Co należy wiedzieć o menopauzie. Jak ją rozpoznać i jak wspierać gdy doświadcza jej bliska osoba
1.Co to jest menopauza? Menopauza jest zjawiskiem całkowicie naturalnym i nie jest chorobą. Termin menopauza etymologicznie oznacza „zatrzymanie menstruacji”, a zatem oznacza okres, w którym jajniki przestają wytwarzać hormony rozrodcze: estrogen i progesteron. Okres przekwitania najczęściej rozpoczyna się około 50 roku życia. Przyjmowanie pigułek antykoncepcyjnych nie ma wpływu na moment, w którym się ona rozpocznie. Mają natomiast na to wpływ czynniki genetyczne. Często matka i córka przechodzą klimakterium w podobnym wieku.
2. Co to jest okres okołomenopauzalny? Menopauza nie przychodzi nagle. Poprzedza ją mniej lub bardziej długi okres zwany perimenopauzą. Ten ostatni trwa średnio cztery lata i trwa przez 12 miesięcy po ostatnim okresie. Okres ten odpowiada spadkowi produkcji żeńskich hormonów płciowych. Podczas tej fazy kobiety doświadczają zaburzeń cyklu oraz zespołu napięcia przedmiesiączkowego: obrzęku i bólu piersi, wzdęcia brzucha, niestabilności nastroju i bezsenności.
Jeśli pojawiają się wątpliwości czy występujące objawy to skutek wchodzenia w okres menopauzy, warto wykonać specjalistyczne badania w gabinecie ginekologicznym. Dostępny jest również test do użytku domowego: https://domowelaboratorium.pl/product-pol-505-Menopauza-TEST.html
3. Czym jest tzw. klimakteryczny zespół menopauzy?
Zespół ten charakteryzuje się występowaniem dolegliwości, takich jak: uderzenia gorąca, zlewne poty zwłaszcza w nocy, zaburzenia snu, kołatanie serca, drażliwość, wahania nastroju, depresja, trudność w koncentracji, bóle i zawroty głowy, drętwienia kończyn, bóle mięśni i stawów oraz ogólne osłabienie. Dodatkowo w okresie przekwitania następują zmiany zanikowe śluzówki pochwy, cewki i pęcherza moczowego, które mogą prowadzić do pojawienia się zaburzeń ze strony układu moczowo-płciowego. Najczęściej wymieniane są: suchość, świąd, pieczenie i stan zapalny pochwy, ból w trakcie współżycia, wysiłkowe nietrzymanie moczu. Często pojawia się również spadek libido, co skutkuje zmniejszeniem aktywności płciowej oraz osłabieniem i skróceniem orgazmu.
4. Zmiany skórne w czasie menopauzy.
Na strukturę i teksturę skóry wpływają hormony płciowe oraz bardziej ogólne zmiany biologiczne związane ze starzeniem się. Po menopauzie skóra staje się cieńsza i bardziej delikatna . Zmienia się jej pH, a tym samym odporność na oddziaływanie czynników zewnętrznych jest dużo mniejsza. Zwiększa się także przeznaskórkowa utrata wody, przez co kobieta odczuwa suchość skóry i doświadcza wolniejszej regeneracji.
5. Menopauza a wahania wagi.
Często w okresie klimakterium kobiety przybierają na wadze i trudniej niż wcześniej jest im zrzucić zbędne kilogramy. Przyrost masy ciała nie jest bezpośrednio związany ze zmianami hormonalnymi w okresie menopauzy. Z wiekiem jednak maleją potrzeby energetyczne organizmu i tempo przemiany materii. Jednocześnie wraz z upływem lat zmniejsza się zwykle nasza aktywność fizyczna, dlatego nawet przy zachowaniu dotychczasowych nawyków żywieniowych następuje systematyczne zwiększenie masy ciała. Menopauza powoduje zmianę w rozmieszczeniu tłuszczów: teraz gromadzą się one częściej w brzuchu niż w udach i pośladkach.
6. Przebieg klimakterium – od czego zależy
Objawy menopauzy u kobiet mają różne spektrum oraz intensywność. Szacuje się, że cierpi na nie około 2/3 pań, przy czym u połowy ich nasilenie jest umiarkowane, a u połowy ciężkie. Generalnie menopauzę gorzej znoszą kobiety otyłe oraz te, które cierpiały na zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS). Uderzenia gorąca są tym silniejsze, im wyższy jest wskaźnik masy ciała (BMI). W tym miejscu warto nadmienić, że uderzenia gorąca praktycznie nie występują u przekwitających Azjatek. Jest to tłumaczone dietą obfitą w produkty na bazie soi, która jest bogata w fitoestrogeny, czyli związki organiczne zawarte w roślinach, działające podobnie do ludzkich estrogenów.
7.Menopauza a osteoporoza i choroby układu krążenia.
