Najczęstsze przyczyny męskiej niepłodności

2021-04-21
Najczęstsze przyczyny męskiej niepłodności

Najczęstsze przyczyny męskiej niepłodności

Cyklicznie publikowane raporty WHO wskazują, że w populacji parametry nasienia na przestrzeni lat uległy pogorszeniu. Obserwowany jest spadek ruchliwości plemników oraz ich liczby, a także odsetka prawidłowo ukształtowanych plemników. Przyczyn pogarszania się jakości nasienia jest wiele. Dowiedz się, które z nich możesz zmodyfikować i tym samym zwiększyć szansę na zapłodnienie.

Dlaczego mężczyźni mają problem z płodnością?

Męska płodność jest ściśle związana z procesem powstawania i dojrzewania plemników. Ten wieloetapowy proces jest kontrolowany hormonalnie przez testosteron. Zaburzenia na którymkolwiek z etapów powstawania nasienia mogą prowadzić do niepłodności.

Same czynniki najczęściej dzielimy na:

• przedjądrowe – związane z wydzielaniem hormonów płciowych
• jądrowe – obejmujące wady jąder (wrodzone, a także nabyte)
• pozajądrowe – np. wrodzony brak nasieniowodów (tu konsekwencją jest bezpłodność) czy ich niedrożność.

Jedną z chorób predysponujących do niepłodności męskiej jest cukrzyca. W jej przebiegu obserwowane są zarówno zaburzenia erekcji, jak i obniżenie parametrów nasienia. Nadwaga i otyłość, siedzący tryb życia i nieprawidłowa dieta powodują, że coraz młodsze osoby mogą borykać się z cukrzycą typu II i jej konsekwencjami. Coraz większą uwagę zwraca się na czynniki środowiskowe, ponieważ wiele związków oraz substancji może wpływać negatywnie na męskie nasienie.

Ryzyko wystąpienia niepłodności może zwiększać:

• ekspozycja na metale ciężkie (kadm, ołów rtęć), pestycydy, dioksyny, furany

• bisfenol A - jest ksenobiotykiem, który wykazuje zdolność do interakcji z układem hormonalnym i pogarszając jakość nasienia,

• wysoka temperatura - w kontekście podwyższenia temperatury w jądrach, przez prawidłowo co nie może zachodzić spermatogeneza,

• nieprawidłowa masa ciała, otyłość – nadmierna tkanka tłuszczowa wpływa także na wydzielanie m.in. hormonów płciowych,

• niedoborowa dieta – brak substancji antyoksydacyjnych zwiększa ryzyko uszkodzeń błony komórkowej i DNA plemników,

• alkohol – wpływa niekorzystnie m.in. na przyswajanie cynku, niezwykle istotnego dla męskiej płodności,

• palenie papierosów – w dymie papierosowym są związki pogarszające jakość nasienia, a także powodujące uszkodzenia materiału genetycznego męskich komórek rozrodczych.

Sposoby na poprawę męskiej płodności

Jeśli niepłodność nie wynika z wrodzonych wad, można bardzo wiele zmienić i tym samym wspomóc starania o dziecko.
Wzbogacenie diety w antyoksydanty i cenne kwasy tłuszczowe Niwelują one działanie wolnych rodników (m.in. witamina C, E, a także cynk). Ten ostatni odgrywa ważną rolę w utrzymywaniu struktury DNA. Pary starające się o poczęcie zwykle częściej uprawiają sex, dlatego mężczyźni wykazujący większą aktywność seksualną powinni zwiększyć przyjmowanie tego pierwiastka, ze względu na jego znaczną utratę wraz z nasieniem. Korzystne będzie również zwiększenie spożycia jedno- i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych przy minimalizacji tych nasyconych – te prozdrowotne znajdziesz np. w oleju lnianym, awokado, oleju rzepakowym, orzechach włoskich.

Korzystanie ze specjalistycznych lubrykantów, takich jak Conceive Plus

Formuła żelu Conceive Plus została wzbogacona o istotne dla męskiej płodności jony wapnia i magnezu. Wspomniany Conceive Plus jest preparatem na bazie wody, nie zawiera olejów i substancji, które mogłyby obniżać ruchliwość plemników czy skracać ich żywotność. Jest to częsta obawa związana ze stosowaniem lubrykantów, natomiast Conceive Plus został przebadany i wyniki tych prób nie wskazują na negatywne oddziaływanie. Duża w tym rola odpowiedniego składu Conceive Plus, którego pH jest zgodne z pH spermy ludzkiej. Żel Conceive Plus przydatny będzie dla par starających się o dziecko, kobiet borykających się z problemem suchości pochwy (co istotne Conceive Plus imituje naturalne płyny ciała). Przy tym zastosowanie lubrykantów osobistych Conceive może być także sposobem na zwiększenie przyjemności czy urozmaicenie życia seksualnego. Żel można kupić m.in. na:

https://domowelaboratorium.pl/product-pol-706-Conceive-Plus-Aplikatory-8x4g.html

Zmniejszenie masy ciała i rezygnacja z używek

Najlepiej poprzez dietę z dobrze dobranym deficytem energetycznym (nierestrykcyjną), w połączeniu ze zwiększeniem aktywności fizycznej. Celem jest nie tylko zmniejszenie masy ciała, ale jednoczesne utrzymanie wysokiego poziomu odżywienia. Pomocne będzie zminimalizowanie spożycia alkoholu (lub jego całkowite wyeliminowanie), a także rezygnacja z palenia tytoniu.

Zadbanie o prawidłową dla plemników temperaturę

Zalecenie to dotyczy przede wszystkim unikanie przebywania w pomieszczeniach o wysokiej temperaturze, pracy z laptopem na kolanach, długotrwałego przebywania w siedzącej pozycji zwłaszcza w ubraniach z nieprzewiewnych materiałów.

Biografia
Bomba M, Rusin M. Wpływ czynników środowiskowych na występowanie zjawiska niepłodności u
mężczyzn. Med Og Nauk Zdr. 2021.
Kratz E., Achcińska M. Mechanizmy molekularne w procesie zapłodnienia: rola czynnika męskiego.
Postepy Hig Med Dosw (online), 2011; 65: 784-795.
Jeznach-Steinhagen A., Czerwonogrodzka-Senczyna A. Postępowanie dietetyczne jako element leczenia
zaburzeń płodności u mężczyzn z obniżoną jakością nasienia. Endokrynologia, Otyłość i Zaburzenia
Przemiany Materii 2013, tom 9, nr 1.
Zdrojewicz Z., Wiśniewska A. Rola cynku w seksualności mężczyzn. Adv Clin Exp Med 2005, 14, 6,
1295–1300.

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2021
pixel