Odmieniczkowe zapalenie nerek - przyczyny, objawy, diagnoza i sposoby leczenia

2016-12-04

Odmiedniczkowe zapalenie nerek to najczęściej przyczyna powikłań lub zaniedbań dolegliwości związanych z układem moczowym - zapaleniem pęcherza moczowego czy innymi bakteryjnymi i wirusowymi zakażeniami. Taka diagnoza powinna skłonić do podjęcia natychmiastowego leczenia, w przeciwnym razie grozi niewydolność nerek. Dlatego bardzo ważna jest wiedza o przyczynach choroby, rozpoznanie jej objawów i podjęcie skutecznego leczenia.

Przyczyny odmiedniczkowego zapalenia nerek

Odmiedniczkowe zapalenie nerek powodowane jest wniknięciem bakterii za pośrednictwem moczowodów do jednej lub obu nerek. Za bakteryjnym zakażeniem stoi zazwyczaj Escherichia coli, czyli tzw. pałeczka kałowa, która rozpoczyna swoją wędrówkę od odbytu, a kończy właśnie w nerce, powodując zakażenie nerek. Kolejną grupę przyczyn zachorowania stanowią te wirusowe (m.in. wirus opryszczki przenoszony drogą płciową). Niekiedy odmiedniczkowe zapalenie nerek wiąże się z zagrzybieniem organizmu, co z kolei powodowane jest obniżoną odpornością czy przyjmowaniem antybiotyków1.

Stan zapalny nerek - jak go rozpoznać?

Wśród objawów zapalenia nerek znajdą się zarówno te charakterystyczne dla zakażenia układu moczowego, czyli częste oddawanie moczu, odczuwanie nieustannego parcia na cewkę moczową, ból i pieczenie w trakcie tej czynności, jak i takie, których nie można zaklasyfikować jako typowe dla tej choroby: poczucie osłabienia, gorączkowanie, nadciśnienie, bóle brzucha, wymioty, nudności, ból pleców, objaw Goldflama (podobny do objawów kolki nerkowej). Szczególnym diagnostycznym przypadkiem jest zapalenie nerek w ciąży2.

Badaj się w domu!

Gdy obserwujesz u siebie niepokojące objawy ze strony układu moczowego, nie zwlekaj, wykonaj w domu Infekcje dróg moczowych TEST. Zanim udasz się do lekarza po poradę i wykonasz zlecone przez niego badania w laboratorium, może upłynąć dużo czasu, a zakażenie dróg moczowych może rozwinąć się i przekształcić w zapalenie nerek. Test na infekcje dróg moczowych pozwoli na wczesne wykrycie infekcji i rozpoczęcie odpowiedniego leczenia. Badanie tym testem polega na zanurzeniu paska testowego w moczu i porównaniu zabarwienia pól reakcyjnych na pasku ze skalą barwną. Podwyższona ilość azotynów i/lub leukocytów może wskazywać na infekcje dróg moczowych, choroby nerek, a nawet na nowotwory.

Zapalenie nerek - diagnoza i leczenie

Pierwsze sygnały o wszelkich nieprawidłowościach w funkcjonowaniu układu moczowego pochodzą z badania ogólnego moczu, posiewu moczu, badań krwi. Dodatkowo, lekarz może zlecić wykonanie USG nerek i dróg moczowych, tomografię komputerową lub urografię. W przypadku zakażenia nerek często konieczna jest hospitalizacja i dożylne lub domięśniowe przyjmowanie antybiotyków. Taka kuracja trwa ok. 2 tygodni. Po zakończeniu przyjmowania antybiotyku i wyleczeniu chorych nerek, potrzebna jest kontrola u lekarza3.

Dbaj o siebie!

W leczeniu tej przypadłości konieczna będzie Twoja współpraca. Musisz zadbać o ogrzewanie krocza poprzez branie gorących kąpieli i noszenie ciepłej bielizny oraz o przyjmowanie preparatów zwiększających ilość oddawanego moczu (mieszanki ziołowe, owoce, wody mineralne)4.

Nerki - pracowity narząd!

Bez nerek ani rusz, wystarczy, że pochylisz się nad ich funkcjonowaniem, a dowiesz się, że w ciągu doby produkują one od 150 do 170 litrów moczu pierwotnego! Oznacza to filtrowanie osocza krwi około 30 razy w ciągu doby przy sprawnym działaniu obu nerek i odprowadzanie znacznej ilości składników moczu pierwotnego z powrotem do krwi5.

 

Bibliografia:

1. http://www.mp.pl/medycynarodzinna/artykuly/121308,rozpoznanie-i-leczenie-ostrego-odmiedniczkowego-zapalenia-nerek-u-kobiet, dostęp: 08.09.2016.

2. http://nefrologia.mp.pl/choroby/chorobyudoroslych/51947,zakazenie-ukladu-moczowego, dostęp: 08.09.2016.

3. Tamże.

4. J. Górnicka, Choroby układu moczowego, Wydawnictwo AWM Agencja Wydawnicza, Raszyn 2012.

5. Tamże.


Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2016
pixel