Po menopauzie utrata masy kostnej przyspiesza, ponieważ zmniejsza się zdolność organizmu do wytwarzania tkanki kostnej. Kości stają się bardziej kruche, do tego stopnia, że po lekkim urazie mogą wystąpić złamania, szczególnie na poziomie nadgarstka i kręgosłupa (ucisk kręgów), a później na poziomie szyjki kości udowej . Po 70-tce złamanie szyjki kości udowej występuje u co szóstej kobiety. Osteoporoza nie dotyczy jednak wszystkich kobiet. Ryzyko osteoporozy wzrasta, jeśli menopauza zaczęła się wcześnie, gdy kobieta jest bardzo chuda, przyjmuje niektóre leki (zwłaszcza kortykosteroidy), pali i pije alkohol, ma niedobory wapnia lub witaminy D, prowadzi mało aktywny tryb życia. Przed okresem menopauzy kobiety są mniej narażone niż mężczyźni na choroby układu krążenia. W okresie klimakterium ta względna ochrona zmniejsza się, a ryzyko chorób sercowo-naczyniowych wzrasta. Kobiety narażone są bardziej na choroby układu krążenia, jeśli palą, mają nadwagę, cukrzycę, prowadzą nieaktywny fizycznie tryb życia i mają genetyczne podłoże do tego typu chorób.
8. Jak pomóc bliskiej osobie, która doświadcza przykrych skutków menopauzy.
Menopauzie dość często towarzyszy depresja. Klimakterium jest zawsze kamieniem milowym w życiu kobiety. Jest symbolem upływu czasu, a towarzyszące objawy fizyczne i fizjologiczne nie ułatwiają łatwego przejścia w okres pomenopauzalny. Dlatego menopauza ma często wpływ na związek z partnerem, relacje z bliskimi. Kobieta jest bardziej drażliwa, zmienna w nastrojach, a jej bliscy nie łączą zmiany w zachowaniu z okresem przekwitania kobiety. Mogą temu towarzyszyć napięcia w relacjach, ochłodzenie stosunków z bliskimi, których powodem może być wycofanie się drugiej strony z relacji. Przez to kobieta, która i tak zmaga się z trudami i konsekwencjami menopauzy może czuć osamotnienie, brak zrozumienia. Taki stan może być przyczyną depresji. Dlatego bardzo ważne aby w tym trudnym czasie wspierać kobietę. Pytanie jak? Psycholodzy radzą, aby po prostu jej słuchać, być obok niej i podkreślać, że jest się gotowym jej pomóc. Cierpliwość i czułość są tutaj niezbędne. Oczywiście jeśli to nie wystarczy, kobieta powinna udać się do psychologa i ginekologa.
W takim okresie najczęściej cierpią relacje z najbliższą osobą, czyli partnerem. Ciekawe wyniki (skłaniające do refleksji), zostały przedstawione w badaniu przeprowadzonym przez Polskich lekarzy w 2010 r. Badanie pt.: „Relacje partnerskie w okresie klimakterium”, miało charakter ankietowy i objęło grupę 67 par w okresie menopauzy. Autorzy w swoich badaniach poddali ocenie wiedzę oraz stanowisko mężczyzn wobec klimakterium i problemów związanych z tym szczególnym dla kobiet okresem.
Żrodło: Relacje partnerskie w okresie klimakterium, Szpak Rafał, Folwarczny Wiesław, Drozdzol Agnieszka,Szuścik Adam, Skrzypulec Agnieszka, Skrzypulec Violett
Blisko 1/3 mężczyzn nie chciała mieszać się w kobiece sprawy i podobna ilość partnerów nie godziła się z zachodzącymi zmianami w ciele kobiety. Co piątego mężczyznę odpychały kontakty z kobietą, a 23% mężczyzn nie czuło się dobrze z partnerką. Na szczęście w tym samym badaniu ¾ mężczyzn oceniło swoją partnerkę jako atrakcyjną, 40% mężczyzn oceniło swoje życie seksualne jako bujne, a blisko 60% panów rozumiało problemy związane z menopauzą.
9. Menopauza i co dalej?
Jeśli czujesz, że wchodzisz w okres menopauzy, odwiedź swojego lekarza ginekologa i porozmawiaj z nim o swoich dolegliwościach. Pomoże on ocenić stopień Twoich dolegliwości oraz zaproponuje konieczne badania kontrolne oraz odpowiednie postępowania i leczenie. Pamiętaj, im bardziej zadbasz o siebie w tym okresie, tym łagodniej go przejdziesz! Podziel się tym z bliskimi, aby mogli Cię wspierać. Pozwól im na wsparcie.
Jeśli podejrzewasz, że menopauza wkracza, w życie bliskiej Ci osoby, bądź obok. Wspieraj, słuchaj, bądź cierpliwy / liwa. Zaproponuj wizytę u specjalisty. Być może trud związany ze świadomością wkraczania w ten etap jest tak trudny do zaakceptowania, że podjęcie działań w kierunku profilaktyki, zmniejszenia objawów nie jest w ogóle brany pod uwagę. Często jednak odpowiednia terapia hormonalna, a nawet terapia psychologiczna zmniejsza negatywne skutki menopauzy i pozwala na łagodniejsze przejście tego okresu.
Żrodło: Relacje partnerskie w okresie klimakterium, Szpak Rafał, Folwarczny Wiesław, Drozdzol Agnieszka,Szuścik Adam, Skrzypulec Agnieszka, Skrzypulec Violett