Monitoring owulacji - w jaki sposób można sprawdzać dni płodne?

2016-12-07

 

Owulacja wyznacza kulminacyjny moment comiesięcznego cyklu fizjologicznego u kobiety. Moment kluczowy - bo określający płodność i datujący dni płodne, które występują tuż przed  jajeczkowaniem i tuż po nim. Ważny zarówno dla kobiet z utęsknieniem wyczekujących na dziecko oraz dla tych, które ten moment chcą skutecznie opóźnić. Przedstawicielki pierwszej grupy powinny być zainteresowane monitorowaniem owulacji. Czy to w ogóle możliwe? Jakie są sposoby diagnozowania dni płodnych?

Obserwacja dni płodnych a monitoring owulacji?

Obserwacja dni płodnych w oparciu o dokonywanie pomiarów ciepłoty ciała, weryfikację konsystencji i barwy śluzu szyjkowego, to podstawowe metody określania płodności. Codzienne zapisywanie temperatury i analiza jej skoków pomagają wskazać dni płodne, podobnie jak kontrolowanie śluzu, gdy gęsta konsystencja i nieprzezroczysta barwa oznaczają zazwyczaj dni niepłodne, a lepka i przezroczysta dni płodne - w okresie okołoowulacyjnym. Obie metody warto łączyć podczas obserwacji u siebie owulacji, by możliwie skrupulatnie i precyzyjnie określić dni płodne. Warto także skorzystać z nowoczesnego sposobu wyznaczania owulacji i zakupić Owulacyjny LH TEST. W domowym zaciszu możesz sprawdzić, czy podwyższył się poziom hormonu LH w Twoim organizmie. Dodatni wynik testu jest zapowiedzią owulacji, która powinna nastąpić w ciągu 24-36 godzin od momentu pomiaru. Jednak wszystkie wymienione wyżej sposoby to niezmiennie metody obserwacyjne. Czym zatem jest monitoring jajeczkowania?

Monitorowanie owulacji - badanie

Badanie monitorujące owulację wykonuje się na zlecenie lekarza w diagnostyce niepłodności, kiedy regularne, długotrwałe pożycie nie przynosi parze oczekiwanego wyniku w postaci zajścia w ciążę. Taki monitoring polega na sprawdzeniu, czy pęcherzyk, w którym znajduje się jajeczko właściwie się rozwija, czy pęka, by to jajeczko uwolnić i określeniu czasu uwolnienia jajeczka1.

USG - ocena owulacji

Monitorowanie owulacji dokonuje się poprzez cykliczne przeprowadzanie badania USG dopochwowego. Jeśli zdecydujesz się na taką diagnostykę, będziesz musiała zgłosić się na badanie na początku cyklu, a potem je kilkakrotnie powtórzyć w trakcie jednego cyklu. Obserwowany będzie pęcherzyk, jego rozwój, przemiany błony śluzowej macicy, moment pęknięcia pęcherzyka i czas uwolnienia jajeczka. Niekiedy lekarz ma do czynienia z nierozwijającym się pęcherzykiem, wówczas decyduje się na dodatkową stymulację lekami. W innych przypadkach diagnozuje się brak jajeczkowania spowodowany występowaniem zespołu policystycznych jajników, zmianami hormonalnymi, chorobami przysadki, podwzgórza, niewłaściwą wagą (otyłością lub niedowagą). Tu również decydujący jest głos lekarza, który może zalecić farmakologiczne wsparcie dojrzewania jajeczka, co ma na celu doprowadzenie do pęknięcia pęcherzyka i uwolnienia jajeczka2.

Owulacja - to wtedy jesteś najpiękniejsza!

Powszechnie znany jest fakt, że okres okołoowulacyjny wzmaga u kobiety ochotę na seks, co naturalnie odzwierciedla dążenie jej natury do posiadania potomstwa. Zaobserwujesz w tym czasie większą fizjologiczną gotowość do podjęcia współżycia, poczujesz się atrakcyjniejsza niż zazwyczaj. I to nie będzie tylko subiektywne odczucie! W okresie owulacji wrasta produkcja estrogenu, który wpływa na wytwarzanie przez organizm kwasu hialuronowego i kolagenu - odpowiedzialnych za wygładzanie i nawilżanie skóry, nadawanie jej sprężystości, świeżego wyglądu. Twoje szanse na wzbogacenie życia erotycznego wtedy zdecydowanie rosną!3

 

Bibliografia:

1. B. Banaszewska, A. Basta, K. Czajkowski, Położnictwo Ginekologia. Tom 1-2, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2016.

2. Tamże.

3. Ch. Wiliams, Jak szybko zajść w ciążę? Naturalne metody poczęcia zdrowego dziecka, Wydawnictwo Purana, Warszawa 2009.


Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2016
pixel