Jak zbadać cholesterol w domu?
2018-12-03
Cholesterol to związek organiczny, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Część cholesterolu jest produkowana przez organizm - w wątrobie, skąd wraz z krwią dociera do wszystkich komórek ciała. Druga część jest dostarczana wraz z pożywieniem. Jego naturalnym źródłem w diecie są produkty pochodzenia zwierzęcego. Nadmiar cholesterolu jest szkodliwy i może prowadzić do groźnych powikłań. Sprawdź jak zbadać cholesterol w kilka minut w domu i jak zadbać o jego prawidłowy poziom.
Jakie funkcje pełni cholesterol?
- Buduje błony komórkowe
- Chroni włókna nerwowe przed uszkodzeniem
- Bierze udział w wytwarzaniu i przyswajaniu witaminy D
- Ułatwia proces trawienia tłuszczów, jest składnikiem żółci
Cholesterol całkowity
Na cholesterol całkowity składa się cholesterol dostarczany do organizmu przez spożywane pokarmy, oraz ten produkowany w wątrobie i ścianach jelit.Cholesterol całkowity dzieli się na dwie frakcje:
cholesterol LDL
Cholesterol LDL tworzy się w skutek przemian zachodzących w wątrobie. Jest nazywany zwyczajowo złym cholesterolem, którego frakcję wyróżnia się z całkowitego cholesterolu znajdującego się w surowicy. Jego transport w ludzkim organizmie odbywa się za pomocą białek połączonych z tłuszczami - lipoprotein. Cholesterol wykorzystywany jest nie tylko do budowy błon komórkowych, ale również kwasów tłuszczowych. Jego wysoki poziom we krwi zwiększa ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej serca, zawału oraz udaru mózgu. Ocena stanu cholesterolu LDL u pacjenta pozwala na ocenę ryzyka wystąpienia u pacjenta miażdżycy i choroby układu sercowo - naczyniowego.cholesterol HDL
Jest to dobry cholesterol, wyodrębniony z cholesterolu całkowitego. HDL to frakcja cholesterolu, która odpowiedzialna jest za usuwanie złego cholesterolu ze ścian naczyń oraz innych frakcji lipidowych. Dlatego dobry cholesterol HDL to jeden z najważniejszych czynników w walce z miażdżycą. Jego wysokie stężenie ma właściwości ochronne w chorobach układu krążenia. Cholesterol HDL odpowiedzialny jest również za przechowywanie białek, które są potrzebne aby do tkanek cholesterolu mogły dostawać się triglicerydy i fosfolipidy.Jaka jest norma cholesterolu?
Poziom cholesterolu powinien być sprawdzany minimum dwa razy w roku. Jeżeli znajdujemy się w grupie ryzyka, badanie to powinno być powtarzane częściej, tym bardziej, że dzięki Testom od Domowego Laboratorium możemy przeprowadzić je w kilka minut, w domu. Norma cholesterolu całkowitego wynosi poniżej 200 mg/dl. Poziom podwyższony to 250 mg/dl a o poziomie znacznie podwyższony możemy mówić, gdy wartość przekroczy 250 mg/dl.Jak obniżyć cholesterol?
Największy wpływ na poziom cholesterolu we krwi ma codzienna dieta. Jest ona podstawą w leczeniu podwyższonego poziomu cholesterolu.Przede wszystkim należy unikać tłustych produktów pochodzenia zwierzęcego np. mięsa, masła, tłustego mleka. Zamiast nich należy spożywać chude ryby, warzywa, oleje roślinne, produkty zbożowe.
- Aktywność fizyczna znacznie zmniejsza stężenie złego cholesterolu LDL i zwiększa ilość dobrego.
- Ćwicz codziennie lub 3-4 razy w tygodniu co najmniej 30 minut
- Dostosuj wysiłek do wieku i zdrowia.
- Jeżeli ukończyłeś 60 lat, podejmuj umiarkowany wysiłek, np. spacer, jazdę na rowerze, pływanie.
- Konsultuj program ćwiczeń z lekarzem
Pokaż więcej wpisów z
Grudzień 2018