Krew utajona w kale - na czym polega to badanie?

2016-12-08

 

Krew w kale nigdy nie wróży czegoś dobrego, wręcz przeciwnie, zazwyczaj jest sygnałem świadczącym o poważnej dolegliwości lub zaawansowanej chorobie jelita grubego. Dlatego bardzo ważne jest obserwowanie kału i zwrócenie uwagi na ewentualną obecność krwi. Warto poddać się badaniu na krew utajoną w kale - której nie dostrzeżesz przy codziennym wypróżnianiu. Co to za badanie? Na czym polega?

Co to jest krew utajona?

Jeśli zauważysz krew w kale, to zapewne nie masz wątpliwości, że konieczna jest natychmiastowa wizyta u lekarza. Sytuacja się nieco komplikuje, jeśli makroskopowo tej krwi nie dostrzegasz. Mowa o krwi utajonej, której niewielkie ilości są wykrywalne tylko odpowiednim badaniem1.

Kto powinien wykonać takie badanie?

Na pewno takie badanie powinien zrobić każdy podejrzewający u siebie raka jelita grubego. Dodatkowo, także osoby po 50. roku życia powinny dołączyć to badanie do szeregu badań kontrolnych, a także ci, u których stwierdza się ryzyko wystąpienia raka żołądka, wrzodów, hemoroidów, gruczolaków. Twoje ciało wysyła niepokojące sygnały: masz stale ciemne stolce, nieregularnie się wypróżniasz, tracisz wagę, czujesz się osłabiona, boli Cię żołądek. Wszystko to powinno zmotywować Cię do udania się po skierowanie na takie badanie2.

Pierwsze badanie w domu

Badanie na krew utajoną w kale wykonuje laboratorium diagnostyczne, ale możesz je także samodzielnie wykonać w warunkach domowych, przy użyciu FOB TESTU. Badanie polega na pobraniu próbki kału do specjalnego pojemnika z buforem i naniesieniu próbki na płytkę testową. Na wyniki nie będziesz czekać długo, pojawią się po upływie 5 minut. Wynik dodatni oznacza, że w badanej próbce kału została wykryta krew. To z kolei może wskazywać na obecność hemoroidów, choroby żołądka, ale także na krwawienia polipów, których obecność często prowadzi do raka jelita grubego. Jeśli uzyskałaś dodatni wynik, czym prędzej udaj się do lekarza celem przeprowadzenia dalszej diagnostyki i podjęcia odpowiedniego leczenia!

Badanie na krew utajoną - przygotowanie

Jeśli badanie na krew utajoną w kale zamierzasz wykonać w laboratorium, upewnij się, czy jest potrzebne odpowiednie przygotowanie przed pobraniem próbki, np. czy na kilka dni wcześniej należy zrezygnować z potraw mięsnych. Wykonanie badania testem FOB TEST nie wymaga zachowania specjalnej diety. Natomiast nie można zażywać alkoholu, aspiryny, produktów zawierających witaminę C i żelazo. Niewskazane jest stosowanie środków przeczyszczających, sugeruje się natomiast zażywanie dużej ilości płynów. Nie można przystąpić do badania, jeśli w jakiejś części organizmu występuje krwawienie (miesiączka, zranienie, hemoroidy), gdyż zafałszowałoby to ostateczny wynik badania3.

Nadużywanie alkoholu a krew w kale

Nadmierne spożywanie alkoholu może prowadzić do wielu chorób. Najczęściej wiąże się je jednak i wskazuje, jako jedną z głównych przyczyn zdiagnozowania marskości wątroby. Temu schorzeniu towarzyszą zaburzenia w krzepnięciu krwi, co z kolei sprzyja krwawieniom z przewodu pokarmowego. Zatem i krew w kale może mieć swoje niebezpośrednie źródło w nadużywaniu alkoholu4!


Bibliografia:

1. N. J. Talley, Jelito cienkie, jelito grube, trzustka, Wydawnictwo Elsevier Urban & Partner, Wrocław 2013.

2. Tamże.

3. Tamże.

4. Tamże.

5. http://gastrologia.mp.pl/lista/91860,czy-naduzywanie-alkoholu-moze-spowodowac-krwawienia-z-odbytu, dostęp: 08.09.2016.


Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2016
pixel