Jaka pozycja seksualna najbardziej sprzyja zajściu w ciążę?

2016-12-25

 

Wbrew utartym przekonaniom zajście w ciążę nie zawsze jest łatwe. Niekiedy może okazać się wręcz karkołomną czynnością, nakierowaną głównie na prokreacyjny cel, a tym samym przyćmiewającą odczuwanie fizycznej przyjemności z bliskości fizycznej partnerów.  Jak zatem pogodzić obie te sfery? Czy są pozycje seksualne, które skutecznie wzmacniają szanse na zapłodnienie?

Z zajściem w ciążę wcale nie tak łatwo

Zajście w ciążę - niby prosta rzecz, a czasem okazuje się, że regularne współżycie do ciąży nie prowadzi. I mimo że nie stwierdzono u Ciebie żadnej dolegliwości czy choroby i nie zaobserwowano czynników hamujących Twoją płodność, to robione stale testy ciążowe nie wskazują na wynik dodatni. Jeśli przyczyną, którą wykluczasz jest także prowadzenie szkodliwego stylu życia, kumulowanie stresu, to... pomyśl o fizjologicznym wsparciu Twojego pożycia. Co się pod takim twierdzeniem kryje? Niewskazane są zbyt częste stosunki seksualne. W okresie okołoowulacyjnym powinnaś współżyć jedynie, co 2-3 dni. Komórka jajowa jest w stanie przeżyć od 12 do 24 godzin, a plemnik do 72 godzin. Nadmierna częstotliwość współżycia przyczynia się do osłabienia, jakości plemników, które na ostatniej prostej do komórki jajowej przyjmują postać słabych, niedojrzałych form. Warto, więc posłużyć się Owulacyjnym LH Testem, który pomoże wyznaczyć dni płodne u kobiety. Zwróć również uwagę na sposób, w jaki odbywasz stosunki płciowe. Są, bowiem takie, które szansę na zajście w ciążę zwielokrotniają1.

Jaka pozycja do zajścia w ciążę?

Choć oficjalne źródła nie wskazują na konkretne pozycje sprzyjające zajściu w ciążę, lekarze doradzają przyjmowanie określonego położenia, które taką szansę powiększają. Aby doszło do zapłodnienia, wskazana jest głęboka penetracja, którą można sobie zapewnić poprzez odpowiednie ułożenie ciał. Im bardziej penis wniknie w pochwę, tym krótszą drogę mają do przebycia plemniki, co zwiększa ich żywotność i ruchliwość. Niekiedy doradza się również podnoszenie do góry nóg po stosunku, aby umożliwić jak najdłuższe przebywanie spermy w okolicach szyjki macicy2.

Pozycje sprzyjające zapłodnieniu

Pozycją sprawiającą przyjemność, a zarazem sprzyjającą zajściu w ciążę jest... wbrew lekceważącym powszechnym opiniom, pozycja klasyczna. W tym ułożeniu kobieta leży na plecach z rozchylonymi udami, mężczyzna na niej, wsparty na swoich rękach. Taka pozycja, w której kobieta szeroko rozchyla uda, umożliwia partnerowi głęboką penetrację. Możną ją dodatkowo wzmocnić, podnosząc pośladki  kobiety do góry. Inna propozycja dla par pragnących zajść w ciążę, to uprawianie seksu w pozycji od tyłu. Kobieta w takim ustawieniu opiera się na kolanach i łokciach, mężczyzna penetruje ją od tyłu, przyciskając mocno pośladki. Pomoże maksymalne wypięcie pupy przez kobietę i zwężenie nóg, co ułatwi głęboką penetrację. Kolejne ułożenie, które wspomoże zapłodnienie, to przyjęcie pozycji mostka. Przedstawia się ona nieco podobnie do ustawienia klasycznego, z tą różnicą, że kobieta w trakcie penetracji unosi pośladki ku górze i w takim uniesieniu trwa, w czasie, gdy mężczyzna klęcząc wnika w pochwę partnerki. Takie ułożenie z jednej strony wpływa na skuteczność prokreacyjną, z drugiej zapewnia satysfakcjonujące doznania obojgu.  Zadowalające efekty obserwuje się także przy wyborze przez partnerów pozycji bogini Indrani (partnerka leżąca na plecach z podkulonymi nogami, partner klęczący i penetrujący od przodu), taczki, nosorożca (kobieta leżąca na wznak na plecach, mężczyzna na niej, ich ciała tworzą kąt prosty)3.

 

Bibliografia:

1. http://ciaza.mp.pl/lista/67430,jak-szybko-zajsc-w-ciaze, dostęp: 25.08.2016.

2. W. Sears, M. Sears, L. Holt, BJ Snell , Księga ciąży, Wydawnictwo Mamania, Warszawa 2014.

3. Tamże.  


Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2016
pixel