Szczoteczka soniczna - fenomen XXI wieku

2021-06-21
Szczoteczka soniczna - fenomen XXI wieku

 

Choć klasyczne szczotki manualne wciąż mają się dobrze, nie da się przeoczyć rozwiązań i technologii, które zrewolucjonizowały podejście do tak prostej i codziennej czynności, jaką jest mycie zębów. Sprawdź, co warto wiedzieć o szczoteczce sonicznej, która jest jednym z takich nowoczesnych produktów służących do higieny jamy ustnej.

Szczoteczka soniczna a elektryczna – jaka jest różnica?

„Czym się różni szczoteczka soniczna od elektrycznej?” to chyba najpopularniejsze pytanie dotyczące tego przedmiotu. Na początku należy podkreślić, że szczoteczki soniczne stanowią pewien typ szczoteczki elektrycznej. Tak samo napędzane są przy pomocy prądu i wymagają ładowania. Różnica tkwi w sposobie usuwania zanieczyszczeń. Zwykłe szczoteczki elektryczne usuwają płytkę nazębną wyłącznie dzięki ruchom mechanicznym. Szczoteczka soniczna wykorzystuje fale dźwiękowe o określonej częstotliwości, które wprawiają w drgania włókna czyszczące i wykonują ruchy wymiatające. W klasycznych szczotkach elektrycznych te ruchy są głównie rotacyjne lub rotacyjno-pulsujące. Kolejna różnica dotyczy prędkości ruchów. Elektryczne zwykle wykonują ich między 4-8 tysięcy (do ok. 20 tys. jeśli ma też ruchy pulsacyjne) a soniczne od 30 do 96 tysięcy na minutę. Głowica szczotki sonicznej przypomina końcówkę, którą doskonale znamy z manualnych rozwiązań, natomiast te elektryczne bazują na okrągłej główce.

Czy to dobra szczoteczka do zębów dla dzieci?

Tak! Soniczna szczoteczka do zębów sprawdzi się nawet w przypadku małych dzieci. Producenci oferują takie produkty nawet dla maluchów w wieku poniżej lat. Włosie tych szczotek jest bardzo miękkie a drgania delikatne, dzięki czemu skutecznie oczyszczają powierzchnie zębów oraz dziąseł, a przy tym ich nie ranią. Brakuje wiarygodnych badań klinicznych, których wyniki wskazywałyby, czy szczoteczki soniczne są bardziej skuteczne niż standardowe elektroniczne w kontekście usuwania płytki nazębnej u dzieci*. Jednak z całą pewnością usuwają ją efektywniej niż manualna szczoteczka. Pozwala znacząco podnieść skuteczność wykonywanego szczotkowania, co wynika również z tego, że u młodszych dzieci dokładność mycia zębów bywa ograniczona ich umiejętnościami manualnymi. W szczoteczce sonicznej kupowanej dla dziecka przydaje się czujnik nacisku, który zarejestruje zbyt mocne przyciskanie sprzętu do płytki nazębnej.

Szczoteczka soniczna a aparat ortodontyczny

Dzięki wykorzystywanej technologii szczoteczka soniczna jest wręcz stworzona do mycia zębów z aparatem. Specjalne końcówki stworzone z myślą o „zadrutowanych” pozwalają na dokładniejsze  czyszczenie i ułatwiają używanie szczotki. Wykorzystanie technologii fali dźwiękowej sprawia, że są to modele delikatniejsze dla zębów i dziąseł. Strumień płynu i mikrobąbelki powstające w wyniku wibracji skutecznie czyszczą zęby i wszelakie przestrzenie bez potrzeby dotykania szczotką aparatu ortodontycznego, więc nie ma ryzyka jego uszkodzenia.

Szczoteczka soniczna – jaką wybrać?

Wszystko zależy od tego, jakie oczekiwania masz wobec takiej szczoteczki. Na pewno zwróć uwagę na tryby pracy, jakie ma dana szczoteczka. Jeśli masz wrażliwe dziąsła i skłonność do krwawień wybierz szczotkę, która ma tryb czyszczenia z niższą prędkością (mniej ruchów na minutę). Niektóre modele oferują także specjalny program dla czyszczenia języka, o którego właściwej higienie wiele osób zapomina. Sprawdź także, jakie rodzaje końcówek możesz zamontować do szczoteczki sonicznej – szczególnie wtedy, gdy nosisz aparat ortodontyczny. Jeżeli często podróżujesz i bywasz w miejscach, gdzie jest problem z podłączeniem do prądu, koniecznie wybierz szczotkę z mocną baterią.

Warto też rozważyć szczoteczkę, która ma kilka programów do wyboru i je stosować w zależności od potrzeb. Dobrym przykładem takiego rozwiązania jest szczoteczka Supersonic marki Controly:

https://domowelaboratorium.pl/product-pol-552-Controly-Szczoteczka-Supersonic-Czarna.html

Analizator i trener mycia zębów

Obecne szczoteczki soniczne to nie tylko skuteczne przedmioty do higieny jamy ustnej, ale urządzenia dostarczające różnych danych. Niektóre z nich sparujesz z aplikacjami na telefon, które wskażą, jaki procent jamy ustnej został wyczyszczony w trakcie ostatniego mycia. Wyróżniają także czas przeznaczony na szczotkowanie poszczególnych obszarów oraz pokazują, ile razy siła nacisku była zbyt wysoka. Uzyskasz także dane o przypadkach krwawienia dziąseł i indywidualne wskazówki, które mają poprawić skuteczność mycia. To świetne narzędzie zarówno dla osób uwielbiających wykresy, słupki i liczby, jak i dla dzieci.

 *J. Szczepańska, M. Daszkowska, A. Hilt i wsp. Zalecenia higieniczne w obrębie jamy ustnej dla dzieci i młodzieży. Borgis – Nowa Stomatologia 2015, nr 3, s. s. 125-130.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2021

Polecane

pixel