Psychoza amfetaminowa – objawy i sposoby leczenia

2016-11-29

 

Jednym ze skutków ubocznych przyjmowania amfetaminy, szczególnie w dużych dawkach, jest psychoza amfetaminowa. Regularne sięganie po ten silnie uzależniający stymulant może spowodować napady psychozy, które w dużym stopniu przypominają symptomy schizofrenii. Jakie są objawy psychozy amfetaminowej i czy istnieją sposoby leczenia tego typu zaburzeń?

Psychoza amfetaminowa – ile trwa i jak się objawia?

Długość trwania psychozy u zażywających amfetaminę może się różnic, w zależności od przypadku. Czasami objawy ustępują po upływie 2 tygodni od ostatniego przyjęcia narkotyku, a czasem utrzymują się dłużej.1 Istnieją badania naukowe, według których na psychozę amfetaminową bardziej podatne są osoby uzależnione, które biorą duże dawki oraz są rodzinnie obciążeni schizofrenią.2

Jakie są symptomy ponarkotykowej psychozy? Należą do nich:

- Paranoja – osoba nią dotknięta przejawia obsesyjne myśli, że może stać się coś złego, że ktoś chce jej zrobić krzywdę, a inni ludzie obmawiają ją za plecami (urojenia prześladowcze).

- Halucynacje – polegają na słyszeniu dźwięków, głosów lub dostrzeganiu obiektów, które nie istnieją.

- Niepokój – związane jest z nim silne podenerwowanie i lęki. Powodują niemożność uspokojenia się i uporządkowania myśli.

- Problemy z koncentracją – pojawia się nielogiczne myślenie i urojenia. Osoba dotknięta psychozą po narkotykach nie potrafi skupić myśli ani ich wyrazić, a w jej wypowiedziach brakuje logiki.

- Agresja – pojawia się bez wyraźnego powodu i może skutkować aktami przemocy. Czasami wynika z podejrzenia, że otoczenie jest negatywnie nastawione.

- Zwiększona aktywność motoryczna – może się objawiać powtarzalnymi i bezcelowymi ruchami, na przykład krzyżowaniem nóg i przywracaniem ich do wyjściowej pozycji. Niektóre zachowania w stanie psychozy stają się natrętne.

- Napady paniki.

Jak wygląda leczenie psychozy amfetaminowej?

Jeśli skutki uboczne brania amfetaminy są na tyle ciężkie, że rozwinęła się psychoza, wskazana jest obserwacja w szpitalu oraz wprowadzenie leczenia farmakologicznego. Podczas obserwacji należy u pacjenta monitorować ciśnienie krwi, pracę serca i temperaturę ciała. Ważne jest także optymalne nawadnianie, gdyż u pacjentów z psychozą ponarkotykową zazwyczaj występuje silne odwodnienie.

Lekami, często stosowanymi w leczeniu zaburzenia, są atypowe neuroleptyki (leki przeciwpsychotyczne II generacji, np. olanzapina) w niewielkich dawkach. Nowoczesne neuroleptyki, podawane dożylnie, mogą złagodzić objawy nawet do godziny po zastrzyku, ponadto są lepiej tolerowane i nie wiążą się z wystąpieniem silnych skutków ubocznych. Uzupełnieniem leczenia neuroleptykami jest psychoterapia.3

Piśmiennictwo:

Symptoms of Amphetamine Psychosis, Amphetamines.com, dostęp: 25.08.2016

J. Rabe-Jabłońska i wsp. Czynniki ryzyka rozwoju schizofrenii u pacjentów uzależnionych od amfetaminy i jej pochodnych z psychozą (pointoksykacyjną lub schizofrenią) oraz bez psychozy, Psychiatria Polska 2012, tom XLVI, numer 4 strony 571–584

Stimulant Psychosis: Causes, Symptoms, & Treatment, Mental Health Daily, dostęp: 25.08.2016


Pokaż więcej wpisów z Listopad 2016
pixel