Pulsoksymetr- Must have podczas covid-19.

2020-11-13
Pulsoksymetr- Must have podczas covid-19.

Do niedawna kompletnie nieznany. Dziś gorący produkt. Obecna pandemia sprawiła, że pulsoksymetr stał się tak samo ważnym produktem zarówno w szpitalach, jak i w domach. Nawet Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) na początku epidemii podkreśliła znaczenie oksymetru na liście sprzętu, który ma być dostarczony lekarzom będącym na pierwszej linii walki z Covid-19, obok respiratorów.

Pulsoksymetr- monitorowanie ryzyka.


Tak więc, co nie jest zaskoczeniem, pulsoksymetry odotowywują bardzo duży wzrost sprzedaży. Rodziny zaczęły się w nie bardzo mocno wyposażać. Urządzenia są dostępne w drogeriach, aptekach i na platformach e-commerce. Lekarze rodzinni twierdzą, że oksymetry są niezbędnymi urządzeniami do wykrywania nagłych dekompensacji oddechowych związanych z ciężkimi postaciami COVID-19. Rzeczywiście wydaje się, że monitorowanie poziomu tlenu we krwi nawet bardziej niż temperatura ciała umożliwia precyzyjne monitorowanie i monitorowanie okresów ryzyka.

Pulsoksymetr- pomoc przy obecnym zanieczyszczeniu powietrza


Wprowadzenie tych urządzeń spowodowało zatem wzrost popytu na całym świecie, który prawdopodobnie przyczyni się do dalszego wzrostu rynku w nadchodzących latach. Według
Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) liczba zgonów z powodu POChP (przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, przewlekłej zapalnej choroby płuc) ma wzrosnąć o około 30% w ciągu następnej dekady. Błyskawiczny rozwój tego typu patologii można oczywiście wytłumaczyć paleniem, ale bez wątpienia również zanieczyszczeniem powietrza, które rośnie w dużych metropoliach i poza nimi.

Pulsoksymetr: jak działa?

No właśnie, jak działa pulsoksymetr? Pulsoksymetr działa na zasadzie pomiaru pochłaniania przez czerwone krwinki w naczyniach włosowatych promieniowania o dwóch różnych długościach fali – czerwonego i podczerwonego. Mierzony przez pulsoksymetr sygnał składa się z dwóch składowych: stałej i zmiennej (pulsującej). Składowa zmienna przedstawia absorbancję pulsującej krwi tętniczej. Na podstawie pomiaru oblicza się stopień nasycenia hemoglobiny tlenem (SpO2). Pulsoksymetr może również umożliwiać wykonanie pomiaru tętna. Czujnik wyposażony w dwie diody LED oraz fotodiody umieszcza się na końcu małego palca. Czujnik umieszcza się na opuszkach palców, gdzie naczynia krwionośne są dobrze widoczne. Pulsoksymetr emituje światło i jego pochłanianie przez krew (i jej gęstość) i dokonuje pomiaru za pomocą czujnika. Uzyskany pomiar nazywa się SpO2.

Pulsoksymetr – normy

Uważa się, że osoba zdrowa ma SpO2 większe lub równe 96%. SpO2, które spada poniżej 93%, jest warte monitorowania i sygnalizuje problem z oddychaniem. Na większych wysokościach nad poziomem morza te wyniki mogą być niższe, dlatego pulsoksymetry są kalibrowane w zakresie 70% do 100% z dokładnością zazwyczaj od 2% do 4%. Oznacza to, że odczyty poniżej 70% nasycenia mogą być niedokładne.

Pulsoksymetr: zaburzenia wyniku

Należy jednak zwrócić szczególną uwagę na powtórzenie badania w krótkim czasie. Istnieją bowiem różne czynniki, które mogą powodować spadek SpO2. Jeśli dłoń lub palce są zimne, w pomiarze może pomóc pocieranie ich w celu aktywowania krążenia krwi. Na odczyt może wpłynąć lakier do paznokci, a nawet tatuaże lub henna na palcach. Przy pomiarze należy siedzieć dobrze, prosto.

Pulsoksymetr – dla kogo?

