2018-10-23

Jak sprawdzić, czy dziecko zażywa narkotyki

Narkotyki to wbrew pozorom bardzo popularne i łatwo dostępne substancje. Kiedy dziecko po nie sięga, rodzice zazwyczaj nie maja o tym pojęcia. Zdarzają się sytuacje, że podejrzewają coś niedobrego, niestety nastolatek potrafi sprawnie ukryć swoje uzależnienie. Dlatego najważniejsza jest szybka reakcja rodziców na jakiekolwiek niepokojące oznaki. Pierwszym, głównym krokiem jest stały kontakt z dzieckiem. Drugi krok to czujna obserwacja i sprawdzanie symptomów, które wskazują na to, że dziecko zażywa narkotyki. Idealnym rozwiązaniem może być TEST narkotykowy ze śliny.

Zachowanie i wygląd dziecka biorącego narkotyki.

Do objaw, które mogą wskazywać na zażywanie przez dziecka narkotyków możemy zaliczyć przede wszystkim drastyczne zmiany zachowania, które miały miejsce w krótkim czasie. Dziecko może mieć częste huśtawki nastrojów, w jednej chwili tryskać energią, by za jakiś czas stać się ospałe i apatyczne. Widocznym aspektem są również problemy z koncentracją, nadwrażliwość na słowa krytyki i osobiste niepowodzenia. Dziecko uzależnione od narkotyków często popada także w konflikty szkolne z nauczycielami i rówieśnikami, rezygnuje ze swoich dotychczasowych zainteresowań, nawyków lub zmienia swój rytm dobowy. Uzależnienie od narkotyków może przełożyć się także na chęć izolacji, dzieci zażywające narkotyki stają się bardziej zamknięte, z uwagi na potrzebę ukrywania prawdy o sobie. Mogą wystąpić sytuacje, w których dziecko unika rozmów z bliskimi, czy też zamyka swój pokój na klucz i często przesiaduje w nim samotnie. 
Szczególnie podejrzane jest stosowanie w pokoju kadzidełek lub odświeżaczy powietrza, wietrzenie pokoju lub wywoływanie przeciągów - zwłaszcza gdy dziecko tego nigdy wcześniej nie robiło. Rodzice powinni interweniować także w chwili, gdy zauważają, że z domu znikają pieniądze lub drobne, wartościowe przedmioty. Każdy z powyższych objawów nie wskazuje bezpośrednio na problem z narkotykami, lecz może być wskazówką dla przeprowadzenia rozmowy i głębszej analizy problemu. 


  • problemy w szkole, konflikty z rówieśnikami
  • starsi znajomi, zmiana stylu ubierania się
  • niechęć do rozmów, zamykanie się w pokoju
  • porzucenie zainteresowań, hobby
  • późne powroty do domu, nagłe wyjścia z domu
  • kłopoty z koncentracją, zmiany w rytmie dobowym
Jeżeli mowa o wyglądzie, przede wszystkim należy zwrócić uwagę na objawy takie jak przekrwione oczy, rozszerzone lub zwężone źrenice nie reagujące na światło. Często w parze idzie bełkotliwa mowa, problemy z pamięcią i koncentracją.  Dziecko, które zażywa narkotyki może nagle stracić lub przybrać na wadze. Bardzo często, przy paleniu marihuany możemy wyczuć słodką woń długo utrzymującą się na ubraniach lub we włosach. 

Test narkotykowy ze śliny

TEST narkotykowy ze śliny od Domowego Laboratorium umożliwia kontrolę wielu typów zażywanych narkotyków, w tym kokainy, heroiny, haszyszu, marihuany, amfetaminy. Obecność morfiny, heroiny i kokainy w ślinie wykrywana jest przez 12-24 godziny od zażycia narkotyków, amfetaminy 20-50 godzin, a marihuany i haszyszu ok. 14 godzin. Badanie jest bardzo proste do przeprowadzenia i może się odbyć szybko, za porozumieniem stron. Test składa się z płytki testowej, próbnika oraz pojemnika na próbkę. W celu przeprowadzenia badania należy pobrać ślinę z ust za pomocą próbnika mającego postać specjalnej gąbki. Następnie ślinę musimy wycisnąć do pojemnika wyposażonego w nakrętkę z dozownikiem, z którego trzeba wprowadzić po 3 krople śliny, do każdego z dwóch pól reakcyjnych znajdujących się na płytce testowej.
Polecane

pixel