Moje dziecko bierze narkotyki? Co robić?

2021-07-05
Moje dziecko bierze narkotyki? Co robić?

Na szczęście jest parę sposobów, które mogą nam pomóc w szybkim określeniu czy nasze dziecko zażywa substancje psychoaktywne. Sprawdź czy masz się o co  martwić.  

Zmiany w wyglądzie osoby zażywającej narkotyki  

Jednym z najbardziej widocznych symptomów zażywania używek są bardzo widoczne zmiany w wyglądzie. Często możemy dostrzec, że nastolatek bierze narkotyki po jego oczach. Obserwujemy bowiem zmiany w wielkości źrenicy w zależności od rodzaju środka psychoaktywnego. Jeżeli nasze dziecko zażywa opioidy, takie jak morfina, heroina, fentanyl, oksykodon czy kodeina, źrenica zmniejsza się, natomiast po substancjach takich jak mdma, lsd, kryształ czy też amfetamina źrenica się powiększa.   Niektóre narkotyki mogą również powodować przekrwione i zmęczone oczy, które również występują podczas tzw. “zjazdu”, czyli w momencie, gdy narkotyk przestaje działać.   Innym symptomem w wyglądzie osoby zażywającej narkotyki są dość spore wahania wagi. Osoba nadużywająca substancje psychoaktywne może przybierać lub tracić bardzo szybko na wadze. Zmiany są te dość szybkie i drastyczne-  można je często dostrzec w przeciągu paru tygodni, a czasem nawet kilku dni.   Kolejnym widocznym i charakterystycznym objawem są zmiany cery u dziecka, skóra staje się blada oraz pojawia się ostry trądzik, a nawet rany na twarzy, najczęściej po zażyciu metaamfetaminy. Środek ten zatruwa organizm, powodując wypryski, które osoba pod jego wpływem  -w fazie pobudzenia- rozdrapuje, co skutkuje pogorszeniem się stanu cery i pojawieniem się trudno gojących ran.

Dziwne zachowanie osoby uzależnionej  

Używki mogą bardzo różnie wpływać na zachowanie młodej osoby. Istnieje jednak parę czynności, które łączą uzależnionych. Przede wszystkim nastolatek staje się agresywny.  Agresja występuje najczęściej w momencie końcowej fazy działania używki,  podczas tzw. “zjazdu”.  Młoda osoba może stać się nerwowa po zadaniu pytania czy zażywa substancje lub odmowie podzielenia się z nim pieniędzmi, za które najprawdopodobniej planuje kupić nowe narkotyki.   Częstymi zmianami w zachowaniu są także częste stany depresyjne lub zmęczenie. Nastrój u osoby biorącej jest zależny od narkotyków, od fazy, w której jest w danym momencie nastolatek. Jednym z typowych także objawów jest również częste drapanie, spowodowane histaminą. Dotyczy to przede wszystkim narkotyzowania się substancjami opioidowym, Histamina powoduje ostre swędzenie, które osoba musi natychmiastowo zaspokoić, drapiąc się.  

Higiena? Po co?  

Osoba nadużywająca narkotyków może mieć problemy z utrzymaniem higieny osobistej, oczywiście dotyczy to już dość zaawansowanego stadium  uzależnienia. Podczas zażywania niektórych substancji zachodzą procesy w organizmie, które powodują nadmierne pocenie się, co skutkuje specyficznym zapachem. Niektóre osoby mogą mieć  również problem z trzymaniem moczu, zwłaszcza przy mocnym odurzaniu się.   Narkotyki osłabiają także kondycję fizyczną organizmu, który może nie mieć  siły nawet na kąpiel. Skutki tego w są oczywiste.  

Obserwuj! Sprawdzaj   

Jeśli podejrzewasz, że  jesteś, że nastolatek zażywa narkotyki, przeszukaj jego torbę, pokój czy też kieszenie, gdy wraca do domu. Zwróć szczególną uwagę na przedmioty takie jak: -lufki, młynki do suszu, blistry, strzykawki, igły, folie aluminiowe, łyżki, woreczki strunowe.   Szukaj również śladów po nakłuwaniu się, najczęściej na rękach oraz nogach, przechodzące w siniaki, które na pierwszy rzut oka nie będą wyglądać niepokojąco.

Slang, którego nie zrozumiesz  

Młodzież często używa slangu, aby móc porozumiewać się w sprawach narkotykowych, nie wzbudzając podejrzeń. Oto kilka popularnych nazw, które w smsach, rozmowach mają na celu ukrycie nazwy narkotyku:

 -”Maja”, inaczej morfina

-”Helena”,”Helupa”, heroina

-”Oksy”, “Okulary”, oksykodon

-”Krix”,”Kryształ”, metamfetamina

-“Lorki”,”Bromki”,”Alpra”,”Klony”, benzodiazepiny

-”Kwas”,”Kwach”, LSD

-”Molly”,”Piguła”, MDMA  

Nie jesteś pewien czy bierze- przetestuj  

Jeśli od dłuższego czasu podejrzewasz, ze Twoje dziecko bierze narkotyki-sięgnij po testy domowego użytku. Testy, na obecność różnych substancji dostępne są w aptekach lub na stronach internetowych producenta,. Substancje utrzymują się w organizmie przez parę dni, dlatego ważne jest zrobienie od razu, kiedy zauważymy, że osoba zażywa narkotyki. Szczególną uwagę należy zwrócić na sam proces robienie testu- nastolatek musi go wykonać przy nas, aby zapobiec próbie oszukania wyniku. Jednym z dostępnych na rynku testów jest  Multi TEST narkotykowy z moczu, który wykrywa 6 rodzajów narkotyków jednocześnie.  

https://domowelaboratorium.pl/product-pol-521-Multi-TEST-narkotykowy-z-moczu.html

Jak pomóc uzależnionemu?  

Pierwszym oraz najważniejszym krokiem jest rozmowa z nastolatkiem, należy jednak podejść do niej w bardzo łagodny sposób, bez wytykania dziecku wad i użalania się nad nim. Nie należy również obwiniać uzależnionego, ponieważ osoby te mają dużą tendencję do samookaleczania się, a nawet samobójstwa. Następnym kluczowym krokiem jest ustalenie planu działania, w zależności od stopnia zaawansowania problemu. Nastolatek może potrzebować nie tylko leczenia od uzależnienia, lecz także dużego wsparcia psychologicznego a nawet psychiatrycznego. O tym muszą już decydować specjaliści, a nie rodzic czy też dziecko.

Polecane

pixel