Co zażywa młodzież? Popularne narkotyki.
Nastolatki są narażeni na różne narkotyki, które mogą być dostępne w ich otoczeniu. Niektóre z tych substancji są nielegalne, inne są dostępne na rynku jako leki przepisywane przez lekarza.
Wiedza na temat popularnych narkotyków oraz objawów towarzyszących osobie pod ich wpływem, może pomóc w rozpoznaniu czy bliska osoba zażywa narkotyki.
Z roku na rok rośnie liczba osób, które zażywają różne substancje psychoaktywne. W grupie ryzyka jest młodzież, która uzależnia się psychicznie i fizycznie w bardzo szybkim tępię. Powodów i okazji do wzięcia narkotyku jest wiele – m.in. imprezy w plenerze, chęć zaimponowania innym, ciekawość, problemy emocjonalne czy potrzeba intensywnej nauki, by dobrze przygotować się do egzaminu.
Niektórzy mogą używać narkotyków jako formy rozrywki lub ucieczki od rzeczywistości, co może prowadzić do eksperymentowania z różnymi substancjami. Problem ten w przypadku młodzieży zwykle dotyczy osób od późnego nastoletniego do młodego dorosłego wieku, czyli od około 15 do 25 lat. Młodzież jest wyjątkowo podatna na eksperymenty z różnymi substancjami.
Oto najbardziej popularne narkotyki:
Marihuana
Marihuana jest jednym z najczęściej stosowanych narkotyków wśród młodzieży. Zwykle jest palona w postaci jointów lub spożywana w przetworzonej formie (np. wypieków). Uzależnienie fizyczne odnosi się do stanu, w którym organizm dostosowuje się do obecności substancji chemicznych w organizmie, a taka osoba staje się tolerancyjna na działanie marihuany. By osiągnąć ten sam efekt, może z czasem potrzebować większej dawki narkotyku. Mogą też wystąpić objawy odstawienia – jak drażliwość, problemy z koncentracją, zaburzenia snu i apetytu.
Z kolei uzależnienie psychiczne odnosi się do stanu, w którym nastolatek odczuwa silne pragnienie kontynuowania zażywania marihuany, ponieważ dostarcza ona przyjemność, ulgę od stresu lub problemów emocjonalnych. Osoba uzależniona psychicznie może mieć trudności w kontrolowaniu częstotliwości i ilości zażywanej marihuany. Zwykle też sięga po inne narkotyki – tzw. „twarde”.
Objawy spożycia marihuany mogą obejmować:
- zmienione stany nastroju i postrzegania rzeczywistości,
- problemy z koncentracją i pamięcią,
- przyspieszona praca serca,
- dobry nastrój, „głupawki”,
- zaczerwienione oczy,
- napady głodu, duży apetyt,
- osłabienie czasu reakcji.
Amfetamina
Amfetamina to silny stymulant o działaniu pobudzającym układ nerwowy. Może być zażywana w postaci tabletek lub w proszku, a także wstrzykiwana. Jest syntetycznym związkiem chemicznym, który został po raz pierwszy opracowany w 1887 roku. Od tamtej pory była wykorzystywana w medycynie, ale również znalazła szerokie zastosowanie jako substancja narkotyczna oraz środek odurzający.
Nadużywanie tej substancji może powodować szereg poważnych problemów zdrowotnych, takich jak problemy sercowo-naczyniowe, problemy stomatologiczne, problemy psychiczne, bezsenność, agresję, dezorientację i utratę kontaktu z rzeczywistością.
Objawy zażycia amfetaminy obejmują zwykle:
- poczucie euforii i nadmiernej pewności siebie,
- pobudzenie, nadmierna aktywność,
- wzrost ciśnienia krwi i częstości akcji serca,
- gadatliwość,
- brak apetytu,
- rozszerzone źrenice.
- niepokój i podejrzliwość.
Ekstazy (MDMA)
Ekstazy jest popularnym narkotykiem używanym głównie na imprezach i w klubach. Charakteryzuje się działaniem psychoaktywnym oraz empatycznym.
Zażywanie ekstazy niesie ze sobą wiele niebezpieczeństw. Po zażyciu tego narkotyku mogą występować różne skutki uboczne, takie jak odwodnienie, nadmierne przegrzanie organizmu czy stany lękowe i depresja. Nadużywanie tej substancji może prowadzić do uzależnienia psychicznego, gdyż osoba uzależniona zaczyna ją traktować jako podstawowe źródło przyjemności i pozytywnych emocji.
Objawy zażycia ekstazy mogą obejmować:
- silne uczucie empatii i miłości do innych,
- poczucie jedności i związania z innymi,
- łatwość zbliżenia fizycznego z innymi ludźmi,
- podwyższony nastrój,
- problemy ze snem,
- duża wrażliwość na bodźce sensoryczne,
- utrata kontroli nad temperaturą ciała,
- suchość w ustach.
Kokaina
Kokaina to silny narkotyk działający jako stymulant układu nerwowego. Jest pochodną liści koki, rośliny uprawianej głównie w Ameryce Południowej. Kokaina ma zwykle formę białego proszku, który jest przyjmowany poprzez wciągana przez nos za pomocą rurki, wstrzykiwanie bezpośrednio do żyły czy też wtarcie w dziąsła lub błonę śluzową jamy ustnej. Kokaina jest jednym z najbardziej uzależniających i szkodliwych narkotyków, które wpływają na układ nerwowy i mogą powodować wiele negatywnych skutków zdrowotnych i społecznych.
Objawy zażycia mogą obejmować między innymi:
- bardzo dużą pewność siebie,
- skłonność do ryzykownych zachowań,
- zmniejszenie odczuwania bólu i zmęczenia,
- zwiększenie aktywności mózgu
- ekstremalne pobudzenie,
- rozszerzone źrenice,
- wzmożona aktywność fizyczna,
- rozmowność,
- wyższe ciśnienie krwi i szybsza praca serca.
Metamfetamina
Jest silnym i niebezpiecznym narkotykiem, który może powodować uzależnienie już po jednym zażyciu. To silny narkotyk, który jest pochodną amfetaminy. Działa jako silny stymulant układu nerwowego centralnego. Skutki zażycia metamfetaminy są natychmiastowe i bardzo intensywne, ale krótkotrwałe.
Objawy jej zażycia mogą obejmować:
- rozszerzone źrenice
- wyjątkową aktywność, wzmożone pobudzenie,
- podejrzliwość i agresję,
- dezorientację, niepokój,
- zwiększona czujność,
- szybsza praca rytmu serca,
- podniesione ciśnienie krwi.
Jak sprawdzić czy nastolatek bierze narkotyki?
Powszechnie dostępne są testy na różne narkotyki. Można je dostawać w aptece stacjonarnej i aptekach internetowych oraz na www.domowelaboratorium.pl. Taki test możesz wykonać w zaciszu własnego domu. Wystarczy próbka moczu lub śliny.
Kluczową rolę w zapobieganiu brania narkotyków odgrywa rozmowa i edukacja!
Ważne aby opiekunowie nastolatków rozmawiali o zagrożeniach i groźnych konsekwencji wynikających z zażywania narkotyków. Wiedza o konsekwencjach może być dla nastolatka pozytywnym motywatorem do powiedzenia „NIE”.
Warto również rozmawiać o tym jak asertywnie odmawiać, jak nie ulegać niebezpiecznym propozycjom nastolatków. Nie tylko ostrzeganie młodzieży o zagrożeniach związanych z narkotykami oraz dostarczanie im informacji na temat zdrowego stylu życia jest ważna. Warto też proponować im/ szukać alternatywnych sposobów spędzania czasu.