Przedawkowanie amfetaminy - jak rozpoznać i udzielić pierwszej pomocy?
Poważne zatrucie amfetaminą w wyniku przyjęcia dawki, której organizm nie jest w stanie tolerować, daje kilka charakterystycznych objawów. Sprawdź, jak rozpoznać przedawkowanie amfetaminy i jakie kroki podjąć w celu ratowania osoby pod wpływem narkotyku.
Objawy przedawkowania amfetaminy
Każda osoba może zareagować na narkotyk w inny sposób. Wpływ narkotyku na organizm czasami zależy od jego kondycji, występujących chorób oraz przyjęcia wraz z amfetaminą innych stymulantów. Zatrucie amfetaminą może dawać różne objawy, wśród których znajdują się:
- Znacznie podwyższona temperatura ciała – związane z nią poty mogą spowodować niebezpieczne odwodnienie organizmu.
- Napady drgawkowe – spowodowane poważnymi problemami neurologicznymi. Czasami drgawki mogą zagrażać życiu lub powodować groźne (i trwałe) uszkodzenia, dotyczące np. mózgu.
- Gwałtowny puls – jest stanem zagrażającym zdrowiu i życiu, gdyż może uszkodzić naczynia krwionośne, spowodować zawał albo wylew krwi do mózgu.
- Bardzo szybka praca serca – może nieść ze sobą wiele komplikacji, a nawet przyczynić się do wystąpienia ataku serca.
- Nieregularny oddech lub problemy z oddychaniem – skutkuje niewystarczającą ilością tlenu we krwi (stan ten objawia się poprzez sine, niebieskawe zabarwienie ust lub paznokci).
- Dreszcze – bardzo typowe przy przedawkowaniu narkotyków. Często stanowią wczesny (i bardzo ważny) sygnał, że doszło do zatrucia stymulantem.
- Zaburzenia poznawcze – np. mętlik w głowie, omdlenia czy utrata świadomości.
- Niekontrolowany niepokój – po przedawkowaniu amfetaminy osoba, która sięgnęła po środek, może zachowywać się w sposób niespokojny, jest pobudzona, nie potrafi wytrwać w jednej pozycji. Jeśli ten stan będzie się u niej pogłębiał, może okazywać wrogość i agresywne nastawienie do otoczenia.
- Utrata koordynacji – to bardzo poważny objaw przedawkowania. Manifestuje go osłabienie mięśni, nieporadność, trudności w sformułowaniu wypowiedzi i wyraźnym mówieniu.
- Psychoza amfetaminowa – objawia się urojeniami, halucynacjami, zaburzeniami myślenia, hiperaktywnością, poczuciem bycia prześladowanym lub paniką. Zachowanie podczas psychozy przypomina schizofrenię. Niebezpieczeństwo pojawienia się tych objawów dotyczy nie tylko osoby, która przedawkowała, ale także jej otoczenia, kiedy np. ktoś pod wpływem amfetaminy wierzy, że inni chcą mu zrobić krzywdę, więc próbuje zaatakować pierwszy1.
Zatrucie amfetaminą – leczenie
Jeżeli ktoś w Twoim otoczeniu ma objawy przedawkowania amfetaminy, natychmiast wezwij karetkę. Nie możesz z tym zwlekać, chociaż się boisz się, że dana osoba „wpadnie” z zażywaniem nielegalnych substancji. Skutki przedawkowania są groźne dla zdrowia i życia, a obowiązkiem świadków zdarzenia jest ratowanie ofiary narkotyku.
Po przedawkowaniu amfetaminy do podawanych leków należą benzodiazepiny (działają przeciwlękowo, uspokajająco, przeciwdrgawkowo) czy antykonwulsanty2. W warunkach domowych nie jesteś w stanie podać środka, który jest „odtrutką dla amfetaminy”, tutaj potrzebny jest lekarz. Przy zatruciu narkotykami potrzebna jest natomiast pierwsza pomoc przedmedyczna. Jeśli u odurzonej osoby nie wyczuwasz oddechu, musisz zacząć masaż serca!
Jak możesz jeszcze pomóc przed przyjazdem pogotowia? W celu obniżenia temperatury ciała przygotuj chłodną kąpiel lub okłady z lodu. Dopilnuj także, aby osoba pod wpływem narkotyków dużo piła oraz nadzoruj, czy jest bezpieczna i czy jej stan się nie pogarsza2.
Jedynym skutecznym środkiem zapobiegawczym wobec przedawkowania amfetaminy jest narkotykowa abstynencja. Jeśli nie masz pewności, czy ktoś Ci bliski przyjmuje amfetaminę i trzeba mu pomóc, użyj pasków Amfetamina STRIP, które pozwalają wykryć obecność narkotyku w moczu. Im wcześniejsza będzie interwencja, tym łatwiej będzie Ci udzielić wsparcia.
Piśmiennictwo:
10 Amphetamine Overdose Symptoms You Should be Aware Of, Amphetamines.com, dostęp: 25.08.2016
Amfetamine Abuse and Intoxication, Patient, dostęp: 25.08.2016