Morfina - objawy i skutki zażywania morfiny

2016-12-06

 

Morfina to substancja psychoaktywna, wchodząca w skład opium. Jako silny środek przeciwbólowy jest wydawana na receptę w celu łagodzenia u pacjentów bólu, w tym okołooperacyjnego czy nowotworowego. Zażywanie morfiny może skutkować uzależnieniem oraz powodować inne skutki uboczne, dlatego należy przyjmować ją tylko, jako środek wskazany przez lekarza i tylko w zaleconych przez niego dawkach.

Jak morfina działa na organizm?

Istnieją różne drogi podawania leku, np. w tabletkach lub zastrzykach. Morfina powoduje odurzenie, uśmierzenie bólu, uspokojenie, działa też przeciwkaszlowo i przeciwbiegunkowo1. Lekarze przepisują ją wówczas, kiedy dolegliwości są na tyle silne, że łagodniejsze leki okazują się nieskuteczne. U osób ją przyjmujących mogą wystąpić działania niepożądane, do typowych należą senność i zawroty głowy, trudności z wypróżnianiem, czasami bóle brzucha, nudności i wymioty. Dokuczać mogą też bóle głowy i zmęczenie lub niepokój. Innym objawem ubocznym bywa lekkie swędzenie skóry2. Każdy organizm może jednak zareagować na morfinę inaczej, a wszystkie niepokojące stany zawsze warto skonsultować z lekarzem.

Nadużywanie morfiny – jakie daje objawy?

Przyjmowanie wysokich dawek morfiny, a tym bardziej łączenie jej z narkotykami, alkoholem lub nawet innymi lekami na receptę, może mieć negatywny wpływ na zdrowie i zagraża życiu. Dawkowanie morfiny musi być ściśle kontrolowane przez lekarza.

Skutki uboczne nadużycia morfiny, to:

- obniżone ciśnienie krwi,

- mętlik, zawroty głowy, ekstremalna senność,

- swędzenie skóry,

- zwężenie źrenic,

- trudności z oddychaniem,

- utrata przytomności, słaby puls,

- problemy żołądkowo-jelitowe, nudności, wymioty,

- cyjanoza (polega na sinieniu skóry w wyniku braku wystarczającej ilości tlenu we krwi), niebieskawe zabarwienie warg i paznokci,

- przedawkowanie morfiny może skutkować śpiączką lub śmiercią3.

Działanie morfiny polega także na opóźnieniu opróżniania żołądka, dlatego jednym z symptomów jej nadużywania są częste zaparcia.

Morfina – działania uboczne świadczące o uzależnieniu

Jeśli bliska Ci osoba jest uzależniona od morfiny, możesz zaobserwować u niej symptomy związane ze stanem zdrowia i psychiką. Należą do nich: bezdech senny, utraty świadomości, problemy z oddawaniem moczu, obniżona odporność, obniżony popęd seksualny, problemy z koncentracją. Specyfika nałogu narkotykowego polega na przejęciu przez niego władzy nad życiem i zachowaniem uzależnionego człowieka. Wycofanie się z dotychczasowego życia społecznego czy zaniedbanie higieny osobistej mogą świadczyć o tym, że dzieje się coś niepokojącego. Uzależnienie odbija się także na sytuacji materialnej, gdyż zdobycie coraz wyższych dawek morfiny wymaga wydatków, co w niektórych przypadkach kończy się nawet kradzieżami. Ponadto, gdy Twój bliski za wszelką cenę chce zdobyć receptę, nalega na wizytę lekarską i może nawet używać gróźb (np. związanych z samookaleczeniem), jeśli nie dostaje szansy na przepisanie leku3.

Zachowaj czujność!

Morfina jest środkiem, wobec którego należy zachować szczególną ostrożność. Jeśli podejrzewasz lub masz pewność, że ktoś z Twojego otoczenia nie przestrzega zasad dawkowania morfiny i przyjmuje więcej lub jest uzależniony (w tym zdobywa ją nielegalnie), natychmiast szukaj pomocy – zgłoś problem lekarzowi lub w poradni antynarkotykowej.

 

Piśmiennictwo:

Morfina (siarczan morfiny), Medycyna Praktyczna, dostęp: 25.08.2016

Morphine, Drugs.com, dostęp: 25.08.2016

A. Lautieri, Morphine Abuse, DrugsAbuse.com, dostęp: 25.08.2016

 

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2016
pixel