Ząbkowanie u niemowląt. Objawy i porady

2023-07-19
Ząbkowanie u niemowląt. Objawy i porady

Elementem rozwoju niemowlaka jest ząbkowanie, czyli wyrzynanie zębów mlecznych. Większość maluchów wykazuje w tym czasie dolegliwości ogólne i miejscowe. Rozdrażnienie to wyzwanie dla malucha, ale i rodziców. Warto wiedzieć o nich jak najwięcej. Jakie są symptomy ząbkowania i jak je łagodzić? Kilka wskazówek znajdziesz poniżej.

Objawy ząbkowania 

Ząbkowanie jest naturalnym procesem, przez który przechodzą niemowlęta w okresie wzrostu zębów. To trudny, ale nieunikniony czas. Zawiązki zębów mlecznych tworzą się już w życiu płodowym. Wiąże się z pojawieniem się pierwszych ząbków mlecznych w jamie ustnej dziecka.

Objawy ząbkowania mogą być różne u każdego maluszka, ale najczęściej występujące to:

  • Nadmierne wydzielanie śliny i ulewanie z powodu bólu okolicy dziąseł,
  • Zwiększone żucie i ssanie przedmiotów,
  • Ból i obrzęk dziąseł,
  • Wystawianie języka,
  • Problemy ze snem i apetytem,
  • Opuchnięcie, zaczerwienienie i swędzenie dziąseł,
  • Obniżona odporność.

Można też zaobserwować zmiany w zachowaniu dziecka – jak m.in. zwiększona drażliwość i nastroje płaczliwe, wkładanie rączek i innych przedmiotów do buzi czy zmiana schematu snu i karmienia. Może też wystąpić krótkotrwała gorączka i wypieki, biegunka, wymioty czy pieluszkowe zapalenie skóry wywołane infekcjami. Objawy mogą się nasilać i słabnąć – każde dziecko przeżywa ten etap inaczej.

Jak długo trwa ząbkowanie u niemowlęcia? 

Ząbkowanie to okres czterech dni przed erupcją, dzień pojawienia się zęba oraz kolejne trzy dni już po jego wystąpieniu. Nie podlega to żadnej regule. Pierwsze objawy występują zwykle już w 3-4 miesiącu życia, ale każdy maluch ząbkuje we własnym tempie. U niektórych pierwszy ząbek pojawia się już około 3. miesiąca życia, a u innych dopiero po ukończeniu roku. Czas pojawienia się pierwszego zęba jest w dużym stopniu uwarunkowany genetycznie. Już u półrocznych dzieci może zacząć wyrzynać się wierzchołek pierwszego zęba mlecznego. Jako pierwsze zwykle pojawiają się tzw. jedynki, zęby dolne, a potem jedynki górne. Następnie czas na dwójki, czwórki, trójki i zęby trzonowe.

Sposoby na ząbkowanie - porady dla rodziców 

Są sposoby, by pomóc rodzicom w radzeniu sobie z ząbkowaniem u niemowląt. Można wykonywać delikatne masaże, a także stosować różne preparaty łagodzące przebieg ząbkowania i dyskomfort pociechy. Oto kilka wskazówek.

Masaże. Należy regularnie masować dziąsła, co pomoże zniwelować ból. Połóż czysty palec na dziąsłach dziecka i masuj je delikatnie. Inny sposób to masaż dziąseł za pomocą nakładki silikonowej lub małej szczoteczki do zębów.

Dieta. Pomocne mogą być produkty schłodzone (m.in. owoce czy ogórki) oraz chrupkie. Może to być także skórka od chleba. Unikaj też podawania dziecku słodyczy oraz słodzonych napojów. Weź pod uwagę, że często sucharki czy herbatniki też zawierają cukier, który może powodować próchnicę.

Preparaty ziołowe. Wybrane produkty zawierają naturalne wyciągi roślinne i substancje o działaniu przeciwbólowym, antyseptycznym i przeciwzapalnym. Są to preparaty z wyciągiem m.in. z rumianku, tymianku, propolisu, prawoślazu czy szałwii.

Preparaty homeopatyczne. Są to leki dostępne bez recepty, dobre na bolesne ząbkowanie u dzieci. Są skuteczne i bezpieczne dla maluchów. Mogą mieć formę m.in. żelu, kropli lub czopków.

Prawidłowa higiena jamy ustnej.  W trakcie wyrzynania zębów dziecko często wkłada do rączki do ust. W ten sposób przenosi do organizmu bakterie i wirusy. W czasie wyrzynania zębów mlecznych trzeba koniecznie dbać o higienę jamy ustnej, o czystość smoczków, gryzaków i zabawek oraz o częste mycie rączek. Gdy dziecko będzie większe i bardziej samodzielne, dobrze wprowadzić rytuał mycia zębów wspólnie z rodzicami – rano i wieczorem. Pamiętaj też, by dostosować szczoteczkę i pastę do zębów do potrzeb i wieku swojej pociechy. Praktycznym wyborem będzie szczoteczka mająca wbudowany minutnik, który wyznaczy czas mycia zębów.

Troska. Wszystkie objawy utrudniają życie dziecku i rodzicom. Maluch może potrzebować więcej uwagi i przytulania. Pamiętaj też o uśmiechu, całusach, miłych słowach i pieszczotach – ból zawsze wydaje się wtedy mniejszy.

Konsultacja stomatologiczna. Ząbkowanie to znak, by zapisać dziecko na pierwszą wizytę u dentysty. Stomatolog dokona podstawowego przeglądu, sprawdzi, czy proces ząbkowania przebiega prawidłowo. Następne wizyty powinny odbywać się co kilka miesięcy, pomogą też oswoić malucha z gabinetem stomatologicznym.

Produkty dentystyczne, które mogą złagodzić dyskomfort ząbkowania 

Aby złagodzić dyskomfort ząbkowania, są różne metody i produkty, które mogą pomóc. Wśród nich znajdują się:

Gryzaki. Specjalnie zaprojektowane gryzaki o różnych kształtach i teksturach, które pomagają masować dziąsła dziecka i złagodzić ból. Podaj maluchowi gryzak z miękkiego tworzywa lub żelowy, który można schłodzić w lodówce.

Żele do masażu dziąseł. Żele z naturalnymi składnikami łagodzącymi, które można delikatnie wmasować w dziąsła niemowlęcia, aby złagodzić dyskomfort. Dobry żel skutecznie uśmierza ból przy ząbkowaniu.

Smoczki z elementem chłodzącym. Smoczki wyposażone w elementy chłodzące, które mogą zapewnić ulgę podczas ssania i masować dziąsła.

Pamiętaj, że każde dziecko może przeżywać ząbkowanie w inny sposób, dlatego ważne jest, aby dostosować się do indywidualnych potrzeb i zapewnić maluchowi odpowiednie wsparcie i troskę w tym okresie.

Polecane

pixel