Nazywam się Łukasz Waligórski i jestem magistrem farmacji.
Ut tristique fermentum dui quis maximus. Nam scelerisque aliquet sem in mollis. Fusce lobortis turpis massa, quis lobortis velit dapibus dictum. Donec ac ligula vel nisi pretium sagittis id nec felis. Pellentesque bibendum elit at lectus gravida aliquet. Aenean placerat leo eget vulputate faucibus. Sed at iaculis risus.
Dieta przy Helicobacter
Zakażenie bakterią Helicobacter pyroli jest bardzo powszechne. Patogen ten powoduje wrzody, zapalenie błon śluzowych żołądka, może być również czynnikiem rozwoju nowotworu. W początkowym okresie objawia się bólem w nadbrzuszu, niestrawnością po spożytym posiłku. Profilaktycznie można wówczas samemu w domu wykonać dostępny w aptece Helicobacter TEST z kału bądź Helicobacter TEST z krwi, aby sprawdzić czy objawy są spowodowane zakażeniem tą bakterią. Zastosowanie diety w tym przypadku ma duże znaczenie zarówno profilaktyczne jak i wspomagające leczenie farmakologiczne.
więcejKiedy badać cholesterol?
Cholesterol to diagnoza, która dla wielu brzmi jak wyrok. Tymczasem, jak się okazuje, substancja jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Uczestniczy w syntezowaniu hormonów oraz kwasów żółciowych, bez których niemożliwe byłoby trawienie tłuszczów. Niebezpieczny jest natomiast jego nadmiar. Podpowiadamy, w jaki sposób oraz kiedy badać jego poziom, aby cieszyć się zdrowiem i dobrym samopoczuciem.
więcejJak się objawiają problemy z prostatą
Prostata jest narządem mięśniowo – gruczołowym, który występuje tylko u mężczyzn. Z powodu swojego umiejscowienia nazywana jest również gruczołem krokowym. Przez jej tkanki przechodzi cewka moczowa, a ona sama odpowiada za wytwarzanie życiodajnej dla plemników wydzieliny, która wchodzi w skład spermy.
więcejDobry i zły cholesterol - dlaczego są tak ważne?
O cholesterolu słyszymy zazwyczaj przy okazji poruszania tematu chorób układu krążenia czy otyłości. Zła sława, która go otacza, nie do końca jest sprawiedliwa. Cholesterol jest bowiem tak naprawdę niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Szkopuł w tym, że istnieją dwa jego rodzaje. I jeden z nich, niczym zły bliźniak, faktycznie może bardzo nam zaszkodzić.
więcejCzy krew utajona w kale zawsze oznacza raka jelita grubego?
Na wzmiankę o krwi utajonej w kale od razu myślimy o raku jelita grubego. Nic w tym dziwnego, ponieważ praktycznie zawsze towarzyszy ona temu schorzeniu. Nie znaczy to jednak, że wykrycie krwi utajonej świadczy o chorobie nowotworowej. Istnieją bowiem inne schorzenia, które także posiadają tego typu objawy.
więcejJak sprawdzić poziom cukru we krwi?
Zbyt duża ilość glukozy we krwi może świadczyć o cukrzycy. Obecnie u wielu osób występuje duży czynnik ryzyka zachorowania na cukrzycę, który może wynikać z wielu powodów. O ile cukrzycę typu 1. można w miarę łatwo zdiagnozować, o tyle cukrzyca typu 2. jest już trudna do rozpoznania.
więcej