Kleszcz! Ratunku! I co dalej???

2021-03-30
Kleszcz! Ratunku! I co dalej???

Kleszcze żyją w lasach i na łąkach i żywią się krwią swojego żywiciela. Mogą przenosić choroby zarówno na zwierzęta jak i ludzi, z których najbardziej groźne borelioza i zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. W obliczu takiego ryzyka konieczne jest szybkie usunięcie kleszcza. Ale uwaga, sposób wyciągania kleszcza jest bardzo istotny! 

Zostałeś ugryziony przez kleszcza.  Nie panikuj,  borelioza nie jest przenoszona automatycznie, roztocze musiało być zakażone bakterią Borrelia burgdorferi. Ale nadal ważne jest, aby usunąć go jak najszybciej, jeśli to możliwe, w ciągu 12 do 36 godzin od ukąszenia, aby uniknąć ryzyka przeniesienia choroby.  Zachowaj ostrożność, aby postępować ze spokojem i delikatnością, tak aby zminimalizować ryzyko wymiotów kleszcza, wywołujących chorobę.

 

 

 

Co to jest kleszcz?

W ujęciu biologicznym, kleszcze są sklasyfikowane jako pajęczaki. Podobnie jak pająki, dorosły kleszcz również ma osiem odnóży. Kleszcze należą do tej samej grupy co roztocza. Jest to wysoko wyspecjalizowane stworzenie, posiadające ciało i wyjątkowo dobrze adoptujące się do swojego otoczenia. Jako pasożyt, by przeżyć, kleszcz polega na innych, i podobnie jak komar żywi się krwią. Są szeroko rozpowszechnione w całej Polsce, żyją na zalesionych i wilgotnych obszarach, łąkach, lasach, wysokiej trawie, parkach itp.

Jak usunąć kleszcza z człowieka?

W przypadku ukąszenia kleszcza należy zatem szybko usunąć, ponieważ ryzyko przeniesienia choroby z czasem wzrasta.

Postępuj wg następujących kroków:  

KROK PIERWSZY 

Złap całego kleszcza jak najbliżej skóry.

KROK DRUGI 

Obracaj nim delikatnie w kierunku przeciwnym do wskazówek zegarka, tak aby go nie rozerwać. Obracaj kleszcza powoli, jeśli wyrwiesz go nagle, głowa może utknąć w skórze, co grozi infekcją . Gwałtowne ruchy mogą również kleszcza uaktywnić, który będzie wydzielał ślinę, a ta substancja umożliwia przenoszenie czynników chorobotwórczych (wirusy, bakterie ...)

KROK TRZECI

Po całkowitym usunięciu kleszcza zdezynfekuj ugryziony obszar. Pamiętaj również o zdezynfekowaniu narzędzia do usuwania kleszcza

 

 

Pamiętaj

·         Nie dotykaj kleszcza gołymi rękami ani nie zgniataj go paznokciem lub palcami;

·         Nie nakładaj żadnych produktów na kleszcza (alkohol, wazelina, benzyna itp.).

 

Co zrobić po usunięciu kleszcza?

Jeśli nie uda ci się usunąć całego owada, „ skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Nawet jeśli udało ci się pozbyć owada, musisz obserwować ugryziony obszar  przez kilka tygodni”. Przyjrzyj się uważnie, aby zobaczyć, czy pojawia się czerwona aureola, która rośnie, tzw. Rumień wędrujący-oznaka zakażenia boreliozą ” . W około 50% przypadków nie ma jednak objawów skórnych. Zaalarmować cię mogą wtedy objawy grypopodobne (zmęczenie, osłabienie, gorączka itp.). W takim przypadku skontaktuj się jak najszybciej ze swoim lekarzem.

Oprócz boreliozy lub zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych  mogą pojawić się inne powikłania: neurologiczne, sercowo-naczyniowe, reumatologiczne itp.). 

Ważne

Kleszcz po usunięciu może nadal gryźć.  Dlatego używaj rękawiczek, a zabitego wrzuć do kosza na śmieci.

Polecane

Oszczędzasz7,00 zł
Pierwsza Pomoc przy ukąszeniu kleszcza

Pierwsza Pomoc przy ukąszeniu kleszcza

10,99 zł3,99 zł
pixel