Zdrowy żołądek w 10 krokach

2021-09-24
Zdrowy żołądek w 10 krokach

Najczęstsze choroby układu pokarmowego to biegunki infekcyjne, choroba refluksowa przełyku, choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy oraz kamica żółciowa. Nierzadko spotyka się także choroby nowotworowe, szczególnie w obrębie jelita grubego. Wielu z tych chorób można jednak zapobiec. Aktywny tryb życia, zdrowe wybory żywieniowe, szczepienia przy porodzie przeciwwirusowemu zapaleniu wątroby i badania przesiewowe w kierunku nowotworów układu pokarmowego mogą zmniejszyć ryzyko przewlekłych chorób układu pokarmowego.

Pamiętaj, to ty jesteś Panem/Panią swojego żołądka. Poznaj więc 10 zasad, które pozwolą Ci cieszyć się zdrowym żołądkiem, które pozwolą Ci cieszyć się zdrowym żołądkiem.

1.     Przeżuwaj dokładnie każdy kęs.

Pierwszy etap trawienia zachodzi już na samym początku naszego układu trawiennego, czyli w jamie ustnej. To dlatego dokładne żucie jest tak ważne. Jeśli to zlekceważymy, automatycznie pogorszymy proces trawienny jaki zachodzi na tym etapie. Pokarm, który dostaje się do jamy ustnej jest rozdrabniany, miażdżony przez nasze zęby. Następnie przy udziale śliny produkowanej przez ślinianki formowany jest z niego kęs pokarmu, który drogą przełyku trafia do żołądka, a następnie do jelita cienkiego i grubego. Co więcej, przeżuwasz starannie i nienerwowo, unikasz połykania powietrza, co może powodować gazy, wzdęcia i nudności.

2.     Jedz częściej mniejsze posiłki.

Zaleca się spożywanie przynajmniej 5-6 posiłków dziennie. Powinny to być małe objętościowo posiłki, ale jadane często, z przerwami nie dłuższymi niż 3-4 godziny. Kolację, czyli ostatni posiłek należy zjeść nie później niż 3 godziny przed snem. Zbyt obfite dania mogą spowodować nacisk na dolny zwieracz przełyku (LES), mięsień, który zapobiega przemieszczaniu się pokarmu do przełyku i wywoływaniu zgagi. 

3.     Pamiętaj o błonniku.

Upewnij się, że Twoja dieta jest  bogata w błonnik. Błonnik nie jest jednorodną substancją, lecz mieszaniną różnego rodzaju związków chemicznych. Z tego względu błonnik dzieli się na dwa typy: rozpuszczalny i nierozpuszczalny. I choć współwystępują one ze sobą w różnych proporcjach w żywności pochodzenia roślinnego, to jednak każdy z nich ma inne działanie na organizm. Błonnik nierozpuszczalny, znajdujący się np. w skórce jabłka, orzechach i nasionach chroni przed zaparciami gdyż wiąże dużą ilość wody, co sprawia, że treść pokarmowa zwiększa swoją objętość. Z kolei błonnik rozpuszczalny, znajdujący się w warzywach, owocach, fasoli i pełnych ziarnach, dzięki zwiększeniu lepkości treści pokarmowej zmniejsza wchłanianie cholesterolu ze spożywanych produktów i tym samym może obniżać stężenie cholesterolu całkowitego i "złego" cholesterolu LDL we krwi.

4.     Pij wodę. 

Nasz organizm w procesie trawienia potrzebuje bardzo dużo wody, aby wydzielić odpowiednią ilość soków żołądkowych. Utraciliśmy cenny nawyk, aby pić odpowiednią ilość wody, a jest ona nam niezbędna do życia. Szklanka gorącej wody na czczo przyspiesza procesy metaboliczne i usprawnia trawienie - jeśli masz problem z bulgotaniem i przelewaniem w żołądku, taka terapia na pewno złagodzi Twoje dolegliwości! Gorąca woda na pusty żołądek również pobudza do działania jelita, a co za tym idzie zapobiega zaparciom.

