CO BIERZE MŁODZIEŻ? Poznaj substancje, które mogą zagrażać również Twojemu dziecku.

2021-07-13
CO BIERZE MŁODZIEŻ? Poznaj substancje, które mogą zagrażać również Twojemu dziecku.

Z roku na rok społeczeństwo coraz częściej sięga po substancje psychoaktywne, w tym młodzież, która bardzo szybko się od nich uzależnia, zarówno psychicznie jak i fizycznie.

Jakie mają działanie na organizm ludzki i co powoduje, że jednorazowe zażycie narkotyku zmienia się szybko w nawyk?

 

Marihuana- bramka do dalszych etapów.

Jedną z najbardziej popularnych substancji jest dobrze nam wszystkim znana marihuana. Zaliczana co prawda do narkotyków „miękkich”, które nie uzależniają, jednak wiele osób mógłby się z tym nie zgodzić. Marihuana często zaliczana jest do tzw. „narkotyków bramkowych”, które zachęcają do spróbowania innych substancji, w celu poznania kolejnych doznań. Narkotyk ten powoduje duży wzrost apetytu, napady tzw. „głupawek”, śmiechu, przekrwione oczy oraz spowolnienie. Zwróć uwagę na tego typu objawy u swojego dziecka,  im szybciej zareagujesz tym szybciej dziecko nie skorzysta z „bramki” do wyższych doznań.

 

Dekstrometorfan-niska cena, wysokie ryzyko

Kolejną substancją dość powszechną wśród młodzieży, o której bardzo mało mówi jest dostępny w każdej aptece dekstrometorfan. Tzw. DXM znajduje się np. w lekach na kaszel i powoduje halucynacje, euforię, ataksję czy OOBE ( poczucie wyjścia poza ciało). W teorii jest to pochodna morfiny, jednak ma zupełnie inne działanie, a jej używanie jest bardzo niebezpieczne, szybko uzależniające i może skończyć się zgonem. Nastolatkowie kupują opakowania 20 tabletek za około 15 złotych. Przeciętny „high” zaczyna się już od zażycia 8 i jest bardzo groźny- oprócz efektów odurzenia, występują groźne reakcje alergiczne. Około 60% procent osób biorących ten lek, aby się odurzyć dostaje nią niego uczulenia, co pokazuje jak bardzo ryzykowne jest branie tej substancji. Objawy bycia pod wpływem tez są bardzo charakterystyczne, co pozwala szybkie określenie czy nastolatek brał ją, są to problemy z chodzeniem, nogi stają się sztywne, co uniemożliwia poruszanie się, drgawki, duże źrenice, ciągle drapanie skóry, trudności z mówieniem oraz wymioty. Jeśli uważamy, że nasze dziecko jest pod wpływem DXM zalecane jest natychmiastowe udanie się na pogotowie.

 

Pixa-inaczej- rozweselacz zabijający szczęście

Pixy to jedne z tańszych, najbardziej dostępnych i popularnych

Narkotyków wśród młodzieży. Są to „lacowane” tabletki o mniej więcej takim samym działaniu jak Molly (czyste mdma), choć do tych dodawane jest więcej substancji takich jak: amfetamina, mda, mda1, sól do kąpieli czy nawet żele do higieny intymnej dla kobiet. Narkotyk ten głównie brany jest na imprezach, ze

względu na jego rozwesalające działanie na układ serotoninowy w naszym mózgu.

Pixy powodują, że człowiek staje się bardzo rozmowny, wesoły, odczuwa euforię oraz chęć kontaktu z ludźmi. Niebezpieczenstwo tego środka polega na tym, że może wywołać tzw. „zespół serotoninowy”, który prowadzi w wielu przypadkach nawet do śmierci oraz niszczy na stałe układ serotoninowy. Co więcej, na tzw. „zjazdach” narkotyk powoduje mocną depresję, trwającą nawet parę dni. Aby poznać czy środek ten był przyjmowany przez nasze dziecko należy zwrócić na źrenice, które nawet już po zejściu substancji będą bardzo duże. Osoba zażywająca narkotyk ma też wielkie pragnienie i jest bardzo przygnębiona.

 

Jak sprawdzić czy dziecko bierze narkotyki?
W laboratoriach są dostępne testy na różnego rodzaju narkotyki. Możesz także skorzystać z testów do użytku domowego, dostępnych w aptekach internetowych oraz na www.domowelaboratorium.pl
 
Jeśli nie jesteś pewien czy   dziecko na pewno nadużywa substancji i nie masz pojęcia o jakie możesz je podejrzewać, skorzystaj z poniższego testu:
https://domowelaboratorium.pl/product-pol-521-Multi-TEST-narkotykowy-z-moczu.html
 

 

Multi TEST to uniwersalny i szybki paskowy test narkotykowy pozwalający na wykrycie w moczu badanej osoby aż 6 różnych narkotyków.
Jest to niezwykle przydatne narzędzie diagnostyczne do zastosowania w warunkach domowych, które pozwala znaleźć ślady zażycia najbardziej popularnych narkotyków, takich jak amfetamina, heroina, kokaina, morfina, marihuana i haszysz.
Test jest bardzo łatwy w wykonaniu i cała operacja zajmuje tylko 10 minut, o każdej porze dnia.

Jeżeli podejrzewasz, że twoje dziecko zażywa narkotyki pamiętaj, aby rozpocząć od spokojnej rozmowy i postarać się mu pomóc.

Zalecane jest udanie się do specjalisty, który potwierdzi, czy Twoje dziecko jest uzależnione. Skorzystaj także z możliwości diagnostycznych laboratoriów i testów do użytku domowego.

Polecane

pixel