utajoną w kale jest proste, a na diagnozę czekasz od kilku do kilkunastu minut.
5. Pożegnaj śmieciowe jedzenie.
Junk food, czyli śmieciowe jedzenie, zawiera dużo tłuszczu, soli i węglowodanów prostych - taka mieszanka sprawia, że szybko tyjemy. Nadwaga i otyłość to dwie dolegliwości, które często wynikają ze spożywania przetworzonej żywności. Sięganie po burgery, frytki i kebaby ma jednak poważniejsze konsekwencje niż kilka dodatkowych kilogramów: zespół jelita drażliwego, choroby serca, zakwaszanie organizmu i chroniczne zmęczenie. Innymi słowy, wyrzuć z diety wszystko, co nie jest dla ciebie dobre. A więc: junk food, cukrom rafinowanym i przetworzonej żywności powiedz STOP!
6. Dbaj o zbilansowaną dietę.
Zbilansowana dieta jest niezbędnym elementem zdrowego stylu życia. Wybierając odpowiednio dobrane dla organizmu produkty spożywcze (takie jak owoce, warzywa, ryby, pełnoziarnisty chleb, pełnoziarnisty makaron i brązowy ryż) Twój organizm otrzymuje potrzebne mu składniki odżywcze. Zdrowa dieta musi zawierać także odpowiednią ilość białka, węglowodanów, tłuszczów nienasyconych, minerałów, witamin i błonnika. Dobrze skrojony jadłospis ułatwi Ci także kontrolowanie Twojej wagi.
7. Sport to zdrowie.
Sport wpływa nie tylko na poprawę naszego zdrowia i kondycji, ale też pozytywnie oddziałuje na nasz nastrój. Ludzie, którzy choć trochę się ruszają, mają więcej energii, lepszy humor, samopoczucie oraz samoocenę. Poprzez ruch polepsza się nasza wydajność umysłowa, czyli zwiększa się zdolność zapamiętywania, a regularne ćwiczenia obniżają prawdopodobieństwo zachorowania na depresję i inne zaburzenia nastroju. Dzieje się tak, ponieważ podczas ćwiczeń wydziela się serotonina odpowiedzialna za poczucie szczęścia, czujemy satysfakcję, wzrasta nasza samoocena i rozładujemy negatywne emocje.
8. Ach śpij, kochanie.
Po co nam sen? Przede wszystkim do regeneracji, bo podczas niego naprawiają się komórki ciała. To naturalna potrzeba, którą musimy zaspokajać, podobnie jak głód. Jeśli się nie wysypiamy, narasta chroniczne zmęczenie. W efekcie po trzech nieprzespanych nocach sprawność psychofizyczna w zasadzie zanika, a wycieńczony mózg się wyłącza. Niewyspana osoba za kółkiem jest porównywana do osoby pijanej. Co więcej, jeśli borykasz się z bezsennością, jesteś obarczony nawet dwu-, trzykrotnie większym ryzykiem zawału serca i wystąpieniem chorób reumatologicznych i udaru. Jesteś też znacznie bardziej narażony na depresję. To jest dowód na to, że sen ma wszechstronny wpływ na nasze samopoczucie.
9. Dbaj o zdrowe relacje społeczne.
Bycie w relacji z drugim człowiekiem to nie tylko jedna z naszych podstawowych potrzeb, ale również istotny element każdej płaszczyzny życia: partnerskiej, rodzinnej, osobistej, towarzyskiej, biznesowej. Dobre i wspierające relacje z innymi ludźmi sprawiają, że nasze życie staje się bardziej satysfakcjonujące i szczęśliwe. Dobrzy ludzie wokół nas są niezbędni dla dobrego samopoczucia. Utrzymywanie toksycznych relacji z ludźmi, którzy nas zatruwają, stymuluje kortyzol, hormon stresu, który powoduje odkładanie się tłuszczu, permanentny stres, bezsenność itp. Ważne jest, aby dbać i pielęgnować relacje, które nas rozwijają, a nie niszczą. 10. Stop używkom. Używki to substancje, które nie mają żadnych właściwości odżywczych. Pobudzają Twój organizm poprzez oddziaływanie na ośrodkowy układ nerwowy. Tak naprawdę używkami możemy nazwać także kawę oraz herbatę. Jednak używki to również bardziej szkodliwe substancje, takie jak: papierosy, narkotyki, alkohol oraz dopalacze. Uzależnienia to krok w kierunku destrukcji całego organizmu. Papierosy, alkohol, narkotyki niszczą niemal wszystkie organy wewnętrzne. Zaburzają pracę układu oddechowego, pokarmowego, krwionośnego i nerwowego. Oczywiście wszystko jest dla ludzi, zwłaszcza gdy mowa o kawie czy też herbacie. Jednak musimy pamiętać, że jeśli sięgamy po groźne używki regularnie, to zaczynamy się uzależniać. A uzależnienie- jak sama nazwa wskazuje-uzależnia i zabiera nam możliwość świadomego decydowania.
Zacznij od dziś
Zdrowy styl życia warto wprowadzić od zaraz. Jest to często trudne i okupione wieloma wyrzeczeniami, dlatego by łatwiej przejść zmiany i utrzymać je na zawsze warto wprowadzać je małymi krokami. Dbanie o swoje zdrowie zawsze przynosi pozytywne skutki w przyszłości, choć dla wielu z nas nie jest wcale łatwe ani przyjemne.