Jaki termometr wybrać do domowej apteczki?

2016-12-11

 

Dawne metody mierzenia temperatury ciała za pomocą przyłożenia ręki do czoła odeszły już do lamusa, choć wielu osobom zapewne udaje się zdiagnozować tym sposobem stan podgorączkowy lub ewidentną gorączkę. Współczesne metody i dostępne narzędzia pozwalają na precyzyjne określanie temperatury. Ryzyko błędu pomiarowego jest niewielkie. Przyrządów i rodzajów termometrów mamy na rynku dużo. Na jaki się zdecydować, kompletując domową apteczkę?

Termometry - bogata oferta rynkowa

Współczesne unowocześnia dotknęły i tę dziedzinę, dlatego nie musisz w obecnych czasach sięgać po termometr rtęciowy, który wprawdzie spełni swoją funkcję, lecz niezmiennie niesie ryzyko pęknięcia i rozlania rtęci, co może mieć bardzo poważne konsekwencje zdrowotne. Dlatego warto uważnie przyjrzeć się ofercie rynkowej i wybrać coś odpowiedniego dla siebie i swojej rodziny. Proponowane aktualne modele zazwyczaj są wodoodporne, nietłukące, szybko dokonują pomiaru.

Jaki termometr kupić? Który jest najlepszy?

Najprostszym i najczęściej kupowanym aktualnie modelem jest termometr elektroniczny. Jego popularność wynika zarówno z niewysokiej ceny produktu, jak i z możliwości zbierania dokładnych pomiarów w różnych miejscach na ciele. Spotkasz się z termometrem, który trzeba będzie włożyć pod pachę, do odbytu, do ust, ale także z termometrem przykładanym do czoła i wsuwanym do ucha. Decydująca o wyborze jest w takim przypadku wygoda i zapewne wspomniany koszt zakupu tego elektronicznego narzędzia. Bardzo nowoczesnym rodzajem elektronicznego termometru jest jego bezdotykowa odmiana. W tym urządzeniu wykorzystuje się podczerwień przy pomiarze, co pozwala na weryfikowanie wysokości temperatury z odległości kilku czy nawet kilkunastu centymetrów. Taki składnik domowej apteczki będzie idealny w sytuacji mierzenia temperatury maluchowi. Możesz sprawdzić, czy Twoje dziecko ma gorączkę, nie absorbując przy tym jego uwagi, co byłoby niemożliwe przy wykorzystaniu tradycyjnego elektronicznego termometru. Termometr bardzo dokładny, ale niestety równie drogi1. Godnym polecenia reprezentantem tej grupy przyrządów pomiarowych jest Termometr Professional.

Jeśli nie elektroniczny, to jaki?

Są wśród nas tradycjonaliści, którym trudno rozstać się z tradycyjnym, szklanym termometrem. Jeśli jesteś w tej grupie, to zapewne wiesz, że jego rtęciowe wypełnienie zastępuje się obecnie innym wkładem, głównie alkoholem. Taki termometr bardzo mało kosztuje, jednak musisz liczyć się z tym, że czas oczekiwania na informację o wysokości temperatury wynosi, co najmniej 5 minut. Jeśli jesteś mamą, to zapewne z wiadomych powodów po takowy termometr nie sięgniesz2.

Temperatura ciała - ile człowiek jest w stanie wytrzymać?

Normalna ciepłota ciała człowieka wynosi 36,6 stopni i wszelkie odchylenia od tej normy, powtarzające się lub utrzymujące przez długi czas są odczytywane, jako anomalie i niepokojące sygnały zdrowotne. W jakiej temperaturze człowiek jest w stanie przetrwać? Pominąwszy skrajne przypadki, w których w cudowny sposób udało się komuś przeżyć w skrajnych okolicznościach, to przyjmuje się, iż dolną granicę stanowi temperatura ciała 20 stopni, poniżej której przestaje funkcjonować krwiobieg, a górną 42, gdzie organizm się odwadnia a narządy przestają działać. Nie bagatelizuj wszelkich odchyleń w tym zakresie3!

 

Bibliografia:

1. A. Andruszkiewicz, M. Biercewicz, M. Felsmann, Międzynarodowa Klasyfikacja Praktyki Pielęgniarskiej - ICNP w praktyce pielęgniarskiej, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.

2. Tamże.

3. J. Kapusta, Domowa apteczka, Wydawnictwo Buchmann, Warszawa 2012.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2016

Polecane

pixel