Jak się objawiają problemy z prostatą

2018-02-26
Jak się objawiają problemy z prostatąProstata jest narządem mięśniowo – gruczołowym, który występuje tylko u mężczyzn. Z powodu swojego umiejscowienia nazywana jest również gruczołem krokowym. Przez jej tkanki przechodzi cewka moczowa, a ona sama odpowiada za wytwarzanie życiodajnej dla plemników wydzieliny, która wchodzi w skład spermy.

Rola prostaty jest niezwykle istotna. To jej praca gwarantuje ciągłość naszego gatunku, ponieważ plemniki bez substancji produkowanej w sterczu, nie mogłyby przetrwać. Niestety męski gruczoł krokowy wraz z wiekiem może wykazywać tendencję do przerostu, co niesie ze sobą różnego rodzaju niedogodności i dyskomfort, a także zagrożenia zdrowia i życia.

Łagodny przerost prostaty

Objawy prostaty przy łagodnym przeroście obejmują przede wszystkim problemy z oddawaniem moczu. Najczęściej dolegliwość ta dotyka mężczyzn, którzy dawno przekroczyli pięćdziesiątkę. Jednak warto wiedzieć o tym, że przerost stercza może rozpocząć się już po 30. roku życia. Wszystko tak naprawdę zależy od równowagi męskiej gospodarki hormonalnej, ponieważ olbrzymie znaczenie ma tutaj testosteron. To jego zbyt duża ilość prowadzi do zmian w okolicach prostaty.

Przerośnięta prostata powoduje zwężenie przechodzącej przez nią cewki moczowej. Rozrośnięta tkanka zaczyna naciskać na ścianki cewki, którą otacza z obu stron. W efekcie panowie odczuwają częste parcie na pęcherz. A to z kolei zmusza ich do nieustannych wizyt w toalecie, kończących się oddaniem niewielkiej ilości moczu.

Również nazbyt częste, nocne wycieczki do toalety należą do jednych z objawów przerostu prostaty. Obok tych mało komfortowych dolegliwości, trzeba zdawać sobie sprawę z innych konsekwencji, jakie niosą ze sobą problemy z prostatą.

Nieleczona prostata – konsekwencje

Niekontrolowany rozrost prostaty może w końcu doprowadzić do tego, że opróżnienie pęcherza będzie możliwe jedynie na raty. W takiej sytuacji trzeba oddawać mocz po kilka razy, w skrajnych przypadkach nawet w postaci kropel. Powoduje to zaleganie moczu, które prowadzi często do zakażenia dolnych dróg moczowych. To jednak nie wszystko.

Prostata w wyniku zakażenia i wynikającego z niego obrzęku może całkowicie zablokować cewkę moczową. W takiej sytuacji, jeśli nie nastąpi natychmiastowa pomoc, dochodzi do niewydolności nerek oraz zatrucia organizmu. Jest to niezwykle niebezpieczna sytuacja, która w drastycznych przypadkach może skończyć się śmiercią. Z tego powodu nie można bagatelizować pierwszych objawów prostaty. Co istotne, jej długotrwały rozrost może w końcu zamienić się w raka prostaty.

Dlatego też mężczyźni, którzy doświadczają dyskomfortu przy opróżnianiu pęcherza, koniecznie powinni sprawdzić, w jakim stanie jest ich stercze. Jak to zrobić?

Prostata badanie

Ze względu na umiejscowienie gruczołu krokowego, profilaktyczne badanie prostaty przeprowadzone per rectum, czyli wykonywane przez lekarza, może dla wielu panów być zbyt krepujące. Na szczęście istnieją inne, skuteczne sposoby sprawdzenia kondycji prostaty, które można zrobić we własnym domu.

Test do wykrywania antygenu prostaty pozwala na przeprowadzenie w pełni dokładnego i wiarygodnego badania na obecność specyficznych antyciał, które obecne są w organizmie męskim tylko w przypadku zmian zachodzących w gruczole krokowym. Prostata PSA TEST wykonywany jest na próbce krwi pobranej z palca. Wyniki uzyskuje się po 10 minutach. Tylko tyle wystarczy, by zyskać pewność, czy z gruczołem krokowym jest wszystko w porządku.

Badanie PSA umożliwia wykrycie wczesnych problemów z prostatą. Dzięki temu można podjąć leczenie stosunkowo wcześnie, co pozwala uniknąć problemów z opróżnianiem pęcherza czy kłopotów z erekcją, a przede wszystkim chroni panów przed groźnym rakiem prostaty i jego następstwami.
Pokaż więcej wpisów z Luty 2018
pixel