Sposoby na obniżenie poziomu cukru we krwi
By organizm funkcjonował prawidłowo, poziom cukru we krwi powinien utrzymywać się w określonych granicach: na czczo w przedziale od 70 do 99 mg/dl (3,3 – 5,5 mmol/l), a ok. 1,5 do 2 godzin po posiłku – do 140 mg/dl (7,8 mmol/l).(1) To ważne zwłaszcza dla cukrzyków i osób z podwyższoną glukozą. Jak zbić cukier we krwi szybko i skutecznie?
Aktywność fizyczna = prawidłowy cukier
Jeśli glukoza we krwi przekroczyła normę, najszybszym i najbardziej efektywnym sposobem na obniżenie cukru we krwi są ćwiczenia. Wybierz się na rower, rolki, aerobik, na basen lub outdoorowy fitness. Nie jesteś typem sportowca? Większe porządki lub intensywne zakupy również powinny zbić podwyższony cukier. Glukozy potrzebują podejmujące wysiłek komórki mięśniowe, co obniża poziom cukru we krwi. Aktywność fizyczna, jak najbardziej, z jednym zastrzeżeniem: jeśli cierpisz na cukrzycę typu 1, a Twój poziom cukru we krwi jest wyższy niż 250 mg/dl, wykonaj test na ciała ketonowe. Ich obecność w moczu stanowi przeciwwskazanie do wykonywania ćwiczeń.(2)
Nie zapomnij przy tym o uzupełnianiu płynów. Z badań przedstawionych przez amerykańskiego „Times'a” wynika, że przy niedostatecznym nawodnieniu organizmu, nerki pracują w trybie awaryjnym. Uwalniają przy tym hormon, który podwyższa poziom glukozy we krwi.(3)
Jak obniżyć poziom cukru we krwi przy pomocy jedzenia?
Jaki pierwiastek zdolny jest regulować ilość cukru we krwi? Magnez, który dodatkowo korzystnie wpływa na organizm w wielu aspektach. Największe jego ilości znajdziesz we wszelkich warzywach zielonych tj.: w kapuście, szpinaku, rukoli, we wszystkich rodzajach sałat, jarmużu czy boćwinie. Z wyżej wymienionych (i niewielkiego dodatku przypraw) można zrobić przekąskę do pracy. Zdrowy koktajl warzywny przyda się zwłaszcza w sytuacjach stresowych, które, jak wiadomo cukrzykom typu 1, 2 i innym osobom, natychmiast podwyższają poziom glukozy we krwi.
Dobra wiadomość dla miłośników „słodkości” – prawidłowy poziom cukru we krwi pomaga osiągnąć czekolada... jak najbardziej gorzka, ta z największą zawartością kakao. Stanowi świetne źródło magnezu, błonnika, żelaza, białka, a także chromu, który redukuje podwyższoną glukozę we krwi. Spożywaj kakao (nie produkt kakaopodobny!) w formie napoju bądź, jako dodatek do pożywnych smoothie.(4)
Podwyższony poziom cukru – kolejne kroki
Za Tobą ćwiczenia i zdrowa przekąska. Wciąż zastanawiasz się, co jeszcze możesz zrobić, aby obniżyć poziom cukru we krwi? Przy następnym posiłku zjedz 15 gramów mniej węglowodanów, a jeśli godzinę po jedzeniu glukoza wciąż będzie wysoka, w kolejnym odpuść sobie 30 gramów. Jeżeli zażywasz lekarstwa na cukrzycę, warto byłoby skonsultować się z lekarzem – być może trzeba będzie zmienić dawkę lub częstotliwość ich przyjmowania. Gdy glukoza we krwi utrzymuje się na poziomie powyżej 250 mg/dl dłużej niż dwa dni, koniecznie skontaktuj się ze swoim lekarzem. I pamiętaj, że żaden z powyżej podanych sposobów nie zastąpi insuliny i innych środków leczniczych.
Zanim zadasz sobie pytanie „jak obniżyć cukier?”, musisz oczywiście poznać jego poziom. Glukoza TEST wykonasz szybko i wygodnie, pobierając kroplę krwi z palca. Również badanie w warunkach domowych powinnaś zrobić na czczo. Wystarczy na polu testowym umieścić kroplę krwi, a po trzech minutach sprawdzić wynik na dołączonej skali.
Źródła:
1. dr n. med. E. Orłowska-Kunikowska, odpowiedź na pytanie „Jakie powinno być stężenie glukozy u zdrowego człowieka na czczo, a jakie po jedzeniu?” [w:] www.mp.pl, dostęp: 26.08.2016
2. C. L. Parkin, odpowiedź na pytanie „How do I quickly bring down my blood glucose?” [w:] www.diabetesforecast.org, dostęp: 26.08.2016
3. 5 prostych sposobów, jak obniżyć poziom cukru [w:] www.szkolacukrzycy.pl, dostęp: 26.08.2016
4. H. McClees 5 Foods that lower your blood sugar quickly [w:] www.onegreenplanet.org, dostęp: 26.08.2016