Menopauza

2017-02-03
Menopauza

 

Co to jest menopauza? 
  Termin menopauza oznacza ostatnią miesiączkę w życiu kobiety. Menopauza przypada zwykle pomiędzy 45 a 55 rokiem życia i stanowi nieunikniony etap w życiu kobiety. W okresie przekwitania zanikają funkcje rozrodcze - wygasa czynność jajników, co powoduje spadek produkcji żeńskich hormonów płciowych, głównie estrogenów. Jednocześnie zwiększa się produkcja hormonu folikulotropowego FSH. Znaczna liczba kobiet doświadcza przykrych dolegliwości związanych z menopauzą, takich, jak: uderzenia gorąca, bolesność stawów i kości, nawracające infekcje dróg moczowych, bezsenność, zmęczenie, depresja czy spadek libido. Dlatego określenie poziomu hormonu FSH może być pomocne przy dalszym diagnozowaniu okresu przekwitania. 
  

Dlaczego kobiety przestają miesiączkować?
Z wiekiem dochodzi do wygasania czynności jajników. Przestają w nich dojrzewać komórki jajowe oraz spada cykliczna produkcja hormonów płciowych - estrogenów i progesteronu. W konsekwencji błona śluzowa macicy nie jest już pobudzana do wzrostu i nie ulega cyklicznemu złuszczaniu. Objawia się to początkowo zaburzeniami miesiączkowania a następnie ich całkowitym zanikiem.    

Kiedy zaczyna się przekwitanie?
 

Średni wiek wystąpienia menopauzy u kobiet w Polsce wynosi 50 lat. Najczęściej występuje pomiędzy 45 a 55 rokiem życia. Objawy przekwitania mogą pojawić się na parę lat przed ostatnią miesiączką i zwykle utrzymują się przez kilka, a nawet kilkanaście lat po niej. Objawy przekwitania są związane z postępującym spadkiem produkcji hormonów jajnikowych, głównie estrogenów.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2017
pixel