Grypa czy Covid-19? Jak je odróżnić?

2021-11-24
Grypa czy Covid-19? Jak je odróżnić?

Skąd mam wiedzieć, czy mam grypę czy Covid-19?

Grypa  i COVID-19 to zakaźne choroby układu oddechowego, wywoływane przez różne wirusy. COVID-19 jest spowodowany zakażeniem wirusem SARS-CoV-2. Grypa jest wywoływana          przez wirusy grypy. Obie choroby przenosić się  mogą bezpośrednio z osoby na osobę, zwłaszcza      w bliskim kontakcie. Co więcej! Ludzie mogą być zarażeni przez oba wirusy jednocześnie. Najlepszym sposobem, aby dowiedzieć się, czy masz grypę lub Covid-19, jest oczywiście wizyta      u lekarza i wykonanie testu PCR. Jeśli test będzie negatywny, możesz mieć grypę bądź zwyczajne przeziębienie. Oczywiście test PCR jest najbardziej dokładnym i rekomendowanym testem        przez WHO i Ministra Zdrowia. Test jest wykonywany z wykorzystaniem niezwykle czułej metody real-time PCR, która maksymalnie minimalizuje ryzyko otrzymania wyników fałszywie ujemnych  lub fałszywie dodatnich. Test  bada próbki uzyskane z wymazów z nosogardzieli. Natomiast            w sezonie grypowym nie musisz przy każdym kaszlnięciu prosić swojego lekarza o test PCR.  

Możesz mieć w swojej apteczce szybki test antygenowy, do użytku domowego. Za pomocą jednego testu możesz sprawdzić czy infekcja, którą przechodzisz to wirus grypy czy koronawirusa. 

Zestaw testowy do nosa - COVID-19 Antygen i grypy typu A/B 

Test antygenowy na obecność COVID-19 i grypy typu A/B w wymazie z nosa jest testem immunologicznym in vitro. Test służy do bezpośredniego i jakościowego wykrywania białek nukleokapsydowych wirusa SARS-CoV-2, wirusa grypy A oraz wirusa grypy B w wymazach z jamy nosowej. Jest przeznaczony do samodzielnego wykonania. Jest bardzo prosty w użyciu, na wynik czeka się kilka minut. Próbkę z nosa pobiera się za pomocą miękkiego, zaokrąglonego                     i przyjemnego w dotyku sztyftu, dzięki czemu przeprowadzenie badania jest niezwykle komfortowe i bezbolesne. Dlatego doskonale sprawdzi się podczas badania dzieci. 

Objawy grypy i Covid-19: jak je odróżnić?

Zima to czas infekcji wirusowych, dlatego masz prawo mieć wątpliwości czy przechodzisz prawdziwą grypę, czy też Covid-19.  Nie dziw się, obie choroby mają wiele podobnych objawów.

Obrazy kliniczne chorób są bardzo podobne Uważa się, że w przypadku grypy zmęczenie, bóle głowy czy mięśni są częstsze niż przy COVID-19. Gorączka jest też często wyższa od 39 st. C.      Dla COVID-19 tymczasem charakterystyczne są duszność i płytki oddech. Zapalenie spojówek bądź utrata węchu są jednak symptomami zdecydowanie bardziej charakterystycznymi dla koronawirusa.  

Czy można przejść bezobjawowo grypę i Covid-19?

Pamiętaj, możesz mieć nietypowe objawy zarówno przy grypie czy też przy koronawirusie. Możesz je także przejść wręcz bezobjawowo. Zwłaszcza gdy jesteś młodym pacjentem i nie posiadasz chorób współistniejących.

Kto jest bardziej narażony na ciężki przebieg grypy, a kto na Covid-19?

Zarówno grypa, jak i COVID-19 mogą powodować ciężki przebieg i powikłania u tej samej grupy pacjentów: seniorów, osób z chorobami przewlekłymi oraz u kobiet w ciąży.

Szybkość rozprzestrzeniania się - grypa a koronawirus

Szybkość, z jaką rozprzestrzenia się choroba, jest ważną różnicą między koronawirusem z Wuhan a wirusem grypy. Grypa ma krótszy okres wylęgania, czyli czas między zakażeniem a wystąpieniem objawów, wynosi on od 1 do 4 dni (średnio 1–2 dni). Okres wylęgania dla COVID-19 jest dłuższy, wynosi od 2 do 14 dni (czasem nawet dłużej), najczęściej to 5-6 dni. W związku z tym, w przypadku grypy, nowe przypadki zachorowań pojawiają się w krótszym czasie (średnio po 3 dniach), niż w przypadku COVID-19 (średnio po 5-6 dniach). Oznacza to, że grypa rozprzestrzenia się szybciej niż COVID-19.

Dzieci a wirus grypy i SARS-CoV-2

Ważnym źródłem wpływającym na rozprzestrzenianie się grypy są dzieci. W przypadku COVID-19 natomiast, wstępne dane wskazują na to, że dzieci chorują rzadziej niż dorośli. Inne dane z badań dotyczących przenoszenie się koronawirusa w Chinach sugerują, że dzieci raczej zarażają się od dorosłych, a nie odwrotnie.  

Śmiertelność grypy a śmiertelność koronawirusa

Odsetek zgonów spowodowanych COVID-19 jest większy niż w przypadku grypy. Nie wiemy jeszcze, jaka jest dokładna śmiertelność z powodu COVID-19, ale z dostępnych danych wynika, że wynosi  3-4%. WHO podaje, że dla grypy sezonowej śmiertelność wynosi około 0,1%.

Profilaktyka Covid -19 i grypy

Kilka prostych kroków może mieć duże znaczenie w profilaktyce zdrowotnej  i ograniczeniu rozprzestrzeniania się COVID-19 i grypy. Oto one:

· Często myj ręce.

· Unikaj dotykania oczu, nosa i ust.

· Unikaj bliskiego kontaktu z chorymi.

· Dezynfekuj często dotykane powierzchnie.

· Kaszl i kichaj w rękaw lub chusteczkę zamiast w dłonie.

· Zostań w domu, kiedy jesteś chory.

· Unikaj tłumów, koncertów, galerii handlowych.

· Noś maskę w miejscach publicznych.

· Szczep się!   

Pamiętaj przy każdej wątpliwości kontaktuj się ze swoim lekarzem. Dbaj o siebie i otoczenie, w którym przebywasz. Masz realny wpływ na rozprzestrzenianie się wirusa zarówno grypy jak i  Covid-19.

Polecane

pixel