Jakie są najczęstsze objawy ciąży?

2018-01-09
Jakie są najczęstsze objawy ciąży?
Bardzo często pierwsze oznaki ciąży mylone są z grypą lub przeziębieniem, ponieważ objawiają się jako zmęczenie, mdłości i ogólne złe samopoczucie. Alarmującą i zdawać by się mogło najbardziej oczywistą oznaką ciąży jest brak miesiączki. Z drugiej strony zanik okresu nie zawsze jest wynikiem zapłodnienia, ponieważ może to być efekt różnego rodzaju zaburzeń hormonalnych.
Wczesne objawy ciąży

Jakie są więc wczesne objawy ciąży, które przyszła mama może zauważyć u siebie już w pierwszych tygodniach po zapłodnieniu?

Najczęściej są to:

  • zmęczenie
  • ospałość
  • wrażliwość na zapachy
  • nudności
  • wymioty

W pierwszym trymestrze ciąży kobiety mogą również zauważyć u siebie znaczne pogorszenie samopoczucia i wahania nastrojów. Płaczliwość przyszłych mam jest znanym faktem, do tego dochodzi nerwowość, którą trzeba im wybaczyć. Jakby nie było, ciąża i macierzyństwo to olbrzymie wyzwanie dla kobiecego organizmu.

W ciągu tych pierwszych trzech miesięcy, obok mdłości i wymiotów, osłabiona jest również perystaltyka jelit, mogąca powodować zaparcia. To wszystko na pewno nie poprawia nastroju młodym mamom. Z miesiączką także różnie bywa, ponieważ niektóre kobiety mogą mieć na początku ciąży plamienia, brane omyłkowo za okres.

Piersi przyszłej mamy stają się pełniejsze i bardziej wrażliwe na dotyk, który może być wręcz bolesny. Ciemnieją również brodawki. Zatem jeśli te okolice stają się bardzo delikatne i zmieniają swój wygląd, może to być sygnałem o ciąży. Początkowo przyszłe mamy z powodu tych wszystkich niedogodności mogą paradoksalnie tracić na wadze, jednak odbiją sobie to z nawiązką w następnych miesiącach.

Starożytne strumieniowe testy ciążowe

Kobiety już od starożytnych czasów miały zaskakująco skuteczne sposoby na potwierdzenie swoich podejrzeń. I nie chodzi tutaj wcale o kobiecą intuicję, która swoją drogą bywa naprawdę niezawodna.

Panie już dawno temu wymyśliły naukową metodę badawczą, którą można nazwać starożytnym testem ciążowym. Na pierwsze wzmianki o tego typu praktykach diagnostycznych można natknąć się w egipskich papirusach.

Kobiety podejrzewające u siebie ciążę skrapiały swoim moczem ziarna pszenicy lub jęczmienia i jeśli w efekcie tego zabiegu ziarna zakiełkowały, wynik testu okazywał się pozytywny. Współczesna nauka zbadała ten sposób i o dziwo okazało się, że skuteczność tej metody wynosi aż 70 procent.

Dzisiaj do potwierdzenia ciąży również wykorzystuje się analizę moczu, tylko że w nieco inny sposób. Mamy bowiem do dyspozycji super czuły test ciążowy, którego skuteczność wynosi 99,9 procent i pozwala błyskawicznie, w zaledwie w kilka minut potwierdzić czy jesteśmy w ciąży.

Zadziwiające w tym wszystkim jest jednak to, że bardzo często kobiety same świetnie orientują się o zmianie swojego stanu. Ciąża rządzi się swoimi prawami, a „mały lokator” już od pierwszych dni daje znać swojej mamie, że już jest i żeby zaczęła się do niego przyzwyczajać!

Współczesny test ciążowy

Współczesne testy ciążowe mogą potwierdzić ciążę już w pierwszych tygodniach po zapłodnieniu. Jak to możliwe? Od momentu zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej w macicy, w organizmie zaczyna wytwarzać się hormon ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej (hCG). Jego stężenie systematycznie wzrasta do około 3 miesiąca ciąży, by następnie spadać aż do czasu porodu.

To właśnie ten hormon, obecny we krwi i w moczu przyszłej mamy, umożliwia wykrycie ciąży już na jej początkowym etapie za pomocą popularnych testów ciążowych, takich jak np. Pink TEST. W ten sposób najłatwiej można zweryfikować wszystkie objawy ciąży i ostatecznie ją potwierdzić lub wykluczyć. Co więcej, żeby to zrobić, nie musimy nawet wychodzić z domu.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2018
pixel