Jak zachęcić dziecko do mycia zębów?

2017-10-30
Jak zachęcić dziecko do mycia zębów?

Higiena jamy ustnej jest bardzo ważna. Od najmłodszych lat należy zachęcać dzieci do systematycznego mycia zębów. Niestety, nie każdy maluch chce to robić, a niektóre dzieci wręcz opierają się i protestują. Zmuszanie dziecka do mycia zębów to złe podejście, które będzie skutkowało jeszcze większą niechęcią i oporami. Trzeba poszukać ciekawych rozwiązań i podejść dziecko sposobem. Można np. rytuał mycia zębów wprowadzić w formie zabawy, wykorzystując do tego ciekawe szczoteczki.

Dzieci naśladują bliskich

Małe dzieci często podczas zabaw naśladują osoby dorosłe czy też swoje rodzeństwo. Można to wykorzystać podczas mycia zębów. Maluch, który będzie obserwował myjącego zęby rodzica, pewnie sam będzie chciał spróbować tej czynności. Lepiej odpuścić sobie zmuszanie dziecka do mycia zębów, a zachęcić go najpierw do poobserwowania, jak rodzic wykonuje tę czynność, a dopiero później podsunąć dziecku szczoteczkę z pastą. Gdy dziecko oswoi się ze szczoteczką, prawdopodobnie pozwoli na umycie sobie zębów. Wiadomo, że maluch nie będzie potrafił samodzielnie wyszczotkować prawidłowo zębów, dlatego pomoc rodzica w tej materii jest niezbędna.

Wspólne mycie zębów przed lustrem to bardzo dobry pomysł, ponieważ pozwala dziecku obserwować wszystkie czynności, jakie wykonuje rodzic w trakcie szczotkowania zębów. W ten sposób maluch będzie starał się je naśladować, ucząc się prawidłowego dbania o higienę jamy ustnej.

Pomysłowe i funkcjonalne szczoteczki

Prawidłowe mycie zębów wiąże się nie tylko z odpowiednią techniką szczotkowania zębów, ale również z właściwym doborem szczoteczki. Jej włosie powinno być przede wszystkim miękkie, a pasta odpowiednio dopasowana do wieku dziecka.

Zachętą do tej czynności będą właśnie pomysłowe szczoteczki do zębów dla dzieci. Atrakcyjna wizualnie szczoteczka na pewno zainteresuje malucha i może mieć duże znaczenie podczas czynności mycia zębów. Najlepiej, gdy dziecko samo wybierze sobie ją w sklepie, wtedy tym bardziej będzie chciało ją używać.

Szczoteczka do zębów Dr Scott jest bardzo ciekawą propozycją dla dzieci powyżej trzeciego roku życia. Występuje w różnych wersjach kolorystycznych oraz, co na pewno zaintryguje malucha, posiada funkcje migania. Wystarczy nacisnąć przycisk znajdujący się na szczoteczce, aby uruchomić miganie. Trwa ono przez jedną minutę, po czym ulega automatycznemu wyłączeniu. Czas migania światełka w szczoteczce, a więc jedna minuta, to optymalny czas na skuteczne i dokładne umycie wszystkich zębów przez malucha. Szczoteczka do zębów dla dzieci z minutnikiem i migającym światełkiem na pewno będzie ciekawym rozwiązaniem, dzięki któremu dziecko będzie dokładnie wiedziało, kiedy może zakończyć mycie zębów.

Szczoteczka elektryczna, która umożliwia dokładne umycie zębów, na pewno będzie atrakcyjną formą zabawy dla każdego dziecka, łączącą przyjemne z pożytecznym. Bardzo dobrze nadaje się dla dzieci, nie wymaga zręczności manualnej. Niektóre szczoteczki elektryczne wykonują nawet 40 000 ruchów pulsacyjnych na minutę. Dr Scott szczoteczki do zębów dla dzieci są ciekawą propozycją, zaprojektowaną z myślą o dzieciach. Zapewniają dokładne mycie zębów, ergonomiczny uchwyt ułatwia prawidłowe trzymanie w rękach.

Konsekwencja w myciu zębów

Systematyczne mycie zębów od najmłodszych lat jest ważne nie tylko ze względu na stan uzębienia, lecz również ma wpływ na późniejsze podejście dziecka do tej czynności. Jeżeli rodzic będzie odpuszczał dziecku mycie zębów, to niestety pociecha to wykorzysta i będzie miała opory przed dbaniem o higienę jamy ustnej.

Programy edukacyjne

Programy edukacyjne dla dzieci mogą również pomóc rodzicowi zachęcić dzieci do mycia zębów. W sieci można znaleźć sporą ilość filmików dla dzieci pokazujących, dlaczego warto myć zęby i w jaki sposób to robić. Można również zakupić książeczki, malowanki przedstawiające historyjki o myciu zębów. Takie właśnie materiały będą wielką zachętą i informacją dla malucha jak ważna jest ta czynność higieniczna.

pixel