Klimakterium i ciąża - czy można zajść w ciążę w okresie menopauzy?

2016-12-10

 

Wiele kobiet zastanawia się, czy w czasie przekwitania mogą zajść w ciążę. Odpowiedź jest jednoznaczna: nie. Menopauza wiąże się z wygaśnięciem funkcji jajników i ustaniem płodności. W klimakterium nie dojdzie do zapłodnienia – taka opcja nie istnieje, ale już w okresie przedmenopauzalnym – jak najbardziej. Problem polega na tym, że paniom zdarza się mylić przekwitanie z okresem, który je poprzedza.

Menopauza, okres przedmenopauzalny a ciąża

Zdarza się, że u pań, które potencjalnie mogą już przekwitać, krwawienie miesięczne nie występuje przez dwa, a nawet trzy miesiące. Wówczas pojawia się przypuszczenie, że to właśnie „ten czas” i kobiety postanawiają odstawić pigułki antykoncepcyjne. Paradoksalnie wtedy najczęściej dochodzi do nieplanowanych poczęć. I choć nowe życie to zawsze powód do radości, ginekolodzy przestrzegają przed nieroztropnymi decyzjami. Brzemienne pacjentki w okresie przedmenopauzalnym narażone są, niestety, na poważne komplikacje.

W ostatnich latach wiedza na temat, czym dokładnie jest klimakterium, staje się coraz powszechniejsza. Mimo to wciąż dochodzi do licznych nieporozumień, które wynikają z rozdźwięku między znaczeniem potocznym terminu a stricte medycznym. Specjaliści definiują menopauzę jako ostateczne ustanie miesiączkowania. Można o nim mówić, jeśli po ostatnim krwawieniu kolejne nie pojawia się przez 12 miesięcy – wówczas klimakterium potwierdza lekarz1. To sygnał, że już nie zajdziesz w ciążę.

Menstruacja zanika w rezultacie wygaszania pęcherzykowej aktywności jajników. Moment ten oznacza także wiele innych zmian w organizmie kobiety, w tym spadku poziomu estrogenów we krwi. Ustaje zatem płodność, a pojawiają się pewne dolegliwości.

Czy to na pewno menopauza?

Zwykle zaczynasz podejrzewać, że weszłaś w okres klimakterium, gdy dokuczają Ci wahania nastroju, suchość pochwy, czujesz przykre uderzenia gorąca i wyraźny spadek libido. Do listy objawów dołączają bóle głowy, kłopoty ze snem i tzw. „zimne poty”. Z reguły menopauza dotyka pań w wieku 51 lat, choć odstępstwa także się zdarzają2.

Wydaje się, że to dość jednoznaczne dolegliwości, ale okazuje się, że na niektóre z nich cierpieć można wcześniej – między 40. a 50. rokiem życia, czyli właśnie w okresie przedmenopauzalnym3. Jeśli Twój wiek mieści się w tym przedziale, a miesiączki zaczynają tracić dotychczasową regularność – zachowaj ostrożność. Nawet jeżeli przez kilkanaście tygodni nie obserwujesz krwawień, lepiej nie rezygnuj z antykoncepcji bez konsultacji z lekarzem. To czas, kiedy dochodzi do największej liczby przypadkowych zapłodnień. Późną ciążę łatwo pomylić też z wczesną menopauzą.

Objawy menopauzy? Wykonaj test!

Jeśli myślisz, że przeszłaś już menopauzę i rozważasz rezygnację z antykoncepcji – warto potwierdzić ten fakt. Jak możesz nabrać pewności? Sposób jest prosty: wykonaj domowy test na menopauzę – Menopauza TEST, który bada stężenie hormonu FSH. To hormon folikulotropowy, którego poziom w klimakterium podnosi się. Test płytkowy Menopauza TEST pozwala wykryć go w moczu, gdy jego stężenie wynosi 25 mIU/ml lub więcej. (Normy FSH w okresie przekwitania: 21,7-153 mIU/ml.)4

Wynik testów hormonalnych to bezcenna informacja, na podstawie której możesz podjąć świadomą decyzję, czy rezygnować z zabezpieczeń podczas zbliżeń intymnych. Wiedza pozwoli Ci uniknąć zagrożeń, które wiążą się z późną ciążą. Badania wykazują, że z wiekiem kobiety istotnie rośnie ryzyko urodzenia dziecka z zespołem Downa, podobnie jak niebezpieczeństwo poronienia, porodu przedwczesnego czy stanów przedrzucawkowych. Ze względu na duże prawdopodobieństwo powikłań, specjaliści zalecają ciężarnym pacjentkom po 40. roku życia poród przez cesarskie cięcie5.

Przyszłe matki w wieku przedmenopauzalnym znacznie gorzej znoszą też trudy ciąży. Częściej zmagają się m.in. z nadciśnieniem, cukrzycą ciążową i problemami z sercem. Dlatego nie polegaj wyłącznie na swoim przeczuciu, które podpowiada, że już „na pewno” nie zajdziesz w ciążę, bo bywa zdradliwe. Zawsze warto zasięgnąć porady specjalisty. Pamiętaj, że masz do dyspozycji domowy test na menopauzę – praktyczny i łatwy w użyciu.

 

1. Medycyna Praktyczna, http://psychiatria.mp.pl/choroby/77245,depresja-okolomenopauzalna, dostęp: 25.08.2016

2. Medycyna Praktyczna, http://zapytajlekarza.mp.pl/lista/show.html?id=94510, dostęp: 25.08.2016

3. Jw.

4. Gonadotropiny i hormony płciowe, Waldemar Janiec, Joanna Folwarczna, Ilona Kaczmarczyk-Sedlak w: Janiec Waldemar (red.), Kompendium farmakologii Wydanie II, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006 , s. 354-370

5. Adam Mickiewicz University Repository, https://repozytorium.amu.edu.pl/bitstream/10593/4402/1/21_Malgorzata_Sawicka_Socjomedyczne_aspekty_spoznionego_macierzynstwa_245-257.pdf, dostęp: 25.08.2016

 

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2016
pixel