5.     Obserwuj swój żołądek- to może być helicobacter pylori.

Nie bagatelizuj objawów, jeśli od dłuższego czasu miewasz zaparcia, brak apetytu, ból brzucha, bóle w nadbrzuszu, mdłości, zgagę, odbijanie i wzdęcia. Może zaraziłeś się Helicobacter pylori. Helicobacter pylori jest bakterią patogenną, gdyż zawsze powoduje zmiany zapalne w błonie śluzowej żołądka oraz odpowiedź immunologiczną organizmu. Niestety, układ immunologiczny nie jest w stanie wyeliminować bakterii z błony śluzowej żołądka, co prowadzi do przewlekłego stanu zapalnego Jeśli dostrzegasz u siebie powyższe objawy, wykonaj  badanie w kierunku bakterii Helicobacter pylori. Test na obecność bakterii możesz wykonać w warunkach domowych, kupując test w aptece bądź w sklepie internetowym.

 https://domowelaboratorium.pl/product-pol-503-Helicobacter-Antygen-TEST-z-kalu.html

Helicobacter Antygen Test z kału od Domowe Laboratorium jest szybkim domowym testem skriningowym przeznaczonym do wykrywania w kale obecności antygenów bakterii Helicobacter pyroli. Wskazany jest dla osób w ramach profilaktyki, jak również pacjentów, którzy posiadają u siebie różnego rodzaju dolegliwości jelitowo-żołądkowe oraz problemy skórne. 

1.     Unikaj wyzwalaczy niestrawności.

Dbaj o jakość jedzenia, które spożywasz, unikając produktów, które Ci szczególnie szkodzą. Najczęstszymi wrogami Twojego żołądka są: tłuste lub pikantne potrawy, za duże ilości kofeiny, czekolady lub napojów gazowanych.

2.     Unikaj alkoholu

Alkohol to szczególnie nieprzyjazny Twojemu żołądkowi produkt. Napoje alkoholowe podrażniają żołądek oraz osłabiają zwieracz (zastawkę) w dolnej części przełyku (LES) - co powoduje cofanie się kwasu do przełyku i prowadzi do niestrawności.

3.     Nie pal. 

Palenie zmniejsza produkcję śliny i zawartych w niej wodorowęglanów, co jest przyczyną nadkwaśności soku żołądkowego. U palaczy częściej rozwija się refluks dwunastniczo-żołądkowy i żołądkowo-przełykowy. Palenie opóźnia też opróżnianie żołądka z płynów i pokarmów stałych (niewykluczone, że dlatego palacze wcześniej odczuwają sytość – „żywią się papierosami”). Zwolnione opróżnianie żołądka sprzyja zarzucaniu jego treści do przełyku. Palenie jest też związane ze zwiększonym ryzykiem rozwoju kamicy żółciowej. Palacze są również narażeni na zwiększone ryzyko wrzodów i choroby Leśniowskiego-Crohna.  

4.     Rusz się z kanapy. 

Aktywność i ruch sprzyjają skurczom, które przemieszczają pokarm przez jelita. Regularne ćwiczenia fizyczne powinny być częścią Twojego stylu życia, aby wspomóc trawienie, zapobiegać zaparciom i zmniejszać ryzyko raka okrężnicy.

5.      Profilaktyka lepsza od leczenia!

Badanie kału na krew utajoną to nieinwazyjne badanie, które wykrywa obecność w stolcu krwi, która nie jest widoczna makroskopowo (gołym okiem).

Krew może pochodzić z dowolnego odcinka przewodu pokarmowego. Krew w stolcu jest jednym z najczęstszych sygnałów ostrzegających o nowotoworu. Badanie stolca na krew utajoną wykorzystuje się przede wszystkim jako metodę wykrywania raka jelita grubego. A im wcześniej wykryje się raka, tym większe prawdopodobieństwo jego wyleczenia. Takie badanie zalecane jest szczególnie u osób, w rodzinie których stwierdzono zachorowania na raka grubego. Osoby bez obciążeń powinny wykonywać taki test po 50. roku życia raz do roku.

Test można wykonać również w warunkach domowych:

https://domowelaboratorium.pl/product-pol-506-Test-na-krew-utajona-w-kale-FOB-TEST.html

Polecane

pixel