Jak wykryć Helicobacter Pylori
2018-10-10
Bóle brzucha, zgaga, nudności, wymioty, zaparcia, brak apetytu, brzydka cera: każdy doświadczył kiedyś takich objawów i próbował je złagodzić domowymi sposobami albo zasięgnąć porady lekarza. Rzadko jednak wiąże się je z zakażeniem bakterią Helicobacter pylori, która utrzymuje się w żołądku i wywołuje wspomniane problemy zdrowotne. Im dłużej namnaża się w organizmie, tym większe ryzyko poważniejszych powikłań: wrzodów żołądka, problemów skórnych, a nawet nowotworów! To poważny problem, ponieważ zarazić się jest bardzo łatwo.
Co to jest Helicobacter pylori?
Bakterie z gatunku Helicobacter pylori są bakteriami o charakterystycznym lekko spiralnym kształcie, posiadającymi kilka rzęsek na jednym z końców, które pozwalają im na poruszanie się. Zdolność ruchu pozwala bakteriom na wnikanie w głąb błony śluzowej żołądka. Dodatkowo bakterie te wytwarzają enzym ureazę, powodujący rozkład mocznika w amoniak, przez co następuje zmiana środowiska żołądka z kwaśnego na zasadowe. Obie te cechy pozwalają przeżyć bakterii w żołądku.Helicobacter pylori to bakteria, która jest odpowiedzialna za około 70% przypadków choroby wrzodowej żołądka oraz około 95% przypadków owrzodzenia dwunastnicy. Może być także przyczyną innych poważnych schorzeń układu pokarmowego, w tym raka lub chłoniaka żołądka. Aby wykryć zakażenie helicobacter należy wykonać badania używając np. HELICOBACTER TEST Z KRWI lub HELICOBACTER ANTYGEN TEST Z KAŁU od Domowego Laboratorium.
Objawy zakażenia bakterią.
Uważa się, że bakteria może żyć w organizmie przez wiele lat i nie dawać żadnych oznak choroby. Bardzo często dowiadujemy się o zakażeniu przypadkowo, podczas stwierdzenia wrzodów, którym towarzyszy uczucie pełności, wzdęcia i bóle brzucha. Helicobacter jest także bakterią patogenną, powoduje zmiany zapalne w błonie śluzowej żołądka oraz odpowiedź immunologiczną organizmu. Niestety nasz układ immunologiczny nie jest w stanie zwalczyć bakterii, co skutkuje przewlekłym stanem zapalnym.Objawy zakażenia:
- ból brzucha
- zaparcia
- brak łaknienia
- mdłości
- odbijanie
- wzdęcia
- zgaga
Jak wykonać test?
Wykonanie testu jest bardzo proste. W przypadku testu z krwi, pobieramy próbkę z palca specjalna pipetką-kapilarką i wprowadzamy do okrągłego okienka na płytce testowej. Wynik testu odczytuje się w postaci barwnych prążków w czasie 5 minut. Bakteria w większości przypadków nie daje żadnych objawów przez wiele lat. Niepokojącymi sygnałami, które mogą świadczyć o zakażeniu są m.in.: zgaga, nieświeży oddech, a nawet trądzik.Badanie przeprowadzane z kału jest, ze względu na rodzaj próbki, jest szczególnie polecane do wykonywania u dzieci. Test ten jest również rekomendowany dla osób, które otrzymały dodatni wynik testu na przeciwciała znajdujące się w krwi. Test Helicobacter Antygen Test z kału wykonuje się z próbki pobranej do pojemnika z roztworem. 3 krople otrzymanej zawiesiny nanosi się na płytkę testową. Wynik testu odczytuje się w postaci barwnych prążków w czasie 10 minut.
Pokaż więcej wpisów z
Październik 2018