Ze względu na możliwość pomiaru wysycenia krwi tlenem pulsoksymetr najczęściej stosuje się w przypadku pacjentów z: Chorobami serca,układu oddechowego, nadciśnieniem, cukrzycą, pacjentów wymagających stałej opieki. Pulsoksymetr może okazać się nieodzowny również dla kobiet w ciąży oraz sportowców wyczynowych. I oczywiście przy monitorowaniu covid-19, w warunkach domowych i szpitalnych Covid a pulsoksymetr: czy gospodarstwa domowe powinny być w niego wyposażone? Objawy COVID-19 zawsze zaczynają się powoli. Oznacza to, że niektórzy pacjenci mają niewiele objawów i nie odczuwają duszności, nawet gdy poziom tlenu zaczyna spadać. Zaobserwowano również, że w niektórych przypadkach zachorowań przypominających grypę, początkowo były one łagodne, a następnie niespodziewanie pogarszały się bardzo szybko. Pulsoksymetr może monitorować to właśnie pogorszenie, nie zawsze tak szybko odczuwalne przez pacjenta. Wyniki pomiaru pulsoksymetrem mogą pozwolić pacjentowi na odpowiednio szybką reakcję w celu niedopuszczenia do powikłań związanych z ewentualną możliwością niedotlenienia organizmu. W niektórych krajach, także w Polsce, pacjenci bezobjawowi lub skąpoobjawowi z potwierdzonym wynikiem na obecność wirusa SARS-CoV-2 otrzymują pulsoksymetry do pomiarów domowych od Państwa.

Telekonsultacje- nowa era medycyny.

Z uwagi na covid-19 w Polsce odnotowaliśmy bardzo duże wykorzystanie telekonsultacji, które w wielu przypadkach okazują się wystarczające. Pomiar nasycenia tlenem to szybki sposób na
zapewnienie telekonsultacji, podobnie jak termometr. Posiadanie oksymetru w domu jest wiarygodnym wskaźnikiem możliwego pogorszenia stanu pacjenta. Jest zatem jasne, że
telekonsultacja, która może obejmować pomiar SpO2, wydaje się bardzo uspokajająca i że włączenie tego pomiaru przyniosłoby korzyści dla monitorowania pacjenta obserwowanego w domu.

Pulsoksymetr- cena.

To, jaka będzie za pulsoksymetr cena, zależy od jego rodzaju. Pulskosymetr napalcowy powinien być jednak tańszy niż stacjonarny. W ofercie producentów dostępne są modele kosztujące około sto złotych, jak również takie, za które należy zapłacić kilkaset złotych. Sprawdź model na: 

 

Kliknij i zobacz pulsoksymetr

Pulsoksymetr- gdzie kupić.

Pulsoksymetry dostępne są aptekach, na stronach ecommercowych ze sprzętem medycznym, na przykład na: Domowe Laboratorium - kliknij

Apple Watch 6 i smartwatche: także mierzą pomiar nasycenia tlenem?

Nasycenie, ważny wskaźnik? Niektóre firmy już dawno przekonały się do tego pomysłu. Tak jest na przykład w przypadku Apple. Nowa wersja połączonego zegarka, Apple Watch 6, oferuje wśród swoich „zdrowotnych” funkcji: pomiar nasycenia. Czy więc połączone zegarki okażą się kluczowe w sercu pandemii? Nic nie jest mniej pewne. Zegarek ma lampki sygnalizacyjne, które generują sygnały odbijane przez krew z żył nadgarstka, a następnie, podobnie jak pulsoksymetr palcowy, czujniki odczytują szybkość wchłaniania. Aplikacja umożliwia wyrywkowe kontrole w dowolnym momencie, a także działa autonomicznie podczas snu. Aby uzyskać cenne informacje, wystarczy pozostać w bezruchu przez około piętnaście sekund. Czy jest wiarygodne? Są różne opinie, ale fakt, że gigant taki jak Apple tak szybko zareagował na popyt rynkowy świadczy tylko o tym jakim tematem jest pulsoksymetr.

Mimo wielu czynników, które mogą wpływać na dokładność działania tego typu urządzenia, warto posiadać je w domu. Pamiętajmy, że jeśli mimo prawidłowego wyniku saturacji czujemy się słabo lub mamy duszności, zgłośmy się do lekarza.

pixel