Sezon kleszczowy. Jak ważne jest szybkie wyciągniecie pasożyta.

2021-06-07
Sezon kleszczowy. Jak ważne jest szybkie wyciągniecie pasożyta.

Sezon kleszczowy. Jak ważne jest szybkie wyciągnięcie pasożyta?

Wraz z urlopowymi wyjazdami i większą ilością czasu spędzanego na powietrzu, pojawia się także  problem związany z różnego typu pasożytami. Kleszcze bytują w dobrze nagrzanych siedliskach: łąkach, polach uprawnych, mieszanych i liściastych lasach z gęstym podszytem. Jednak to nie ich jedyne środowisko życia – również w przestrzeniach miejskich, takich jak ogrody czy parki miejskie, spotkasz kleszcze. Jak się chronić przed nimi? Dlaczego to tak ważne, by poprawnie i szybko usuwać kleszcze? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.

Kiedy zaczyna się sezon kleszczowy?

Aktywność kleszczy rozpoczyna się wraz z wczesną wiosną, a kończy się późną jesienią. Rośnie wraz ze wzrostem temperatury i wilgotności. Pierwszy szczyt przypada na maj, natomiast kolejny jest we wrześniu. Jeśli chodzi o  dzienną aktywność tych pasożytów, to w okresie wiosenno-letnim najwyższa jest między godziną 8 a 9, a w okresie jesiennym od 11 do 12. To nie oznacza, że w innych porach dnia nie masz szansy „złapać” kleszcza. Za to na pewno w szczytach ich aktywności tym bardziej trzeba zadbać o ochronę.

Zagrożenia związane z chorobami odkleszczowymi

Kleszcze są rezerwuarem różnego typu drobnoustrojów. Te niewielkie pajęczaki mogą przenosić nawet blisko 130 odmian wirusów, a także szeregu pierwotniaków, nicieni oraz innych bakterii. Najpopularniejszym jest krętek Borrelia, który wywołuje boreliozę. Człowiek ulega zainfekowaniu przez kleszcza, który nie został usunięty w czasie 24-48 godzin. Początkowe zmiany skórne w postaci rumienia mogą wydawać się niegroźne, jednak problem stanowią przewlekłe zmiany narządowe, objawiające po miesiącach czy nawet latach. Dochodzi do zakażenia układu nerwowego, czemu może towarzyszyć m.in. zapalenie opon mózgowych. Często pojawiają się także objawy ze strony układu kostno-stawowego, krążenia oraz inne.  Przewlekła i nieleczona borelioza skutkuje długotrwałym utrzymywaniem się objawów, a przez to może prowadzić do nieodwracalnych zmian i uszkodzeń w organizmie.Kleszcze powodują także odkleszczowe zapalenie mózgu (KZM). W przypadku KZM na początku jest okres bezobjawowy (1-3 dni). W tym czasie wirus przenika do ośrodkowego układu nerwowego. Później pojawia się ostry stan zapalny opon i mózgu. Ciężka postać choroby prowadzi do porażenia mięśni kończyn, a nawet mięśni oddechowych. To ostatnie wiąże się z potrzebą zastosowania sztucznej wentylacji.

Szybkie usunięcie kleszcza – dlaczego jest tak ważne?

Gdy zauważysz kleszcza na skórze, powinieneś wyciągnąć go jak najszybciej. Im dłuższy jest czas kontaktu kleszcza z krwią człowieka, tym wyższe ryzyko zakażenia. Zgodnie z danymi literaturowymi po 36 godzinach od momentu wkłucia następuje znaczący wzrost zakażeń bakterią. Z tego powodu od uzyskania fachowej pomocy lekarskiej ważniejsze jest samodzielne usunięcie kleszcza. Po prostu trzeba go usunąć jak najszybciej. Jeśli nie możesz zrobić tego samodzielnie, poproś o pomoc najbliższych.

Jak usunąć kleszcza?

Skorzystaj z dostępnych w aptece narzędzi do samodzielnego wyciągnięcia kleszcza. Mają one formę lasso, kleszczołapek lub pompki próżniowej, czasem z dodatkowym płynem zamrażającym. Dzięki nim chwycisz kleszcza blisko skóry i bezpiecznie go usuniesz. Po takim zabiegu dodatkowo umyj i zdezynfekuj skórę (np. preparatem Octenisept). Ulotki dołączone do tych narzędzi i preparatów zawierają dokładne instrukcje, więc nie powinno sprawić to problemu. Jest również szereg rzeczy, których absolutnie nie należy robić. Przede wszystkim nie usuwaj kleszczy gołymi palcami, nie rozgniataj, nie wyciskaj, nie wykręcaj i nie przypalaj. Domowe metody polegające na smarowaniu tłustymi substancjami (oliwką, kremami czy masłem) nie tylko są nieskuteczne, ale wręcz niebezpieczne. Kleszcz poddawany takim zabiegom może zwymiotować i tym samym dokonać zakażenia krwi. Jeśli wyciąganie okazało się nieskuteczne (został duży fragment kleszcza) lub pojawił się obrzęk i zaczerwienienie, gorączka czy objawy neurologiczne,  skorzystaj z pomocy lekarza. Po samodzielnym pomyślnym usunięciu kleszcza obserwuj miejsce wkłucia w najbliższych tygodniach. Sprawdzaj, czy nie pojawia się rumień wędrujący, który jest charakterystycznym objawem rozwijającej się boreliozy.

Bibliografia

A. Jankowska-Zduńczyk. Postępowanie w przypadku wkłucia się kleszcza, Dostęp: 07.06.2021 www.rpp.gov.pl M. Madej, L. Śliwa. Kleszcze – nie tylko borelioza. Wszechświat, t. 115, nr 7 ̶ 9/2014. D. Mucha, P. Zielazny, B. Karakiewicz. Choroby przenoszone przez kleszcze – sytuacja epidemiologiczna w województwie pomorskim. Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 2012, Tom 18, Nr 2, 93-99.        

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2021

Polecane

Oszczędzasz7,00 zł
Pierwsza Pomoc przy ukąszeniu kleszcza

Pierwsza Pomoc przy ukąszeniu kleszcza

10,99 zł3,99 zł
pixel