Wakacje za granicą a Covid-19

2022-09-08
Wakacje za granicą a Covid-19

Wrzesień i październik to czas, w którym Polacy bardzo chętnie wyjeżdżają na zagraniczny urlop. Jednak w czasie zwiększonego wzrostu zachorowań na COVID wakacyjne wojaże mogą być nie tylko źródłem przyjemności, ale również stresu. Dlatego warto zadbać o to, by posiadać odpowiednie ubezpieczenie, które w razie naszego zachorowania przed wyjazdem pozwoli na odzyskanie od biura podróży zapłaconej wcześniej kwoty, a w razie zachorowania na miejscu – na opłacenie z niego miejscowego leczenia. Dlatego tak ważne jest, by dokładnie czytać warunki umowy ubezpieczeniowej zawieranej przed wyjazdem na wakacje.

W tym artykule dokładniej przyjrzymy się temu, jak wygląda wjazd do poszczególnych krajów w trakcie pandemii i które z nich wymagają zrobienia przed wyjazdem testu na koronawirusa. Podpowiemy również, na co zwrócić uwagę wybierając wakacyjne ubezpieczenie, by czuć się komfortowo i spokojnie w razie zachorowania na COVID. 

 

Przed urlopem zrób test na Covid

Zdecydowanie warto przed urlopem wyposażyć swoją apteczkę w test na koronawirusa, by móc szybko zareagować lub poszukać specjalistycznej pomocy lekarskiej na wakacjach. COVID-19 Antygen Zestaw testowy to jeden z najłatwiejszych do wykonania, testów w formie sztyftu do nosa. Jest niezwykle delikatny i idealny dla dzieci, precyzyjny, szybki – wynik w 15 min., łatwy w wykonaniu - wystarczą tylko 3 kroki — pobrać próbkę za pomocą sztyftu, umieścić w pojemniku z buforem, odczytać wynik. 

Kraje, które nie wymagają testu na COVID

Podróż poza szczytem sezonu ma wiele zalet. Jesienią nawet w najbardziej obleganych turystycznie lokalizacjach robi się nieco luźniej, można też skorzystać z niższych cen w biurach podróży lub pozasezonowych zniżek w miejscach oferujących zakwaterowanie. Dodatkowym atutem jesiennego wypoczynku za granicą jest możliwość przedłużenia sobie lata. Dzięki temu można cieszyć się ciepłem i słoneczną pogodą nawet wtedy, gdy w Polsce nastaje już jesienna słota. To niebywały atut zwłaszcza dla tych, którzy nie przepadają za jesienną aurą i chcą wykorzystać jak najwięcej pogodnych dni w roku. Jakie kraje najczęściej wybierają Polacy jako cel wakacyjnych wypadów i czy wymagają one wykonania testu na obecność koronawirusa przed wyjazdem?

Turcja

To zdecydowanie jeden z najpopularniejszych kierunków podróży wybieranych przez Polaków. Duży wybór lotów, przyjazne ceny, doskonała baza turystyczna i gwarancja pięknej pogody przyciąga co roku na Riwierę Turecką tysiące naszych rodaków. Aktualnie w Turcji zniesiono obowiązek posiadania wyników testów PCR lub testów antygenowych przy wjeździe do kraju. Nie trzeba także posiadać aktualnego certyfikatu osoby zaszczepionej, ani wypełniać formularza lokalizacyjnego.  

Grecja

To kolejny uwielbiany przez turystów z całego świata kraj, który cieszy się ogromną popularnością także wśród Polaków. Nic w tym dziwnego, bo malownicze wyspy i doskonała, śródziemnomorska kuchnia oraz wspaniała pogoda czynią to miejsce na mapie wyjątkowo atrakcyjnym. Do Grecji można udać się obecnie nie posiadając wyniku testu PCR, certyfikatu szczepienia oraz bez konieczności okazywania dodatkowych dokumentów. Zaleca się jednak, aby turyści, u których pojawiły się lekkie objawy COVID-19 izolowali się przez przynajmniej 5 dni, jednak po upływie czasu nie wymaga się obowiązkowego testu PCR.  

