Postanowienie noworoczne - Dbam o zdrowie!

2021-12-28
Postanowienie noworoczne - Dbam o zdrowie!

Z nastaniem Nowego Roku coś się kończy, a coś zaczyna. Nabieramy nowej energii i zapału, by brać życie w swoje ręce! Dlatego jeśli siedzisz nad listą postanowień noworocznych, na pierwszym miejscu umieść koniecznie „dbanie o zdrowie”. Bo bez zdrowia nie zrealizujesz żadnego z kolejnych postanowień. A zatem do dzieła!

Jak dbamy o zdrowie, czyli profilaktyka.

Czy wiesz, że z profilaktyką jest u nas coraz gorzej? Jesteśmy mocno uświadamiani, co do wpływu naszego życia i badań na nasze zdrowie, ale nie wdrażamy tego w życie. Pokazuje to dobrze średni Indeks Zdrowia, który konfrontuje zalecenia ekspertów z naszymi działaniami w sferze zdrowia. Wg najnowszego Narodowego Testu Zdrowia Polaków, Indeks Zdrowia wyniósł w roku 2021 zaledwie 54,7 proc., czyli aż o 7,2 mniej niż w roku 2020, co oznacza, że o tyle procent mniej dbaliśmy o swoje zdrowie. Troska o zdrowie wygląda różnie w zależności od poziomu edukacji, wieku czy też płci. Im jesteśmy starsi, bardziej wykształceni i mieszkamy w większych miastach-gdzie dostęp do służby zdrowia jest większy- tym profilaktyka jest dla nas ważniejsza. Dbanie o zdrowie jest bliższe paniom niż mężczyznom ( różnica aż 4% proc). Wynik ten nie jest jednak zaskakujący, ponieważ od dawna obserwujemy znaczną różnicę w średniej długości życia kobiet i mężczyzn w Polsce.

Zapisz postanowienie numer 1: wykonam badania profilaktyczne wskazane w moim wieku.

Dowiedz się więcej o domowych badaniach profilaktycznych na https://bit.ly/Testy_do_diagnostyki_domowej

Jesteś tym co jesz-dieta.

To, jak się odżywiamy, ma ogromny wpływ na nasze zdrowie, samopoczucie, zapobieganie chorobom cywilizacyjnym, jak i na długość naszego życia. Produkty, które dostarczamy naszemu organizmowi, powinny być w możliwie w nieprzetworzonej formie. Ważny jest także też bilans żywieniowy składników na naszym talerzu.

POWIEDZ „TAK” DLA:

dużej ilość owoców i warzyw, wody, produktów zbożowych z pełnego ziarna, nasion roślin strączkowych, ryb.

POWIEDZ „NIE” DLA:

żywności przetworzonej, używek, fast foodów, cukru i słodkich napojów, dużej ilości soli, mięsa czerwonego, przetworów mięsnych. Jak ma się to do nas? Wśród osób, które deklarują spożycie mięsa, codziennie po czerwone sięga 6 proc.! 43 proc. Polaków je czerwone mięso nawet do trzech razy w tygodniu! Natomiast 51 proc. respondentów sięga po czerwone mięso jeden lub dwa razy w miesiącu. Co piąty Polak jada fast-foody kilka razy w miesiącu (18 proc.). 2 proc. osób spożywa fast foody nawet kilka razy w tygodniu – w tej grupie największy odsetek stanowią osoby w wieku… 18-24 lat (9 proc.). Natomiast warzywa codziennie jada zaledwie 34 proc. Polaków, choć pocieszające jest to, że o 4 pkt. proc. więcej niż przed rokiem. 43 proc. osób jada warzywa kilka razy w tygodniu, 19 proc. kilka razy w miesiącu, a 4 proc. raz w miesiącu lub rzadziej… WHO zaleca natomiast, by spożywać przynajmniej 400 gramów warzyw i owoców dziennie. Odpowiada to w sumie około 5 porcjom, które powinniśmy włączyć do naszych posiłków.

Zapisz postanowienie numer 2: zacznę uprawiać sport, bądź przynajmniej dużo spacerować.

