Termometr dla niemowlaka - jaki wybrać?

2016-11-25

 

Mierzenie temperatury to podstawowe działanie, które wykonujemy, gdy czujemy, że wielkimi krokami nadchodzi przeziębienie lub gdy zwyczajnie pogarsza nam się samopoczucie i powodów tego stanu doszukujemy się w osłabieniu organizmu. Czynność ta nabiera szczególnego znaczenia w przypadku niemowląt, które o tym pogorszonym samopoczuciu nas nie poinformują. Możemy polegać jedynie na własnych obserwacjach i samemu próbować diagnozować problem. Niezbędny będzie w takich sytuacjach termometr. Na jaki się zdecydować?

Termometry dla dzieci

Niezbyt fortunnym wyborem w mierzeniu temperatury dzieciom będzie termometr rtęciowy. Wprawdzie umożliwia on dokładny pomiar, jednak powszechnie uznawany jest za niebezpieczny i w związku z tym wycofuje się go z użycia. Z kolei w kategorii elektrycznych mierników temperatury gama dostępnych modeli jest ogromna, grunt to wybrać odpowiedni dla siebie i wygodny w użyciu dla nowego członka rodziny. Znajdziesz tutaj termometry, które mierzą temperaturę po włożeniu pod pachę. Nie jest to zalecany model w przypadku najmniejszych dzieci, bo bardzo trudno będzie Ci wymusić na nich zachowanie nieruchomej pozycji ciała przez kilka dłuższych chwil. Innym przykładem mierników temperatury są paski przykładane do czoła. Tu również napotkasz na utrudnienia związane z dyscyplinowaniem malucha, ponadto niektórzy narzekają na trudności związane z odczytem. Polega on na interpretowaniu barwy, którą termometr przyjmuje w trakcie mierzenia temperatury. Nie pozwala to na precyzyjne jej określenie, daje jedynie ogólny wgląd w sytuację. Termometry wkładane do ucha to również nie jest dobry pomysł z uwagi na jego inwazyjność i dla wielu wyzwanie nie do przejścia.(1)

Nie do ucha, nie pod pachę, nie do czoła? Jak zatem zmierzyć temperaturę niemowlakowi?

Tyle powszechnie stosowanych rozwiązań stosowanych przy mierzeniu temperatury nie sprawdza się w przypadku dzieci. Tu potrzeba urządzenia, które w szybki, nieinwazyjny sposób tę ciepłotę ciała określi. Można wykorzystać elektroniczny dotykowy termometr, który przykłada się do czoła, chwilę przytrzymuje i po chwili uzyskuje wynik. Po takie rozwiązanie szczególnie chętnie sięgniesz w nocy, w trakcie snu dziecka. Jednak to nie ten model uznawany jest za najlepsze narzędzie określające temperaturę. Bezapelacyjnie wygrywa w tej konkurencji elektroniczny bezdotykowy termometr. Jego działanie opiera się na wbudowanej podczerwieni, co pozwala na mierzenie temperatury z kilku centymetrów. Wystarczy jedynie zwrócenie urządzenia w kierunku dziecka z niezbyt dużej odległości. Idealnie się sprawdza w przypadku niemowlaków, ale też starszych dzieci, które zazwyczaj niechętnie reagują na przymiarki rodziców do mierzenia temperatury. Taki przyrząd podaje precyzyjne wyniki, dostarcza Ci wiedzę o stanie zdrowia dziecka, a ono się nawet nie orientuje, że Ty je właśnie zbadałaś w ten sposób.(2) Jeśli zdecydujesz się na wybór tego rodzaju termometru, możesz zakupić Termometr Professional lub Termometr MINI, oba działają w oparciu o bezdotykowość. Pomiar podają po upływie zaledwie 1 sekundy i umożliwiają mierzenie temperatury przedmiotów, powietrza, wody. Taka funkcjonalność przydaje się np. przy mierzeniu temperatury wody do kąpieli bobasa.

Aspiryna na gorączkę? Nie dla dziecka!

Znane jest powszechnie zastosowanie aspiryny w sytuacji gorączkowania. Takie rozwiązanie się sprawdza, ale jedynie w przypadku dorosłych. Dzieciom nie wolno podawać aspiryny, która zawiera w swoim składzie kwas acetylosalicylowy. Jej zażycie może spowodować wystąpienie zaburzeń oddychania. Wybierz coś odpowiedniego dla wieku maluszka(3)!

 

Bibliografia:

1. M. Nerlo (red.), Na progu życia. Rozwój, pielęgnowanie i wychowywanie niemowląt i małych dzieci, Wydawnictwo Borgis, Warszawa 2016.

2. Tamże.

3. Tamże.Pokaż więcej wpisów z Listopad 2016
pixel