Testy ciążowe

2017-02-02
Testy ciążowe

 

Jak rozpoznać ciążę?
Ciążę można rozpoznać zarówno na podstawie obserwacji objawów odczuwanych przez kobietę, jak i zmian zachodzących w jej organizmie. Najprostszym i najszybszym sposobem stwierdzenia ciąży jest wykonanie domowego testu, który określa poziom hormonu gonadotropiny kosmówkowej (beta-HCG) obecnego jedynie u kobiet ciężarnych. Domowe Laboratorium proponuje testy, które mogą być stosowane już po 6 dniach od zapłodnienia. Czułość testów ciążowych wynosi około 25 mIU/ml, a wynik - w zależności od rodzaju - można odczytać po upływie 1-5 minut.   

Czym różnią się między sobą poszczególne testy?
Test płytkowy, strumieniowy i paskowy różnią się sposobem aplikacji, wszystkie jednak bazują na pobraniu próbki moczu. Są bardzo wiarygodne, a dokładne wyniki uzyskuje się w ponad 99,9%. To, który z tych testów wybiera kobieta zależy tylko od jej osobistych preferencji. Sposób użycia i odczytywania wyniku paskowego testu ciążowego jest zbliżony do testu płytkowego. Różnica polega na tym, że w teście tym zamiast nanoszenia kropli moczu na specjalną płytkę testową, zanurza się pasek testowy w moczu, do odpowiedniej wysokości oznaczonej, jako linia „MAX”.   

Jak dokonać właściwego wyboru testu ciążowego?
Każdy z dostępnych testów jest właściwym wyborem, ponieważ wszystkie są prawie w 100% wiarygodne (99,9%). Wybór jest indywidualny, zależy tylko od tego, jaki sposób aplikacji nam odpowiada. Test płytkowy jest najpopularniejszą formą testu ciążowego w Polsce, strumieniowy jest najwygodniejszym i najprostszym testem w użyciu, zaś paskowy test jest najtańszą formą testu ciążowego.   

Czy domowe testy ciążowe wystarczą lekarzowi, aby stwierdzić ciążę?
Zwykle domowe testy traktowane są, jako nasza „prywatna diagnoza” przeprowadzona w zaciszu domowym, mimo, że prawie zawsze ich wynik potwierdzony zostaje przez wyniki laboratoryjne lub szpitalne. Lekarz, aby mieć całkowitą pewność zleci wykonanie specjalistycznego badania laboratoryjnego z krwi nie z moczu, chociażby w celu powtórzenia testu i wykluczenia wątpliwości.


Pokaż więcej wpisów z Luty 2017
pixel