Jak zapobiegać przerostowi prostaty

2018-07-04
Jak zapobiegać przerostowi prostaty
Powiększenie gruczołu krokowego, tj. prostaty dotyczy panów w wieku dojrzałym. Co drugi pięćdziesięciolatek ma problemy z oddawaniem moczu. Nie do końca znane są przyczyny tej powszechnej dolegliwości, ale wiąże się ona ze zmianami hormonalnymi, jakie następują podczas starzenia się organizmu mężczyzny. W obecnych czasach każdy pan może wykonać test na prostatę i szybko sprawdzić czy występujące objawy dotyczą tej choroby.





Przerost prostaty – jak się objawia

Łagodny rozrost prostaty, czyli gruczolak stercza przebiega powoli. Przyczynia się do tego:

• Zmniejszona produkcja testosteronu
• Starzenie się organizmu
• Wzrost poziomu androgenów
• Mała aktywność fizyczna
• Palenie papierosów i picie alkoholu
• Dieta uboga w warzywa i owoce, zaś bogata w przetworzone produkty i tłuszcze pochodzenia zwierzęcego.

Z upływem czasu komórki tego gruczołu się mnożą, powiększając go i powodując ucisk na cewkę moczową. Coraz mniejszy przepływ przez cewkę przyczynia się do nadwrażliwości pęcherza moczowego, zwiększenia jego parcia nawet przy niewielkiej ilości moczu. Stąd częste uczucie potrzeby jego oddawania.

Schorzeniu towarzyszą takie objawy jak:

• Strumień moczu – wolny, słaby lub przerywany
• Częste i długie oddawanie moczu
• Nagła potrzeba oddawania moczu podczas snu
• Problem z rozpoczęciem oddawania moczu
• Uczucie częściowego opróżnienia pęcherza moczowego
• Wysiłek w czasie oddawania moczu
• Wyciekanie moczu
• Ból czy pieczenie przy oddawaniu moczu

Przerost gruczołu krokowego zwiększa ryzyko rozwoju infekcji dróg moczowych. Z czasem doprowadza do powstania i zalegania kamieni w pęcherzu, pojawienia się krwi w moczu, a nawet całkowitego zatrzymania moczu. W ten czas należy niezwłocznie udać się do lekarza. Objawy choroby nie są identyczne u każdego mężczyzny, ale każdy z nich może profilaktycznie sam wykonać test na prostatę w domu.

Leczenie gruczolaka stercza.

Terapia przerostu gruczołu krokowego mężczyzn zależy od objawów, ich nasilenia oraz występowania innych problemów zdrowotnych chorego. Przy początkowych objawach zastosowanie mają leki, które obniżają napięcie mięśni gładkich układu moczowego, poprawiają drożność pęcherza, usprawniają przepływ moczu oraz polepszają elastyczność prostaty. Jeżeli leki nie przynoszą rezultatów, stan pacjenta się nie polepsza to konieczne jest przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego.

Profilaktyka przerostu prostaty

W zapobieganiu rozwoju choroby bardzo ważne jest wykonywanie badań kontrolnych. W początkowych objawach można samemu w domu wykonać test na prostatę – PSA test. Można go kupić w aptece. Jest łatwy w obsłudze i szybko pozwala ustalić czy we krwi poziom PSA jest prawidłowy czy też nie. Takie badanie powinien wykonywać każdy mężczyzna po pięćdziesiątym roku życia przynajmniej raz w roku.

W profilaktyce gruczolaka bardzo ważna jest też dieta. Powinna ona być bogata w owoce i warzywa. Zawarte w nich witaminy, flawonoidy oraz składniki mineralne, hamują proces zapalny w organizmie oraz ograniczają starzenie się komórek. W schorzeniu prostaty dieta powinna obfitować w produkty zawierające substancje takie jak likopen, sitosterole i flawonoidy, które wspierają leczenie farmakologiczne prostaty. Niezbędny też jest cynk zawarty w orzechach, wątróbce, roślinach strączkowych czy nasionach dyni i słonecznika. Wpływa on na produkcję testosteronu oraz obkurcza gruczoł krokowy. Nie należy spożywać soi, gdyż fitoestrogeny w niej zawarte upośledzają męską gospodarkę hormonalną. Powinno ograniczać się także spożywanie żywości wysoko przetworzonej, tłustych mięs, cukru rafinowanego oraz alkoholu.

Jak widać gruczolak stercza to bardzo powszechna choroba dojrzałych panów. W znacznym stopniu wpływa na codzienne życie. Częste parcie pęcherza, częściowe oddawanie moczu zapewne jest niekomfortowe. W profilaktyce rozwoju tego schorzenia najważniejsza jest kontrola gruczołu krokowego. Dzięki dostępności na rynku PSA test, w szybki i łatwy sposób można wykonać test w domu. Pozwala to na wczesne zdiagnozowanie choroby i podjęcie leczenia.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2018
pixel