Kokaina - objawy i skutki zażywania kokainy

2016-12-09

 

Objawy brania narkotyków powinny skłonić osoby z otocznia uzależnionego do podjęcia interwencji, aby jak najszybciej wyciągnąć go z nałogu. Jedną z lepiej znanych nielegalnych substancji, stosowanych w celu uzyskania stanu odurzenia, jest kokaina. Jak się objawia jej działanie i jakich skutków mogą się spodziewać osoby, które po nią sięgają?

Efekty sięgania po kokainę

Istnieje mnóstwo reakcji, których można się spodziewać po przyjęciu kokainy. Charakterystyczne dla narkotyków jest wywoływanie pozytywnych uczuć na początku ich przyjmowania. Działanie kokainy u wielu osób jest bardzo przyjemne, powoduje radość lub wręcz euforię, zwiększoną energię, poczucie mocy i ogólnie dobre samopoczucie. Jednak nie na wszystkich kokaina działa równie pozytywnie, gdyż niektóre osoby odczuwają po jej przyjęciu niepokój, poirytowanie, myśli paranoiczne.1,2

 Jak rozpoznać po kimś, że zażył kokainę?

Symptomy sygnalizujące odurzenie to bardzo zwężone źrenice i typowe zachowanie po narkotykach: hiperaktywność, gadatliwość, wysoki stopień energii.2

Z czasem, kiedy zwiększa się tolerancja na narkotyk, nałogowiec potrzebuje wyższych i częstszych dawek, a pozytywne efekty zostają stopniowo wypierane przez negatywne.

Kokaina – skutki uboczne uzależnienia

Przyjęcie dawki kokainy wywołuje u osoby uzależnionej pożądane reakcje. Optymistyczne nastawienie do świata, swoboda w kontaktach międzyludzkich, energia, podekscytowanie, poczucie kontroli nad życiem, pewność siebie – to typowe powody, dla których ludzie sięgają po kokainę. Jednak działanie kokainy wiąże się z całym szeregiem działań niepożądanych, tym bardziej, jeśli w grę wchodzi nałóg.

Poniższe sygnały powinny wzbudzić niepokój u bliskich uzależnionego:

- utrata apetytu i spadek masy ciała,

- niestabilność emocjonalna, śmiech, który czasami jest nieadekwatny do sytuacji,

- zwiększona tolerancja na ból,

- paranoja, symptomy przypominające manię,

- niepokój, nieumiejętność wyciszenia się

- dziwne, nietypowe dla danej osoby zachowania, czasami związane z przemocą.1

Lista jest o wiele dłuższa, a częstotliwość występowania podobnych objawów jest uzależniona od danego przypadku.

Zdrowotne konsekwencje brania kokainy

Skutki uboczne przyjmowania kokainy dotyczą także stanu zdrowia, który pod wpływem działania narkotyku stopniowo się pogarsza. Nałóg ma bardzo negatywny wpływ na naczynia krwionośne i serce, gdyż przyspiesza jego pracę i podnosi ciśnienie krwi, a to w konsekwencji może doprowadzić do ataku serca nawet u młodych osób, które nie są chore. Ponadto, kokaina jest potencjalnym czynnikiem arytmii serca.

Kolejnym organem, odczuwającym efekty brania kokainy, jest mózg. Środek ten zwęża naczynia krwionośne w mózgu i jest w stanie doprowadzić do udaru.

U kokainistów może dojść do poważnych problemów z układem oddechowym. Wciąganie kokainy uszkadza nos i zatoki, a jeśli przyjmowanie narkotyku w taki sposób jest długotrwałe, istnieje ryzyko perforacji nosa (powstanie otworu w przegrodzie nosa). Natomiast palenie „cracku” podrażnia płuca i jest w stanie spowodować ich trwałe uszkodzenie.

Kolejne konsekwencje dotyczą układu pokarmowego, nerek, a nawet funkcji seksualnych, bo choć kokaina ma opinię afrodyzjaku, wpływa negatywnie zarówno na męską, jak i kobiecą potencję. 2

Co robić w przypadku podejrzenia osoby bliskiej o przyjmowanie kokainy?

Uzależnieni z reguły nie przyznają się do problemu, dlatego czasami konieczna jest inwigilacja, która w tym przypadku ma usprawiedliwienie. W naszej ofercie mamy dwa testy, wykrywające kokainę: Multi TEST oraz TEST Narkotykowy ze śliny.

 

Piśmiennictwo:

Cocaine Abuse Side Effects, Addiction Signs & Symptoms, Delta Medical Center, dostęp: 25.08.2016

Cocaine Use and Its Effects, WebMD, 16.01.2016

 

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2016
pixel