Sport to zdrowie!

Spacer to najprostsza forma aktywności fizycznej. By utrzymać dobrą kondycję i samopoczucie, zgodnie z badaniami WHO, należy robić około 8 tys. kroków dziennie, bądź być aktywnym fizycznie 150 minut tygodniowo. Największy odsetek Polaków - 35 proc. – poświęca na spacer do 30 min dziennie. 31 proc. osób przeznacza na spacer między 30 a 60 min, a 14 proc. od 1 do 2 godzin. Na szczęście, w porównaniu do roku 2020, w 2021 więcej się ruszaliśmy! Liczba osób spacerujących od 1 do 2 godzin wzrosła o 2 pkt. proc., a spacerujących między 30 a 60 min – wzrosła o 3 pkt. proc. Co czwarta osoba dorosła tygodniowo przeznacza na aktywność fizyczną co najmniej 2 godziny (26 proc.), natomiast 15 proc. przeznacza na nią od 1 do 1,5 godziny. W porównaniu z rokiem 2020 oznacza to wzrost o 2 pkt. proc. w każdej z tych grup.  Niestety, aż 47 proc. Polaków nie uprawia żadnego sportu, wskaźnik ten zmalał o 3 proc., ale jest nadal bardzo wysoki.

Zapisz postanowienie numer 3: zadbam o zbilansowaną dietę.

Otyłość to choroba!

Czy wiesz, że nadwaga i otyłość są głównymi czynnikami ryzyka wielu chorób przewlekłych, w tym cukrzycy, chorób sercowo-naczyniowych i raka? Co więcej. Otyłość znacząco podnosi też ryzyko zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, a także ryzyko ciężkiego przejścia COVID-19 lub śmierci z powodu tej choroby. Aż 58 proc. Polaków ma problem z nadmierną masą ciała (71 proc. mężczyzn i 47 proc. kobiet). 45 proc. mężczyzn i 28 proc. kobiet ma nadwagę, a 26 proc. mężczyzn i 19 kobiet cierpi na otyłość. Problem nadwagi rośnie z wiekiem i jest też większy wśród mężczyzn.

Zapisz postanowienie numer 4: rezygnuję z używek!

Używki mają ogromy wpływ na nasze zdrowie, kondycję i urodę. Samo już palenie tytoniu znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia chorób sercowo naczyniowych i nowotworów. Jak wypadają Polacy w statystykach zachorowania na te choroby?  

Choroby sercowo-naczyniowe są największym zabójcą Polaków. Obecnie na nadciśnienie tętnicze choruje co czwarty dorosły Polak (25 proc.), natomiast na choroby serca (choroba niedokrwienna serca, wada zastawki serca, niewydolność serca, migotanie przedsionków serca) cierpi co dziesiąty. W obu przypadkach ilość chorych rośnie znacząco wraz z wiekiem. Choroby nowotworowe są drugą najczęstszą przyczyną zgonów wśród Polaków. Rocznie z powodu nowotworu umiera niemal 100 tys. osób, co oznacza, że dziennie z tego powodu ponosi śmierć prawie 300 osób. Główną przyczyną występowania nowotworów jest niezdrowy styl życia. Według dostępnych danych nawet 80 proc. nowotworów to wynik czynników zewnętrznych, niezdrowego stylu życia i złych nawyków. Wbrew błędnemu przekonaniu zaledwie 5-10 proc. nowotworów ma podłoże genetyczne! Znów zatem wracamy do punktu wyjścia - o zdrowie należy po prostu dbać.

Zapisz postanowienie numer 5: wdrożę wszystkie punkty powyżej.

Jak zrealizować postanowienia noworoczne?

Gdyby tak łatwo przychodziło nam odhaczanie zrealizowanych postanowień noworocznych, z pewnością statystki opisane powyżej byłyby dużo lepsze. Zmiany często dotyczą naszych przekonań, nawyków. To od nich powinniśmy zacząć. Głęboka refleksja i świadomość skutków to pierwszy krok do zmiany stylu życia na zdrowszy. Mamy nadzieję, że choć trochę udało nam się Was zachęcić.

pixel