Jak wykryć helicobacter pylori

2018-04-07
Jak wykryć helicobacter pylori

Szacuje się, że 84 procent Polaków jest zakażonych helicobacter pylori. Bakteria ta żyje w środowisku żołądka i często przez wiele lat nie daje żadnych objawów. Niestety zaatakować może nagle, doprowadzając do wrzodów żołądka i dwunastnicy, a nawet raka.

Z tego powodu tak ważne jest jej wczesne wykrycie i usunięcie z organizmu. W tym celu przeprowadza się różnego rodzaju testy, które pozwalają zdiagnozować obecność helicobacter pylori w organizmie człowieka. Wiele z nich można dzisiaj wykonać w warunkach domowych, za pośrednictwem specjalnych testów diagnostycznych zakupionych w aptece.

Takie testy wskazane są zarówno dla dorosłych, jak i dzieci, które również są narażone na zakażenie tą bakterią. Według statystyk aż 30 procent z nich jest jej nosicielem. Do zarażenia dochodzi poprzez kontakt ze śliną lub kałem nosiciela, dlatego często bakteria ta nazywana jest bakterią brudnych rąk. Odpowiednia higiena zapewnia skuteczną barierę ochronną przed jej złapaniem. Jednak warto najpierw wykonać test na helicobacter pylori, by mieć pewność, że nie jesteśmy jej nosicielami.

Domowe badanie na helicobacter pylori

Badanie na obecność bakterii helicobacter pylori powinni wykonać wszyscy domownicy, ponieważ jest ona wyjątkowo zakaźna. Niezwykle wygodnym i szybkim testem diagnostycznym, który można w łatwy sposób przeprowadzić zarówno na dzieciach, jak i dorosłych jest Helicobacter Antygen Test, gdzie analizie poddaje się próbkę kału.

Test ten charakteryzuje się bardzo wysoką wiarygodnością i może służyć również do zbadania skuteczności terapii antybiotykowej, w przypadku podjętego już leczenia. Podstawą poprawnie przeprowadzonego badania jest ścisłe stosowanie się do zaleceń zawartych w ulotce dołączonej do testu.

Innym sposobem na wykrycie helicobacter pylori w organizmie jest serologiczna analiza próbki krwi, którą również można przeprowadzić w domowym zaciszu, za pomocą testu diagnostycznego dostępnego w aptece. Materiał pobiera się z palca za pomocą dołączonych do testu akcesoriów. W badaniu zostają wykryte przeciwciała IgG, które występują w organizmie zakażonym tą bakterią.

Istnieją również oddechowe testy na helicobacter pylori, w których analiza dokonywana jest za pomocą węgla 13C. Testy te wykonywane są w placówkach medycznych i trwają ok. 45 minut. Wyniki dostępne są zazwyczaj po kilku dniach.

Jeśli wynik któregokolwiek testu okaże się pozytywny, koniecznie trzeba skonsultować się z lekarzem, który zaleci odpowiednią kurację antybiotykową.

Kiedy jeszcze można wykryć helicobacter pylori?

Bardzo często podczas wykonywania gastroskopii, bardziej inwazyjnego badania przewodu pokarmowego, pobierany jest przy okazji materiał w postaci np. wycinka błony śluzowej żołądka. Zostaje on następnie poddany analizie, również pod kątem obecności helicobacter pylori. Prawda jest bowiem taka, że aż 90 procent przypadków chorób wrzodowych dwunastnicy spowodowanych jest właśnie przez tę bakterię. Równocześnie przyczynia się ona w 60-80 procentach przypadków do wrzodów żołądka.

Dlatego też przy różnego rodzaju dolegliwościach ze strony układu pokarmowego, takich jak:
•    bóle żołądka,
•    niestrawność,
•    zgaga,
•    wymioty,
jednym z pierwszych badań diagnostycznych powinien być test na obecność helicobacter pylori. Wykluczenie obecności tej bakterii lub jej wykrycie i zastosowanie odpowiedniego leczenia, to najszybszy sposób na powrót do zdrowia.

Biorąc pod uwagę liczbę osób narażonych na zakażenie helicobacter pylori, jedynym skutecznym sposobem obrony przed nią jest odpowiednia higiena i oczywiście profilaktyka. Na szczęście dzięki domowym testom diagnostycznym jest ona dzisiaj prostsza niż kiedykolwiek wcześniej.

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2018
pixel