Czy krew utajona w kale zawsze oznacza raka jelita grubego?
Na wzmiankę o krwi utajonej w kale od razu myślimy o raku jelita grubego. Nic w tym dziwnego, ponieważ praktycznie zawsze towarzyszy ona temu schorzeniu. Nie znaczy to jednak, że wykrycie krwi utajonej świadczy o chorobie nowotworowej. Istnieją bowiem inne schorzenia, które także posiadają tego typu objawy.
O tym, czy w naszym kale znajduje się krew utajona, możemy dowiedzieć się tylko po przeprowadzeniu specjalnych testów diagnostycznych, które dzisiaj możemy zrobić w domu. Najlepiej jest wybrać do tego test specyficzny dla hemoglobiny ludzkiej, taki jak Zdrowe jelito FOB TEST. Dzięki temu unikniemy zafałszowania wyników analizy przez takie czynniki jak np. dietę bogatą w czerwone mięso.
Samo badanie na krew utajoną w kale powinno być przeprowadzone w sytuacji, kiedy zauważamy niepokojące objawy ze strony przewodu pokarmowego, szczególnie jego dolnych odcinków. Są to głównie wzdęcia, zaparcia, bóle brzucha, biegunki czy problemy z wypróżnieniem.
Również anemia niewiadomego pochodzenia czy niski poziom żelaza jest wyraźnym wskazaniem, aby przeprowadzić test na krew utajoną w kale. Pamiętajmy jednak, że nie zawsze wynik pozytywny jest jednoznaczny z rakiem jelita grubego, dlatego nie trzeba od razu wpadać w panikę.
Krew utajona w kale – jakie schorzenia?
Równie dobrze pozytywny test na krew utajoną może oznaczać wszelkiego rodzaju stany zapalne jelita grubego oraz cienkiego, które powodują wewnętrzne krwawienie z przewodu pokarmowego. Nie wykluczone są w tym przypadku choroby wrzodowe żołądka czy dwunastnicy. Nawet krwawienie z przełyku może objawiać się w badaniu w sposób pozytywny.
Wskazówką na to, z jakiego odcinka przewodu pokarmowego pochodzi krew, jest kolor samego stolca. Jego ciemna, smolista barwa oznacza, że stan zapalny znajduje się w żołądku lub przełyku. Natomiast jego jaśniejsza barwa i śluzowata konsystencja wskazuje na rejony dolne.Jakie dokładnie schorzenia, poza rakiem jelita grubego, mogą objawiać się pozytywnym wynikiem na krew utajoną? Zaliczyć można do nich przede wszystkim:
- wrzodziejące zapalenie jelita grubego
- polipy jelita grubego
- polipy jelita cienkiego
- chorobę Leśniowskiego – Crohna
- celiakię
- wrzody żołądka
- krwawienie z przełyku
- infekcję bakteryjną
- wrzody dwunastnicy
Pamiętać należy jednak o tym, że większość z tych schorzeń w przypadku braku leczenia, może przekształcić się w raka, zarówno jelita grubego czy cienkiego, jak i żołądka. Z tego powodu niezwykle ważne jest podjęcie natychmiastowych badań, jeśli zauważamy jakieś niepokojące objawy ze strony układu pokarmowego, a następnie leczenia.
Profilaktyka raka jelita grubego
Przeprowadzenie testu na krew utajoną w kale to jedno z podstawowych narzędzi kontrolnych do wczesnego wykrywania raka jelita grubego. Niestety bardzo często schorzenie to rozwija się przez wiele lat, nie dając wyraźnych objawów. Bóle brzucha czy sporadyczne wzdęcia i niestrawności traktujemy z reguły jako przejściowe dolegliwości. Niestety mogą one oznaczać, że w naszym przewodzie pokarmowym dzieją się bardzo niedobre rzeczy.
Tylko profilaktyka raka jelita grubego, która szczególnie ważna jest po 50. roku życia, może skutecznie chronić nas przed konsekwencją tej podstępnej choroby. Test na krew utajoną FOB to najprostszy sposób na kontrolę stanu naszych jelit. Jeśli jego wyniki okażą się pozytywne, kolejnym krokiem powinna być kolonoskopia, która dokładnie zbada stan jelita grubego.
Osoby, które mają w rodzinie przypadki tego typu nowotworów, powinny badać się regularnie już od 25. roku życia. Wcześnie wykryte zmiany w jelitach mogą zostać całkowicie wyleczone. Jednak rozległy rak jelita grubego, wykryty w zbyt późnym stadium, nadal posiada niezbyt dobre rokowania, w których szansę na przeżycie kolejnych 5 lat ma jedynie 44 procent chorych.