Hiszpania

Ten kraj słynący z wina, oliwek i owoców morza to również jedna z ulubionych, wakacyjnych  destynacji polskich turystów. Podobnie jak w Turcji i Grecji, także w Hiszpanii nie ma obecnie wymogu dokonywania obowiązkowych testów przed przyjazdem. Jednak w przypadku wykonania testu na obecność koronawirusa i uzyskania pozytywnego wyniku lub też wystąpienia objawów COVID, zaleca się stosowanie maksymalnych środków ostrożności – noszenie maseczki, częstą dezynfekcję dłoni oraz zachowywanie dystansu wobec innych osób w przestrzeni publicznej.  

Włochy

Ojczyzna pizzy i makaronów to wymarzone miejsce na urlop dla wszystkich, którzy uwielbiają dobre jedzenie. Podróżując do Włoch nie trzeba wcześniej wykonywać testu PCR, posiadać certyfikatu szczepienia czy też wypełniać dodatkowych formularzy.  

Dokąd jeszcze?

Do krajów chętnie odwiedzanych przez polskich turystów, które również na chwilę obecną nie wymagają przedstawienia wyniku testu na koronawirusa należą również: Albania, Bułgaria, Chorwacja, Cypr Południowy i Cypr Północny, Dominikana, Egipt, Indonezja  - w tym popularna wyspa, Bali), Kostaryka, Malediwy, Malta, Portugalia i wiele innych. Jednak ze względu na szybko zmieniającą się sytuację epidemiologiczną – warto na 1-2 tygodnie przed wyjazdem lub wylotem oraz bezpośrednio przed podróżą sprawdzić, czy wybrany przez nas kraj nie zmienił zasad wjazdu np. w związku ze zwiększoną liczbą zachorowań.   Jednak nie w każde miejsce możemy polecieć bez uprzedniego wykonania testu PCR.  

Które państwa wymagają takich testów od podróżujących?  

Kenia

Ten afrykański kraj, popularny wśród miłośników dzikiej przyrody, ma już nieco większe wymagania. Przylatując do Kenii najlepiej być w pełni zaszczepionym jednym z preparatów zatwierdzonych przez WHO i wprowadzić swój certyfikat na stronie www.globalhaven.org oraz wypełnić formularz lokalizacyjny tutaj: https://ears.health.go.ke/international_registration/  - przy wjeździe do kraju sprawdzany jest wygenerowany kod QR. Zaświadczenia o szczepieniu w formie papierowej nie są honorowane. Osoby niezaszczepione mogą udać się tego kraju pod warunkiem, że posiadają zaświadczenie o tym, że nie przyjęły szczepienia z powodów zdrowotnych oraz  negatywny wynik testu PCR wykonanego w ciągu 72 godzin przed podróżą (nie dotyczy dzieci poniżej 5 lat). Natomiast po przyjeździe niezaszczepieni poddani zostaną testowi antygenowemu i w razie pozytywnego wyniku także testowi PCR. Oba testy trzeba będzie wykonać na własny koszt i w przypadku zakażenia poddać się samoizolacji  

Tunezja W to pełne piaszczystych, gorących plaż i pięknych zabytków miejsce również najlepiej udać się będąc zaszczepionym i posiadając zaświadczenie potwierdzające pełne szczepienie lub paszport covidowy. Kiedy już wjedzie się na terytorium Tunezji, można zostać poddanym szybkiemu testowi lub testowi PCR – podróżni do testów wybierani są losowo wśród osób powyżej 18. roku życia. Natomiast w przypadku osób niezaszczepionych wymagane jest przedstawienie negatywnego wyniku testu RT-PCR  wykonanego nie wcześniej niż 48 godzin przed wylotem, lub testu antygenowego wykonanego nie wcześniej niż 24 godziny przed wylotem.  

Tanzania i Zanzibar

Ten słynący z niezwykłych, egzotycznych krajobrazów, gór i pełnego dzikich zwierząt parku Serengeti kraj jest jednym z uwielbianych przez turystów celów podróży. Osoby zaszczepione mogą tu wjechać bez uprzednich testów. Wystarczy jedynie przedstawienie ważnego certyfikatu szczepienia z kodem QR. Inaczej rzecz ma się w przypadku osób niezaszczepionych – muszą one po przybyciu do Tanzanii okazać zaświadczenie z kodem QR o negatywnym wyniku testu RT-PCR, wykonanego w ciągu maksymalnie 72 godzin przed przekroczeniem granicy. Pozytywny wynik testu oznacza, że trzeba będzie odbyć 14-dniową kwarantannę. Ponadto niezaszczepieni przybywający do Tanzanii poddawani są szybkim testom (tzw. rapid test) na własny koszt.  

