Pierwsze objawy ciąży – w jaki sposób je rozpoznać?

2017-01-03

 

Starasz się o dziecko i zastanawiasz, czy już jesteś w upragnionej ciąży? Zwykle pierwszy objaw, który skłania do refleksji, to brak miesiączki (szczególnie, jeśli masz regularne cykle). Przyszłym mamom często dokuczają poranne mdłości, a piersi stają się większe i tkliwe. Jakie jeszcze symptomy mogą wskazywać, że nosisz pod sercem maluszka?

Brak miesiączki, większe piersi

Ciąża to czas wielkich i niezwykłych zmian w organizmie kobiety. Za „rewolucję” odpowiadają estrogeny, progesteron i gonadotropina łożyskowa – hormony produkowane przez jajniki i trofoblast.

Jeśli jesteś w wieku rozrodczym i prowadzisz aktywne życie seksualne, a krwawienie miesięczne wyraźnie się spóźnia, zaczynasz zastanawiać się, czy to nie objaw ciąży. Czasem brak miesiączki świadczy o czymś zupełnie innym – problem może wiązać się np. z zaburzeniami hormonalnymi, wynikać ze stresu albo zwykłego przemęczenia. Gdyby po kilkunastu dniach menstruacja nagle wystąpiła, powinnaś skonsultować się z lekarzem (to m.in. oznaka poronienia)1.

Warto nadmienić, że niektóre przyszłe mamy obserwują plamienia, a nawet krwawienia towarzyszące implantacji zarodka (czyli zagnieżdżeniu zarodka w jamie macicy)2. Oczywiście, nie wolno mylić ich z krwawieniami miesięcznymi.

Wiele pań „przy nadziei” skarży się na ból powiększających się piersi połączony z tkliwością brodawek. Co jeszcze powinno zwrócić Twoją uwagę? Ciemniejsze sutki i wyraźnie zarysowana linia od pępka w kierunku spojenia łonowego. To rezultat wzmożonej pigmentacji, która często świadczy o początku ciąży3.

Wyższa temperatura, mdłości, zmiana smaku...

2-3 tygodnie po zapłodnieniu temperatura ciała na ogół podwyższa się (w efekcie wzmożonej produkcji progesteronu), termometr wskazuje więcej niż 37 st. C 4. Jeśli spodziewasz się dziecka, mogą dokuczać Ci poranne mdłości, które nieraz utrzymują się kilka godzin. Tym oznakom ciąży czasem towarzyszą wymioty, ale nie zawsze. Dolegliwość nasila się, gdy czujesz intensywne zapachy lub dym tytoniowy.

Pierwsze tygodnie ciąży to pora mniejszych lub większych zmian upodobań kulinarnych. Przyszłe mamy sięgają po potrawy, których wcześniej nie znosiły lub odwrotnie – zaczynają stronić od dotąd lubianych dań. W tym czasie jesteś senna i szybciej się męczysz. W I trymestrze mogą przydarzać się nawet omdlenia.

Zwykle ok. 6. tygodnia ciąży trzeba częściej odwiedzać toaletę i oddawać mocz5. Do początkowych objawów ciąży (6.-8. tydzień) należy tzw. objaw Chadwicka6. W wyniku silniejszego ukrwienia śluzówki pochwy i szyjki macicy ich barwa zmienia się na sino-purpurową. Możliwe, że sama nie dostrzeżesz tego symptomu, ale na pewno zauważy go ginekolog w trakcie badania. Niektóre panie obserwują brązowe lub szarawe przebarwienia na skórze (tzw. ostudę), które często występują na twarzy7.

Od 12. tygodnia ciąży przyglądaj się swojemu odbiciu w lustrze – brzuszek właśnie zaczyna rosnąć. Jeśli spodziewasz się pierwszego dziecka, ruchy maleństwa zaobserwujesz dopiero ok. 18.-20. tygodnia ciąży8. Ale mamy, które już rodziły, z reguły odczuwają je trochę wcześniej.

Test ciążowy i wizyta u lekarza

Zauważyłaś u siebie pierwsze oznaki ciąży? Jeśli tak, zrób sobie domowy test ciążowy, który wykryje ewentualną obecność gonadotropiny kosmówkowej. Niektóre testy potrafią „wychwycić” ją 7 dni po zapłodnieniu. Lekarz zwykle weryfikuje ich wynik i kieruje pacjentkę na badanie krwi. Gonadotropina kosmówkowa to wyjątkowy hormon, który znajduje się we krwi i moczu po zagnieżdżeniu się jaja płodowego w śluzówce macicy. Jego poziom podnosi się do 3. miesiąca ciąży, a następnie zaczyna spadać9.

Istnieje szereg sygnałów, które mogą sugerować, że w Twoim organizmie rozwija się nowe życie. Ale nie zapominaj, że ciążę (szczególnie początek) może potwierdzić wyłącznie lekarz. Wiesz, że 4 tygodnie po zapłodnieniu widać zarodek podczas badania USG10? Nie zwlekaj z wizytą u specjalisty. Jeżeli potwierdzi Twoje przypuszczenia, najwyższy czas zadbać o siebie i maleństwo: zmienić tryb życia na zdrowszy, nie zapominać o pełnowartościowych, regularnych posiłkach, a przede wszystkim bezwzględnie zrezygnować z wszelkich używek. Zdrowie Twojego maleństwa jest w Twoich rękach – troszcz się o nie od pierwszych chwil ciąży.

 

1. Medycyna Praktyczna, http://ciaza.mp.pl/poczecie/61883,jak-rozpoznac-ciaze, dostęp: 5.06.2016

2. Medycyna Praktyczna, http://ciaza.mp.pl/przebiegciazy/63088,pierwsze-12-tygodni-ciazy, dostęp: 5.06.2016

3. Medycyna Praktyczna, http://ciaza.mp.pl/przebiegciazy/77575,zmiany-fizjologiczne-u-kobiet-w-ciazy, dostęp: 5.06.2016

4. Grzegorz H. Bręborowicz (red.), Położnictwo i ginekologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012, s. 55

5. Medycyna Praktyczna, http://ciaza.mp.pl/przebiegciazy/77575,zmiany-fizjologiczne-u-kobiet-w-ciazy, dostęp: 5.06.2016

6. Grzegorz H. Bręborowicz (red.), jw.

7. Medycyna Praktyczna, http://ciaza.mp.pl/przebiegciazy/77575,zmiany-fizjologiczne-u-kobiet-w-ciazy, dostęp: 5.06.2016

8. Medycyna Praktyczna, http://ciaza.mp.pl/poczecie/61883,jak-rozpoznac-ciaze, dostęp: 5.06.2016

9. Jw.

10. Medycyna Praktyczna, http://ciaza.mp.pl/przebiegciazy/63088,pierwsze-12-tygodni-ciazy, dostęp: 5.06.2016

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2017
pixel