Jaki ciśnieniomierz kupić do domu?

2017-09-08
Jaki ciśnieniomierz kupić do domu?

Wybór ciśnieniomierza do domowego użytku może być trudny, ponieważ oferta dostępnych aparatów jest naprawdę duża. Na dodatek, różnią się one między sobą sposobem pomiaru, jego wiarygodnością, dodatkowymi funkcjami, a także ceną. Jak wybrać najlepszy i czy faktycznie jest on potrzebny?

O tym, czy w ogóle warto mieć aparat do pomiaru ciśnienia w domu, nie ma nawet co dyskutować. Nadciśnienie tętnicze należy do najczęstszych chorób cywilizacyjnych i rocznie z jego powodu umiera prawie 6 tysięcy Polaków. Według danych statystycznych co trzeci dorosły Polak cierpi na nadciśnienie, jednak tylko 15 procent leczonych osób mierzy ciśnienie regularnie i we właściwy sposób.

Kontrola ciśnienia tętniczego jest ważna także w profilaktyce zdrowotnej. Wcześnie wykryte nadciśnienie można z powodzeniem leczyć i nie stanowi ono zagrożenia dla życia.

Prawidłowe odczyty ciśnienia dla dorosłej osoby wynoszą:

• ciśnienie skurczowe około 120-130 mmHg,

• ciśnienie rozkurczowe około 80-89 mmHg.

Natomiast powtarzające się pomiary wskazujące wyższe wartości świadczą o nadciśnieniu.

Rodzaje ciśnieniomierzy

Na rynku dostępne są ciśnieniomierze automatyczne oraz mechaniczne, nazywane również zegarowymi. Te pierwsze pozwalają na samodzielny pomiar ciśnienia. Jednak tradycyjne ciśnieniomierze manualne ze stetoskopem wymagają pomocy drugiej osoby. Dlatego też nie są one zalecane do domowego użytku, pomimo tego, że uważane są za najbardziej wiarygodne.

Dodatkowo ciśnieniomierz zegarowy wymaga dużej wprawy w odczytaniu wyników, które polega na odpowiednim wychwyceniu tonu tętna słyszalnego w słuchawkach stetoskopu i zaobserwowaniu parametrów wskazań zegara, co czasami bywa trudne dla osób nieposiadających wystarczającej wprawy i praktyki.

Natomiast kontrola za pomocą automatycznych urządzeń jest o wiele prostsza i każda osoba, jest w stanie zmierzyć sobie ciśnienie bez niczyjej pomocy. Elektronicznymi aparatami do pomiaru ciśnienia są:

• ciśnieniomierz nadgarstkowy,

• ciśnieniomierz naramienny.

Charakterystyka ciśnieniomierzy automatycznych

Aparaty automatyczne mierzą ciśnienie tętnicze metodą oscylometryczną, gdzie urządzenie mierzy uderzenia fali krwi o ścianki naczyń krwionośnych w trakcje jej przepływu. Wszystkie dane wyświetlane są na czytelnych ekranach LCD.

Porównując oba rodzaje ciśnieniomierzy automatycznych pod względem wiarygodność, to o wiele dokładniejsze wyniki dają aparaty naramienne, składające się z aparatu oraz specjalnego mankietu, czyli rękawa zakładanego na ramię i podłączonego do urządzenia za pomocą wężyka, przez który w trakcie badania wpompowane zostaje powietrze.

Ciśnieniomierze nadgarstkowe badające ciśnienie na tętnicy promieniowej są nieco wygodniejsze w użyciu, jednak ich wyniki są mniej precyzyjne. Dlatego nie zaleca się ich stosowania osobom ze stwierdzonym nadciśnieniem czy zmianami miażdżycowymi. Aparaty nadgarstkowe doskonale sprawdzą się natomiast u osób zdrowych i młodych, a także w przypadku ludzi otyłych niemogących założyć rękawa naramiennego.

Ceny i funkcje urządzeń

Koszt zakupu aparatów automatycznych waha się z reguły od około 50 zł do nawet 700 zł. Zależny jest on przede wszystkim od posiadanych funkcji dodatkowych, którymi mogą być:

• wykrycie arytmii serca,

• wskaźnik prawidłowo założonego mankietu,

• zakres pamięć pozwalającej zapisać wyniki określonej liczby pomiarów (od 20 do 100),

• pamięć pozwalająca zapisać wyniki dwóch oddzielnych użytkowników,

• zasilanie za pomocą kabla sieciowego,

• wymienny mankiet,

• funkcja głośnego odczytu pomiaru.

Jeśli przeanalizujemy cechy poszczególnych ciśnieniomierzy, to jeśli chcemy kupić Ciśnieniomierz Rodzinny, który będzie służył wszystkim domownikom, najlepiej jest zainwestować w automatyczny aparat naramienny. Takie urządzenie pozwoli każdemu, zarówno babci, jak i wnukowi na wygodny i precyzyjny pomiar ciśnienia tętniczego.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2017
pixel