2018-09-27

Kiedy zrobić test ciążowy?

Czy zastanawiałaś się kiedy wykonać badanie testem ciążowym? Niestety, ale po jednym lub dwóch dniach od stosunku test ciążowy nic nie wykaże. Sprawdź kiedy wykonać badanie i jak uzyskać pewny, miarodajny wynik bez niepotrzebnego stresu.

Jak działa test ciążowy?

Test ciążowy wykrywa w moczu hormon beta-hCG – Gonadotropinę kosmówkową. Jest to hormon produkowany przez rozwijający się zarodek oraz w późniejszym czasie łożysko, pojawia się w organizmie kobiety już kilka dni po zapłodnieniu. Jest odpowiedzialny za podtrzymanie wydzielania odpowiedniego poziomu progesteronu, niezbędnego do utrzymania ciąży a także bierze udział w regulowaniu rozwoju gruczołów płciowych. Hormon beta-hCG jest wykrywalny w moczu kobiety około 7-10 dni po zapłodnieniu. Działanie testu ciążowego opiera się na reakcji hormonu z przeciwciałami naniesionymi na płytkę testu. Z uwagi, iż testy Domowego Laboratorium są bardzo czułe, w czasie badania należy postępować ściśle według instrukcji.

Kiedy wykonać test ciążowy?

Wykonywanie testu ciążowego kilka godzin po stosunku nie przyniesie żadnego rezultatu. Komórka jajowa wędruje do macicy około 6 dni, więc badanie testem ciążowym przed zagnieżdżeniem się i rozpoczęciem wydzielania gonadotropiny kosmówkowej przez zarodek nie ma sensu. Najbezpieczniej jest wykonać test 7-10 dni po zapłodnieniu, wtedy wynik będzie miarodajny.

Jak wykonać test ciążowy?

Testy ciążowe od Domowego Laboratorium opierają się na wykrywaniu gonadotropiny kosmówkowej w moczu badanej kobiety. Składają się z pola kontrolnego które musi się zabarwić i decyduje o prawidłowym wykonaniu testu oraz pola wynikowego z antygenem, które zabarwia się w przypadku ciąży (lekkie przebarwienie także wskazuje na jej istnienie). Przeczytaj dokładnie instrukcję użycia testu, ponieważ poszczególne testy różnią się od siebie sposobem przeprowadzenia badania. W przypadku testu płytkowego, ważne jest ile kropli należy wpuścić pipetą do okienka lub w przypadku strumieniowego – jak długo test należy trzymać pod strumieniem moczu. Sprawdź także po ilu minutach należy odczytać wynik. Dwie kreski oznaczają ciążę, jedna kreska jej brak.

Polecane

pixel