Swędzenie pochwy - możliwe przyczyny i sposoby leczenia

2016-11-26

 

Swędzenie pochwy bywa przykrą dolegliwością, która dokucza kobietom w każdym wieku. Objaw ten najczęściej wiąże się z infekcją lub wynika z podrażnienia miejsc intymnych. Czasem wystarczy, że założysz niewygodną bieliznę ze sztucznych tkanin lub zmienisz płyn do higieny intymnej, by przypadłość dała Ci się we znaki. Jeśli jednak doszło do zakażenia – należy jak najszybciej wdrożyć właściwe leczenie. Wiesz, jak radzić sobie z problemem?

Świąd pochwy – przyczyny

Dokuczliwe objawy ze strony pochwy zwykle oznaczają, że pH pochwy wzrasta. Prawidłowe środowisko pochwy jest kwaśne – decydują o tym dobroczynne pałeczki kwasu mlekowego, które dominują w fizjologicznej florze bakteryjnej okolic intymnych i chronią przed zakażeniem. Jeśli panująca tam równowaga zostaje zaburzona, pH rośnie, co sprzyja infekcjom, a tym samym może wywołać swędzenie pochwy.

W okresie przekwitania winę za dolegliwość ponoszą zmiany w gospodarce hormonalnej organizmu, zwłaszcza niskie stężenie estrogenów. Niekiedy skutkuje to zanikowym zapaleniem pochwy i sromu. Panie skarżą się wtedy na suchość, pieczenie i świąd pochwy. W terapii podaje się estrogeny – doustnie lub miejscowo.1

Dotkliwy świąd pochwy może wskazywać na podrażnienie wynikające ze stosowania m.in. nieodpowiednich środków do higieny intymnej, proszku do prania, podpasek czy bielizny. Swędzeniu pochwy często towarzyszą inne symptomy – pieczenie, ból pochwy, upławy, zaczerwienienie, obrzęk. To znak, że cierpisz na infekcję intymną.

Infekcje intymne należy leczyć!

Świąd okolic intymnych zawsze warto skonsultować ze specjalistą. Nie zwlekaj z wizytą u ginekologa, jeśli podejrzewasz, że dotknęła Cię infekcja intymna. Swędzenie może często świadczyć o grzybicy pochwy. Choroba objawia się swędzeniem, obrzękiem, zaczerwieniem, pieczeniem i bólem pochwy oraz serowatymi upławami.

Grzybice okolic intymnych należy leczyć – lekarz zapewne przepisze leki przeciwgrzybicze o szerokim spektrum działania – miejscowe lub/i doustne.2

Naruszenie równowagi flory bakteryjnej pochwy może prowadzić do waginozy bakteryjnej. W jej przebiegu występuje świąd i pieczenie pochwy, ból podczas oddawania moczu oraz upławy o przykrym, „rybim” zapachu. Jeśli lekarz stwierdzi, że zapadłaś na infekcję bakteryjną, zaleci odpowiedni antybiotyk (dopochwowy albo doustny).3

Możesz nabyć również leki do stosowania miejscowego bez recepty, które łagodzą przykre objawy okolic intymnych. Wybierz preparaty działające przeciwzapalnie, przeciwbólowo i odkażająco.

PH pochwy – kontroluj i dbaj

Warto zaopatrzyć się w testy domowe pod nazwą pH TEST, które pomagają ocenić, czy pH pochwy jest prawidłowe. Jeśli okaże się, że wzrosło powyżej wartości 4,4, a do tego dokuczają Ci typowe objawy infekcji intymnej (świąd, pieczenie pochwy, upławy), można podejrzewać, że doszło do zakażenia. Powinnaś jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Szybkie testy mają wiele zalet – są niedrogie, bezpieczne i łatwe w użyciu.

Stara prawda mówi, że lepiej zapobiegać niż leczyć. W profilaktyce świądu pochwy szczególne znaczenie ma przestrzeganie zasad higieny intymnej. Staraj się unikać czynników, które mogą prowadzić do przykrych podrażnień – stosuj żele i płyny do higieny intymnej o fizjologicznym pH, używaj delikatnych środków do prania – dla dzieci albo dla alergików. Po kąpieli starannie osuszaj okolice intymne – rób to delikatnie, zawsze czystym ręcznikiem (najlepiej jednorazowym).

Pamiętaj o odpowiedniej diecie, która może zapobiec swędzeniu pochwy w przyszłości – jedz i pij przetwory mleczne bogate w bakterie probiotyczne (np. jogurty „bio”, kefiry, maślanki). Unikaj przygodnych kontaktów seksualnych – współżyj z jednym, pewnym i zdrowym partnerem. Zabezpieczaj się – prezerwatywy zmniejszają ryzyko zakażenia dróg rodnych.

Nie lekceważ swędzenia pochwy!

Swędzenie pochwy dotyka wiele kobiet – bez względu na wiek. Bardzo często dolegliwość bywa wynikiem podrażnienia lub infekcji intymnych. Jeśli cierpisz też z powodu pieczenia pochwy i upławów – zrób domowy test, który pomoże ocenić, czy pH pochwy jest w normie. Jeżeli wzrosło – pora zarejestrować się ginekologa.

 

1. Medycyna Praktyczna, http://www.mp.pl/artykuly/1004,estrogeny-w-leczeniu-zaniku-blony-sluzowej-pochwy-i-pecherza-moczowego-u-kobiet-w-wieku-pomenopauzalnym-metaanaliza, dostęp: 7.09.2016

2. Medycyna Praktyczna, http://dermatologia.mp.pl/choroby/wenerologia/80475,kandydoza-pochwy, dostęp: 7.09.2016

3. Medycyna Praktyczna, http://www.mp.pl/artykuly/15654,wytyczne-postepowania-w-bakteryjnej-waginozie, dostęp: 7.09.2016


Pokaż więcej wpisów z Listopad 2016
pixel