Ciąża czy nie ciąża? Oto jest pytanie!

2020-02-10
Ciąża czy nie ciąża? Oto jest pytanie!

Ciąża czy nie ciąża? Oto jest pytanie!  

Twoja miesiączka spóźnia się kilka dni, a TY podejrzewasz ciąże?  Chcąc się upewnić, wykonaj test ciążowy. Kiedy i jak to zrobić? Który wybrać? Odpowiemy na nurtujące Cię pytania.   

Cykl kobiecy. 

Aby zaplanować ciążę musisz znać i rozumieć swój organizm. Kobiety mają zazwyczaj 28-dniowy cykl miesiączkowy, który składa się z kilku faz:
  • Faza pierwsza-faza menstruacyjna – po samej nazwie łatwo wywnioskować, że jest to czas trwania miesiączki. U każdej kobiety okres krwawienia jest różny, z reguły trwa od 4 do 7 dni. W tej fazie złuszcza się nabrzmiała od hormonów błona śluzowa, a kobieta traci od 30 do 80 ml krwi. Faza menstruacyjna może być bardzo bolesna. Kobiety skarżą się na ból w dole brzuch, a także lędźwi.    
  • Faza druga, zwana folikularną-  podczas tej fazy nabłonek narasta na błonę śluzową macicy. Jajniki zaopatrywane są w pęcherzyki Graffa, następuje wzmożona produkcja estrogenu, a z pochwy wydzielany jest charakterystyczny śluz ( dość lepki i gęsty, raczek skąpy). Ostatni dzień „innego” śluzu oznacza zwykle owulację.
  • Kolejna faza to owulacja. Niedojrzała komórka jajowa uwalnia się i trafia do jajowodów ( dzieje się to mniej więcej na 13-15 dni przed kolejną miesiączką). Jajeczko przebywa w jajowodzie 24 godziny, a następnie umiera.
  • Ostatnią fazą jest faza lutealna. Z pęcherzyka Graffa tworzy się ciałko żółte, które wydziela progesteron. Progesteron jest niezbędny, aby utrzymać ciążę. Jeżeli zaś nie dojdzie do zapłodnienia, ciałko żółte zanika. Objawami, za które w tej części cyklu odpowiedzialny jest nadmierny progesteron, są zanikanie płodnego śluzu oraz powiększenie i bolesność piersi. Bezwzględna niepłodność przypada na okres rozpoczynający się 3.-4. dnia fazy lutealnej. Jeśli nie dojdzie do zapłodnienia, zmniejsza się ilość progesteronu i następuje złuszczanie się niepotrzebnej śluzówki macicy – występuje krwawienie miesiączkowe.  
Uwaga: niezależnie od tego, czy masz długi, czy krótki cykl, faza lutealna trwa zawsze 14 dni.  

Kiedy i jak wykonać test ciążowy?

Miesiączka spóźnia się  2 lub 3 dni? Możesz wykonać samodzielnie test ciążowy z moczu, który mierzy poziom beta hCG (hormonu ciążowego). Test ciążowy do użytku domowego możesz kupić w aptece, drogerii, supermarkecie. Warto korzystać z testów super czułych, które wykrywają ciąże już od 6 dni po spodziewanym zapłodnieniu. Wynik uzyskasz w kilka minut.   Test najlepiej jest wykonać z samego rana z pierwszej próbki moczu, ponieważ jest on bardziej skoncentrowany i dzięki temu łatwiej złapać miarodajny poziom beta hCG. Testy ciążowe od Domowego Laboratorium składają się z pola kontrolnego które musi się zabarwić i decyduje o prawidłowym wykonaniu testu oraz pola wynikowego z antygenem, które zabarwia się w przypadku ciąży (lekkie przebarwienie także wskazuje na jej istnienie). Przeczytaj dokładnie instrukcję użycia testu, ponieważ poszczególne testy różnią się od siebie sposobem przeprowadzenia badania. W przypadku testu płytkowego, ważne jest ile kropli należy wpuścić pipetą do okienka. Robiąc zaś test  strumieniowy, należy sprawdzić jak długo powinno się go trzymać  pod strumieniem moczu. Sprawdź także, po ilu minutach należy odczytać wynik. Dwie kreski oznaczają ciążę, jedna kreska jej brak.  

Rodzaje testów ciążowych- który wybrać?

Jeśli zależy ci na szybkim wyniku i wolisz dowiedzieć się, czy jesteś w ciąży w bardziej intymnej atmosferze, zdecyduj się na domowy test ciążowy. Masz do wyboru trzy rodzaje testów ciążowych. Pierwszy z nich to test strumieniowy (specjalną końcówkę trzeba umieścić dokładnie na linii strumienia moczu). https://domowelaboratorium.pl/product-pol-493-Test-Ciazowy-Pink-Strumieniowy-Super-Czuly.html
Główną zaletą tego testu jest wygoda pomiaru. 
Drugi rodzaj testu to test płytkowy. W opakowaniu znajduje się płaskie pudełeczko ( tzw.płytka)  z miejscem na mocz. Wystarczy zebrać jego niewielką ilość i przy pomocy pipety wkropić go w odpowiednie okienko. Po kilku minutach pojawi się wynik. Nie każdy producent do tego pomiaru załącza pojemnik. Test płytkowy Super Czuły Pink zawiera tego typu udogodnienie.   https://domowelaboratorium.pl/product-pol-494-Test-Ciazowy-PINK-Super-Czuly.html
Trzeci, najtańszy test ciążowy  to test paskowy – wykonuje się go poprzez umieszczenie papierowego paska w pojemniku z moczem. Test wymaga od Ciebie posiadania pojemnika na mocz.  

Co w przypadku, gdy test wyszedł negatywny, a TY nadal masz wątpliwości?

Test wyszedł negatywnie, a Ty nadal podejrzewasz ciążę?  Jeśli po 3-4 dniach nadal nie masz okresu, powtórz test raz jeszcze.  Poziom hormonów w moczu mógł być  wtedy zbyt niski.  Dlatego czasami test może być negatywny, a Ty możesz być w  ciąży.  

Badanie krwi w celu potwierdzenia ciąży

Wykrytą testem domowym ciążę możesz także  potwierdzić badaniem laboratoryjnym z krwi. Test ciążowy z krwi - kiedy wykonać badanie? Test ciążowy z krwi można wykonać po ok. 10 dniach po współżyciu. Po tygodniu od współżycia, biorąc pod uwagę dni płodne i prawidłowo przebiegający cykl menstruacyjny, poziom hCG powinien wzrosnąć na tyle, by badanie mogło wykazać ciążę. Dodatkowo gonadotropina kosmówkowa najpierw pojawia się w krwi, a dopiero później w moczu  . Badanie krwi pod kątem obecności hormonu hCG daje praktycznie w 100% pewny wynik. Pozwala również określić, w którym tygodniu ciąży jesteś. Możesz udać się do laboratorium bez poprosić o takie badanie. Badanie to jest kilkakrotnie droższe od testu do użytku domowego i nie wymaga specjalnego przygotowania.  Wynik, w zależności od laboratorium, możesz mieć nawet  tego samego dnia.
Pokaż więcej wpisów z Luty 2020

Polecane

pixel