Termometr tradycyjny, elektroniczny czy bezdotykowy - jaki jest najlepszy i dla kogo?

2016-11-24

 

Każda domowa apteczka powinna być zaopatrzona w termometr. Mierzenie temperatury to, bowiem jedna z pierwszych czynności, które wykonujemy, jak czujemy się gorzej, podejrzewając zbliżające się przeziębienie lub oceniając stan swojego zdrowia, jako niepokojący w danym momencie. Dlatego warto zaopatrzyć się w taki termometr, który zapewni dokładny, sprawny pomiar, a jednocześnie jego koszt będzie proporcjonalny, do jakości i akceptowalny przez nas. Na jaki się zdecydować? Wybrać model tradycyjny, elektroniczny, czy elektroniczny bezdotykowy?

Tradycja kontra nowoczesność

Starsze pokolenia bardzo dobrze pamiętają ówczesne termometry rtęciowe. Dzisiaj już raczej nikt po takowe nie sięga, co wiąże się z ryzykiem zbicia termometru i rozlania niebezpiecznej substancji. To szklane narzędzie unowocześniono, zamieniając jego wewnętrzny wkład na alkohol. Model zyskał na bezpieczeństwie, niemniej pozostał przestarzałą formą mierzenia temperatury. Innym rodzajem termometrów są paski, które przykleja się nad łukiem brwiowym. Narzędzie szybkie i tanie, natomiast bardzo niedokładne. Tymczasem z impetem na rynek wkroczyły nowoczesne mierniki temperatury - elektroniczne termometry. I tu też możesz znaleźć bardziej tradycyjne w użytku termometry, które wkładasz pod pachę, do ust, do odbytu, przykładasz do czoła. Są dokładne i szybko mierzą ciepłotę ciała. Klasycznym reprezentantem tej grupy może być Termometr DL, który jest wodoodporny, ma duży wyświetlacz, elastyczną końcówkę, a informację o wysokości temperatury podaje po 8 sekundach. Stanowi bardzo ciekawą propozycję przy kompletowaniu domowej apteczki(1).

Termometry bezdotykowe - idealnym wyborem dla świeżo upieczonych rodziców!

Termometry bezdotykowe to obecnie najnowocześniejsza forma mierzenia ciepłoty ciała. Ich budowa i założenia funkcjonalne, opierające się na działaniu podczerwieni, pozwalają na mierzenie temperatury z odległości kilku do kilkunastu centymetrów. Pomiaru dokonuje się natychmiast i nie wymaga on styczności ciała z urządzeniem, co ma niezwykłe znaczenie w przypadku maluchów. Taki bezdotykowy elektroniczny miernik jest idealnym termometrem dla noworodków, niemowląt, czy nawet starszych dzieci, równie niechętnych mierzeniu temperatury. Sprawność i szybkość działania nie wyczerpują walorów tego urządzania. Może on mieć również zastosowanie przy mierzeniu temperatury potraw, wody do kąpieli, powietrza. Jego obiektywnie jedyną wadą jest stosunkowo wysoka cena, która dla wielu będzie akceptowalna z uwagi na wysoką jakość produktu(2). Termometr bezdotykowy stanowi obecnie bezsprzecznie najlepszą propozycję w kategorii mierników temperatury dostępnych na rynku. W tej grupie termometrów jej godnym reprezentantem jest Termometr Professional, który pozwala na zmierzenie temperatury z odległości 1-10 cm, wynik podaje po 1 sekundzie, jest zaopatrzony w funkcję informowania o gorączce i archiwizowania 32. ostatnich pomiarów. Podobnie jak inne termometry z tej grupy, przydaje się dodatkowo przy mierzeniu temperatury przedmiotów.

Kąpiel w zimnej wodzie sposobem na gorączkę!

Jeśli chcesz obniżyć temperaturę ciała, to możesz sięgnąć po proste rozwiązanie i wykąpać się w chłodnej wodzie. Nie powinna być zbyt zimna, wystarczy, że uzyskasz temperaturę wody odrobinę niższą od temperatury swojego ciała. Alternatywą dla takiej kąpieli są zimne okłady - przydatne będą namaczane w zimnej wodzie ręczniki i przygotowywanie z nich okładów. Przykładaj je do czoła, otulaj kark, a skutecznie wspomożesz proces obniżania temperatury(3).

 

Bibliografia:

1. J. Kapusta, Domowa apteczka, Wydawnictwo Buchmann, Warszawa 2012.

2. Tamże.

3. Tamże.


Pokaż więcej wpisów z Listopad 2016
pixel