Normy cholesterolu - jakie wartości są prawidłowe?

2016-12-05

 

Właśnie zrobiłaś badanie poziomu cholesterolu we krwi i niepokoją Cię wyniki? Stężenie tego lipidu w osoczu reguluje szereg czynników. Duże znaczenie ma odżywianie i aktywność fizyczna, ale nie tylko. Nieprawidłowe wartości cholesterolu zależą też od ogólnego stanu zdrowia, genetyki, a nawet umiejętności radzenia sobie ze stresem. Co jeszcze powinnaś wiedzieć na ten temat?

Badaj cholesterol – warto!

Warto systematycznie badać stężenie cholesterolu we krwi – lekarze przy każdej okazji przekonują o tym swoich pacjentów. Dlaczego? Ponieważ podwyższone wartości tego lipidu zwykle nie wywołują niepokojących objawów. Tymczasem stan – niekontrolowany i nieleczony – pogłębia się i staje coraz groźniejszy.

Nie masz czasu biegać do laboratorium? Nic straconego, zaopatrz się w test na cholesterol do domowego użytku pod nazwą Cholesterol TEST. Szybko, sprawnie i bezpiecznie dowiesz się o ewentualnym ryzyku i – w razie potrzeby – natychmiast zaczniesz działać.

Na cholesterol całkowity składają się frakcje LDL i HDL, a także trójglicerydy. Wysokie stężenie frakcji cholesterolowej LDL bywa niebezpieczne, im wyższe wartości, tym większe zagrożenie chorobami układu krążenia. Podobnie rzecz ma się z trójglicerydami. Natomiast frakcja HDL jest bardzo pożyteczna – dba o nasze zdrowie, bierze udział w wielu ważnych procesach, które zachodzą w organizmie, np. w wytwarzaniu kwasu żółciowego, hormonów płciowych i witaminy D.

Normy cholesterolu we krwi

Warto wiedzieć, że normy cholesterolu nie wszędzie są jednakowe, np. w USA są wyższe niż u nas. Według Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego poziom cholesterolu całkowitego nie może być wyższy niż 190 mg/dl. Ale pacjenci z cukrzycą lub chorobami układu krążenia powinni pilnować, by poziom tego lipidu w osoczu krwi nie przekroczył 175 mg/dl.1

Generalnie przyjmuje się następujące normy dla cholesterolu całkowitego: 114– 200 mg/dl. Natomiast prawidłowe wartości frakcji HDL są inne dla panów i dla pań. U mężczyzn poziom „dobrej” frakcji powinien wynosić ponad 40 mg/dl, a u kobiet – ponad 50 mg/dl. Stężenie „złej” frakcji LDL u obu płci powinien być niższy niż 100 mg/dl, a trójglicerydów – niższy niż 150 mg/dl.2

Jeśli wynik badania wskazuje, że poziom cholesterolu przekroczył normę, nie wpadaj w panikę. Można nad tym zapanować – stężenie lipidu obniża dieta niskocholesterolowa i codzienna aktywność fizyczna. Jednak w takiej sytuacji należy skonsultować się z lekarzem – czasami zmiana stylu życia nie wystarczy i trzeba również zażywać leki.

Zadbaj o zdrowie

Zadbaj o swoje zdrowie – wiesz, od czego zacząć? Jeśli dawno nie uprawiałaś sportu, najtrudniejszy będzie pierwszy krok. Nie rzucaj się od razu na „głęboką wodę”. Na początek postaw na regularne, długie i energiczne spacery. Zrezygnuj z windy i pokonuj piętra o własnych siłach. Zostaw samochód w garażu – przemierzaj odległości, intensywnie maszerując. Jeśli to możliwe, dojeżdżaj do pracy na rowerze. Jeżeli nie – wysiądź 2-3 przystanki wcześniej. Możesz też pływać, biegać, tańczyć albo zapisać się na aerobik.

Wybierz zdrową dietę antycholesterolową. Ogranicz spożycie tłuszczów pochodzenia zwierzęcego, jedz jak najwięcej warzyw i owoców. Każdy posiłek w ciągu dnia wzbogacaj sałatką lub surówką. Przynajmniej dwa razy w tygodniu przyrządzaj sobie ryby morskie. Białe pieczywo zamień na pełnoziarniste i unikaj cukru. Pora zapomnieć o słodyczach, cukierkach, tortach i lodach na śmietanie. Małą czarną zastąp filiżanką zielonej herbaty i ciesz się zdrowiem.

Wysoki cholesterol – wciąż groźny

Wysokie stężenie cholesterolu istotnie zwiększa ryzyko rozwoju miażdżycy, chorób wieńcowych, zawału serca i udaru mózgu. Nie pozwól, by do tego doszło. Systematycznie badaj poziom cholesterolu – im szybciej wykryjesz, że jego wartości są nieprawidłowe, tym łatwiej zapanujesz nad problemem.

1. Medycyna Praktyczna, http://www.mp.pl/artykuly/35793,europejskie-wytyczne-zapobiegania-chorobom-sercowo-naczyniowym-w-praktyce-klinicznej-aktualizacja-2007, dostęp: 8.09.2016

2. Medycyna Praktyczna, http://www.mp.pl/pacjent/badania_zabiegi/103924,cholesterol-i-triglicerydy-panel-lipidowy, dostęp: 8.09.2016



Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2016
pixel