Owulacja i płodność

2017-02-01
Owulacja i płodność

Co to jest owulacja? 

Owulacja (czyli jajeczkowanie) jest niezbędna do zapłodnienia. Następuje około 14 dni przed spodziewaną miesiączką, przez cały okres rozrodczy kobiety.

Kiedy kobieta może zajść w ciążę?
Kobieta jest płodna i może zajść w ciążę tylko w tzw. okresie około owulacyjnym. Ustalenie dni płodnych i niepłodnych w czasie trwania cyklu jest ważne nie tylko w przypadku zapobiegania ciąży, ale przede wszystkim przy planowaniu pożądanej ciąży.   

Jak często występuje niepłodność?
Odsetek niepłodnych małżeństw rośnie wraz z wiekiem kobiety, w grupie wiekowej 20-29 lat wynosi 8%, następnie zwiększa się do 15% w wieku 35 lat, aż do 29% w przedziale wiekowym 40-44 lata. Również u mężczyzny zdolność reprodukcyjna wyraźnie zmniejsza się po 35. roku życia. Tak, więc najwyższą płodność zarówno mężczyzna, jak i kobieta mają między 20 a 25 rokiem życia. 

Na czym polega test owulacyjny?
Działanie testu opiera się na wykryciu w moczu hormonu luteinizującego LH, którego stężenie znacząco wzrasta 24-36 godzin przed jajeczkowaniem. Kilka miesięcy przed badaniem kobieta powinna obserwować swoje cykle miesięczne tak, aby mogła obliczyć średnią długość cyklu i wiedzieć, kiedy wykonać test owulacyjny. 

Jak wykonać taki test?
Badanie najlepiej jest przeprowadzić wieczorem, bo o tej porze poziom hormonu luteinizującego LH jest najwyższy w ciągu całej doby. W celu jego wykonania należy postępować według instrukcji dołączonej do opakowania, a wynik uzyskuje się po około 5 minutach. Najczęściej dla ustalenia dnia owulacji konieczne jest przeprowadzenie kilku testów.


Pokaż więcej wpisów z Luty 2017
pixel