Inne destynacje

Państwami, w których bycie zaszczepionym oraz posiadanie odpowiedniego certyfikatu zwalnia z testów PCR przed wjazdem do kraju są Tajlandia, Republika Zielonego Przylądka, Maroko, Zjednoczone Emiraty Arabskie oraz Sri Lanka. Osoby niezaszczepione będą musiały poddać się jednak testom PCR przed wylotem.   Szczegółowe informacje na temat aktualnych wymagań dotyczących wjazdu na teren poszczególnych krajów najlepiej dokładnie sprawdzić na jakiś czas przed podróżą, ponieważ sytuacja może zmieniać się z każdą chwilą. Jak mawia przysłowie – przezorny zawsze ubezpieczony! Ale czy posiada właściwą polisę? O tym poniżej.

Jak się ubezpieczyć, żeby odzyskać pieniądze w razie zachorowania na Covid - 19 

Jeśli jesteśmy zdrowi i udało nam się uzyskać negatywny wynik testu, sytuacja jest jasna. Co jednak zrobić gdy COVID dopadnie nas tuż przed podróżą? Sprawdzić, czy jesteśmy zdrowi można dzięki prostym, domowym testom takim jak COVID-19 Antygen Zestaw testowy do nosa.   Ta podstępna choroba potrafi pozbawić sił i zdecydowanie nie sprzyja egzotycznym wojażom. Jak się ubezpieczyć, żeby odzyskać pieniądze za zaplanowaną i opłaconą już wycieczkę? Przede wszystkim warto wykupić ubezpieczenie od kosztów rezygnacji.  

Warto zwrócić uwagę na to, czy biuro podróży, w którym wykupujemy wycieczkę posiada poniższe opcje tj.:

  • bezpłatna zmiana rezerwacji – pozwala na zmianę terminu podróży bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów
  • ubezpieczenie od kosztów rezygnacji - zagwarantuje nam ono bezpieczeństwo i zwrot kosztów, które zostały poniesione z powodu przerwania wyjazdu lub całkowitej rezygnacji. 

Ubezpieczenia w poszczególnych biurach podróży mogą się znacznie różnić, dlatego zawsze należy bardzo dokładnie przeczytać warunki umowy ubezpieczeniowej, którą podpisujemy.

Ważne, by wśród powodów do rezygnacji ujętych w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia znalazło się zachorowanie na COVID powstałe w trakcie pandemii. Warto też dopytać o taką opcję przed podpisaniem umowy ubezpieczeniowej.  

Niektóre biura podróży wymagają jako podstawy odwołania wycieczki i zwrotu poniesionych kosztów pozytywnego testu PCR zleconego przez lekarza. W takim przypadku najlepiej zrobić sobie najpierw domowy test antygenowy, który będzie podstawą do wystawienia skierowania na badanie laboratoryjne.  

Gdy choroba dopadnie pod palmami…

A co wtedy, gdy już wypoczywamy i nagle orientujemy się, że zachorowaliśmy? Po pierwsze, żeby się upewnić, czy to COVID czy też inna infekcja, warto zrobić sobie test antygenowy, który spakowaliśmy ze sobą na wyjazd. Mamy nadzieję, że nie zapomnicie zabrać go na wakacje, by wraz z Waszymi bliskimi czuć się bezpiecznie.

Później - w zależności od lokalnych zaleceń i swojego samopoczucia - będzie należało poddać się kwarantannie lub też po prostu zachować wszelkie środki ostrożności, by nie zarazić innych osób. Poszukując idealnej oferty biura podróży warto sprawdzić, czy ubezpieczenie obejmuje też zwrot kosztów leczenia szpitalnego lub innej formy leczenia w przypadku zachorowania na COVID. Dzięki temu w przypadku pogorszenia się samopoczucia będzie można śmiało udać się do lokalnego szpitala, bez obaw o gigantyczne rachunki po powrocie. Przede wszystkim jednak warto dbać o zdrowie, profilaktycznie stosować środki ochrony i dezynfekcji, regularnie robić domowe testy oraz troszczyć się o swoją odporność.   Oby Wasze wakacyjne przygody ograniczały się jedynie do tych tworzących piękne wspomnienia, a wszystkie podręczne testy antygenowe pozostawały negatywne!

Polecane

pixel