Jak zbadać poziom alkoholu we krwi?

2018-11-21
Jak zbadać poziom alkoholu we krwi?

Ile razy zdarza się, że następnego dnia po wypiciu alkoholu nie wiadomo, czy można już usiąść za kierownicą?

Tym bardziej, że większość zatrzymywanych pijanych kierowców ma w wydychanym powietrzu od 0.2 do 0.5 promila alkoholu - w tym stanie nie czujemy jeszcze wyraźnie upojenia alkoholowego, ale już wtedy następuje obniżenie czasu reakcji.

Jak zbadać poziom alkoholu we krwi?

Taką możliwość daje AlcoTEST, dlatego warto go mieć zawsze przy sobie. Wystarczy poświęcić 5 minut, aby mieć pewność, czy można już ruszyć w drogę. Aby wynik był jak najdokładniejszy, pomiar należy rozpocząć najwcześniej po 20 minutach od ostatniego spożycia alkoholu. W tym czasie nie należy jeść, pić, palić, żuć gumy czy też przepłukiwać jamy ustnej środkami do higieny jamy ustnej.

Jaki jest dopuszczalny limit alkoholu we krwi? 

Dopuszczalna ilość alkoholu we krwi jest ograniczona w Polsce przez dwa limity. Właśnie dlatego wielu kierowców siada za kierownicę pojazdu, w przekonaniu, że ma do tego prawo. Wypicie jednej lampki wina lub jednego piwa do obiadu może powodować u kierowcy przekroczenie dopuszczalnego poziomu alkoholu we krwi. Przekroczenie limitu kończy się zazwyczaj przykrymi konsekwencjami dla kierowcy, w tym orzeczeniem zakazu prowadzenia pojazdów. Wyjątkowo niebezpieczne są drinki alkoholowe, które dzięki zawartości owoców i cukru potrafią oszukać człowieka i jego percepcję, dając mu poczucie bycia trzeźwym. 
Zgodnie z polskim prawem, będąc pod wpływem alkoholu, zabronione jest prowadzenie pojazdu, prowadzenie kolumny pieszych czy też jazda wierzchem.

Stan nietrzeźwości 

Ze stanem nietrzeźwości mamy do czynienia, gdy w wydychanym powietrzu zawartość alkoholu przekracza 0.5 promila.
Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem. 

Stan po spożyciu alkoholu

Ze stanem po spożyciu alkoholu mamy do czynienia w chwili, gdy stężenie alkoholu we krwi wynosi od 0.2 do 0.5 promila.
W tym wypadku górna granica nie jest przekroczona i prowadzenie pojazdu w tym stanie jest wykroczeniem. Sąd orzeka karę grzywny i może orzec zakaz prowadzenia pojazdów.
Pokaż więcej wpisów z Listopad 2018
pixel