Grypa czy Covid-19? Jak je odróżnić?
Skąd mam wiedzieć, czy mam grypę czy Covid-19?
Grypa i COVID-19 to zakaźne choroby układu oddechowego, wywoływane przez różne wirusy. COVID-19 jest spowodowany zakażeniem wirusem SARS-CoV-2. Grypa jest wywoływana przez wirusy grypy. Obie choroby przenosić się mogą bezpośrednio z osoby na osobę, zwłaszcza w bliskim kontakcie. Co więcej! Ludzie mogą być zarażeni przez oba wirusy jednocześnie. Najlepszym sposobem, aby dowiedzieć się, czy masz grypę lub Covid-19, jest oczywiście wizyta u lekarza i wykonanie testu PCR. Jeśli test będzie negatywny, możesz mieć grypę bądź zwyczajne przeziębienie. Oczywiście test PCR jest najbardziej dokładnym i rekomendowanym testem przez WHO i Ministra Zdrowia. Test jest wykonywany z wykorzystaniem niezwykle czułej metody real-time PCR, która maksymalnie minimalizuje ryzyko otrzymania wyników fałszywie ujemnych lub fałszywie dodatnich. Test bada próbki uzyskane z wymazów z nosogardzieli. Natomiast w sezonie grypowym nie musisz przy każdym kaszlnięciu prosić swojego lekarza o test PCR.
Możesz mieć w swojej apteczce szybki test antygenowy, do użytku domowego. Za pomocą jednego testu możesz sprawdzić czy infekcja, którą przechodzisz to wirus grypy czy koronawirusa.
Zestaw testowy do nosa - COVID-19 Antygen i grypy typu A/B
Test antygenowy na obecność COVID-19 i grypy typu A/B w wymazie z nosa jest testem immunologicznym in vitro. Test służy do bezpośredniego i jakościowego wykrywania białek nukleokapsydowych wirusa SARS-CoV-2, wirusa grypy A oraz wirusa grypy B w wymazach z jamy nosowej. Jest przeznaczony do samodzielnego wykonania. Jest bardzo prosty w użyciu, na wynik czeka się kilka minut. Próbkę z nosa pobiera się za pomocą miękkiego, zaokrąglonego i przyjemnego w dotyku sztyftu, dzięki czemu przeprowadzenie badania jest niezwykle komfortowe i bezbolesne. Dlatego doskonale sprawdzi się podczas badania dzieci.
Objawy grypy i Covid-19: jak je odróżnić?
Zima to czas infekcji wirusowych, dlatego masz prawo mieć wątpliwości czy przechodzisz prawdziwą grypę, czy też Covid-19. Nie dziw się, obie choroby mają wiele podobnych objawów.
Obrazy kliniczne chorób są bardzo podobne Uważa się, że w przypadku grypy zmęczenie, bóle głowy czy mięśni są częstsze niż przy COVID-19. Gorączka jest też często wyższa od 39 st. C. Dla COVID-19 tymczasem charakterystyczne są duszność i płytki oddech. Zapalenie spojówek bądź utrata węchu są jednak symptomami zdecydowanie bardziej charakterystycznymi dla koronawirusa.
Czy można przejść bezobjawowo grypę i Covid-19?
Pamiętaj, możesz mieć nietypowe objawy zarówno przy grypie czy też przy koronawirusie. Możesz je także przejść wręcz bezobjawowo. Zwłaszcza gdy jesteś młodym pacjentem i nie posiadasz chorób współistniejących.
Kto jest bardziej narażony na ciężki przebieg grypy, a kto na Covid-19?
Zarówno grypa, jak i COVID-19 mogą powodować ciężki przebieg i powikłania u tej samej grupy pacjentów: seniorów, osób z chorobami przewlekłymi oraz u kobiet w ciąży.
Szybkość rozprzestrzeniania się - grypa a koronawirus
Szybkość, z jaką rozprzestrzenia się choroba, jest ważną różnicą między koronawirusem z Wuhan a wirusem grypy. Grypa ma krótszy okres wylęgania, czyli czas między zakażeniem a wystąpieniem objawów, wynosi on od 1 do 4 dni (średnio 1–2 dni). Okres wylęgania dla COVID-19 jest dłuższy, wynosi od 2 do 14 dni (czasem nawet dłużej), najczęściej to 5-6 dni. W związku z tym, w przypadku grypy, nowe przypadki zachorowań pojawiają się w krótszym czasie (średnio po 3 dniach), niż w przypadku COVID-19 (średnio po 5-6 dniach). Oznacza to, że grypa rozprzestrzenia się szybciej niż COVID-19.
Dzieci a wirus grypy i SARS-CoV-2
Ważnym źródłem wpływającym na rozprzestrzenianie się grypy są dzieci. W przypadku COVID-19 natomiast, wstępne dane wskazują na to, że dzieci chorują rzadziej niż dorośli. Inne dane z badań dotyczących przenoszenie się koronawirusa w Chinach sugerują, że dzieci raczej zarażają się od dorosłych, a nie odwrotnie.
Śmiertelność grypy a śmiertelność koronawirusa
Odsetek zgonów spowodowanych COVID-19 jest większy niż w przypadku grypy. Nie wiemy jeszcze, jaka jest dokładna śmiertelność z powodu COVID-19, ale z dostępnych danych wynika, że wynosi 3-4%. WHO podaje, że dla grypy sezonowej śmiertelność wynosi około 0,1%.
Profilaktyka Covid -19 i grypy
Kilka prostych kroków może mieć duże znaczenie w profilaktyce zdrowotnej i ograniczeniu rozprzestrzeniania się COVID-19 i grypy. Oto one:
· Często myj ręce.
· Unikaj dotykania oczu, nosa i ust.
· Unikaj bliskiego kontaktu z chorymi.
· Dezynfekuj często dotykane powierzchnie.
· Kaszl i kichaj w rękaw lub chusteczkę zamiast w dłonie.
· Zostań w domu, kiedy jesteś chory.
· Unikaj tłumów, koncertów, galerii handlowych.
· Noś maskę w miejscach publicznych.
· Szczep się!
Pamiętaj przy każdej wątpliwości kontaktuj się ze swoim lekarzem. Dbaj o siebie i otoczenie, w którym przebywasz. Masz realny wpływ na rozprzestrzenianie się wirusa zarówno grypy jak i Covid-19.